Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BTK Türkiye’deki Mobil ve Sabit İnternet Kullanıcılarının Ulaştığı Sayıyı Açıkladı

BTK tarafından hazırlanan son rapor ülkemizdeki mobil ve sabit internet kullanıcılarının sayısını ortaya koydu.
BTK Türkiye’deki Mobil ve Sabit İnternet Kullanıcılarının Ulaştığı Sayıyı Açıkladı
Yorum

Günümüzde elektronik haberleşme alanında yaşanan gelişmeler insanların hayatında internet platformlarının daha fazla yer etmesini sağlıyor. Ülkemizin bu alandaki düzenleyici mercii Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu belirli zaman aralıkları ile açıkladığı veriler sonrası sektördeki büyümeyi ortaya koyuyor. Kurum tarafından son olarak Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu yayınlandı. Raporun ayrıntılarına bakıldığında internet kullanımındaki artış gözler önüne seriliyor.

Bilindiği üzere bu yıl tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de COVID-19’un olumsuz etkileri kendisini gösterdi. Pandeminin yaygınlaşması ile beraber internet kullanımda gözle görülür bir artış yaşandı. Bu durum BTK’nın paylaştığı son raporda da kendisini gösteriyor. Ülkemizdeki hem mobil internet hem de sabit internet abonelerinde artış yaşandığı görülüyor.

Haberleşme Sektörünün Son 3 Aylık Verileri Açıklandı

Haberleşme Sektörünün Son 3 Aylık Verileri Açıklandı

BTK tarafından 2020 yılının üçüncü çeyrek verileri açıklandı ve Türkiye’nin toplam internet kullanıcılarının ulaştığı son rakam netleşti. Rapora göre Türk Telekom ve mobil operatörler özelinde üçüncü çeyrekte 15 milyar TL gelir elde etti. Yıl boyunca üçüncü çeyrekte tüm operatörlerin gelirleri ise 20 milyar TL’yi aştı. Sektörde faaliyet gösteren operatörlerin yatırımları 4.4 milyar TL’ye yaklaşırken, Türk Telekom ve diğer mobil operatörlerin yatırımları 3.5 milyara ulaştı.

BTK bu süre içerisinde 452 şirketi yetkilendirdiğini ve bu şirketlerin 816 yetki belgesi ile hizmet verdiğini açıkladı. Gelirler ile paralel olmakla beraber mobil abone sayısında da artış yaşandı. 2020’nin üçüncü çeyreği sonunda mobil abone sayısı 82.8 milyona ulaştı. Bu rakam aboneliklerin Türkiye’nin toplam nüfusuna yaklaştığını gösteriyor.

Pandemi İnternet Kullanımını Artırdı

Pandemi İnternet Kullanımını Artırdı

Mobil abone yaygınlığı yüzde 99,6 oranında gerçekleşti. 82.8 milyon mobil abonenin 76,5 milyonu 4.5G abonelerinden oluşurken, 3G abone sayısı 4,4 milyona kadar düştü. 3.3 milyon kişinin yılın üçüncü çeyreğinde numarasını taşıdığı belirtiliyor. Taşınan toplam numara sayısı ise 147 milyonu geçti. BTK’nın raporunda haberleşme sektöründeki internet hizmeti ve fiber altyapı yatırımlarına dair veriler de yer alıyor.

Ülkemizde 81 milyona yakın genişbant internet abonesi bulunuyor. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artış yaşandığı görülüyor. En yüksek artışın yüzde 33 ile ‘Eve kadar fiber’ abone sayısında gerçekleştiği belirtiliyor. Toplam fiber abone sayısı 3.7 milyonu geçerken, kablo internet abone sayısında ise yüzde 18.9 artış yaşandı.

Genişbant aboneleri yılın üçüncü çeyreğinde ortalama 153 GB veri kullanımı gerçekleştirdi. Mobil abonelerde bu rakam 9.3 GB olarak hesaplandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran sabit internet kullanımında yüzde 35, mobil internet kullanımında ise yüzde 45 oranında artış yaşandığı görülüyor.

Ülkemizdeki toplam fiber şebeke uzunluğu yılın üçüncü çeyreğinde 413 bin km’yi aşarak yıllık bazda yüzde 11 oranındna arttığı kaydedildi. Bu artışta hiç şüphesiz dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin başrol oynadığını söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu