Yatırım yapmaya başla!

Cannes Film Festivali’nde Tartışmalı Yenilikler: Netflix Saf Dışı, Kırmızı Halıda Selfie Yasak!

Netflix ile Cannes arasındaki gerginlik, online platforma getirilen yasak ile sona erdi. Alınan karara göre Netflix filmleri, Cannes Film Festivali’nde yarışamayacak.
Cannes Film Festivali’nde Tartışmalı Yenilikler: Netflix Saf Dışı, Kırmızı Halıda Selfie Yasak!

Cannes Film Festivali ile popüler medya platformu Netflix arasındaki gerginlik, alınan kararla son buldu. Geçen yıl ortaya çıkan gerginlik, Güney Koreli yönetmen Bong Joon-Ho’nun Okja filminin Cannes Film Festivali’nde protesto edilmesiyle başlamıştı.

Çünkü Fransız yönetmenler ve jüri başkanı Pedro Almadovar, beyaz perdede izlenmeyecek bir filmin Altın Palmiye için yarışamayacağını savunmuştu.

Olay tartışmalara neden olmuş, pek çok kişi Cannes’a The Meyerowitz Stories ve Okja ile katılan Netflix’e tepki göstermişti.

Cannes’a The Meyerowitz Stories ve Okja ile katılan Netflix Protesto Edildi Çünkü kurallara göre sinemalarda gösterime girmeyen bir filmin Cannes’da yarışmaması gerekiyordu. Doğal olarak; iki tarafın sorunu nasıl bir çözüme kavuşturacağı geçen yıldan bu yana merakla bekleniyordu. Bu noktada; Cannes Film Festivali yetkililerinden gelen açıklama, Netflix’in Altın Palmiye için yarışmayacağını gösterdi.

Öte yandan; Netflix’in şirket politikasını değiştirdiği takdirde Cannes Film Festivali’ne katılabileceği bilgisi de verildi.

Netflix Cannes Cephesindeki Son Gelişmeyle Online Platform Veto Yedi! Fakat dünya çapında milyonlarca abonesi olan platform, bu fikre sıcak bakmadığını daha önce açıklamıştı. Çünkü Netflix, filmlerini kullanıcılarından daha önce sinema izleyicilerine sunmanın, şirket politikalarına aykırı olduğunu öne sürüyor. İşte bu nedenle de Cannes ile Netflix’in bir araya gelemeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Sonuçta karar insanları ikiye bölse de pek çok kişi Netflix’e getirilen yasak konusunda Cannes’i destekliyor.

Cannes Yeni Kararla Netflix'i YasakladıTabii, uluslararası film festivalini “geleneksel düşünce tarzı” gerekçesiyle eleştirenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar yüksek. Ancak yapılan yorumlar Cannes Film Festivali Direktörü Thierry Fremaux’un Netflix filmleri ile ilgili aldığı kararı değiştirmeyecek.

Çünkü Fremaux, bundan böyle Cannes’da yarışacak filmlerin Fransa vizyon tarihine sahip olması gerektiğini resmen açıkladı.

Cannes'da Yarışacak Filmler Fransa'da Gösterim Tarihine Sahip OlmalıYeri gelmişken, bu yıl 8 – 19 Mayıs tarihleri arasında 71. kez düzenlenecek olan prestijli sinema etkinliğinin başka bir yenilikle daha konuşulduğunu da ekleyelim. Buna göre; Cannes Film Festivali’nde kırmızı halıda özçekim yasağı getirildi.

Söz konusu yasağa gerekçe olarak ise festivalin prestijini korumak ve kalitesini artırmak nedenleri öne sürüldü. İlaveten; yeniliğe doymayan Cannes, filmlerin galasından önce gerçekleştirilen basın gösterimlerinin de iptal edildiğini duyurdu. Yani basın için özel gösterim yapılamayacak olup, onlar da filmi galalarda izleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum