Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BTK’dan GSM Operatörlerine Yıl Sonuna Kadar 5G için İzin Çıktı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, ülkemizde faaliyet gösteren GSM operatörlerine 5G denemesi yapabilmelerine dair izin verdiğini açıkladı.
BTK’dan GSM Operatörlerine Yıl Sonuna Kadar 5G için İzin Çıktı
Yorum

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemize de son yıllarda mobil internet altyapısına dair 5G hazırlıkları yapılmakta. Yeni nesil internet teknolojisi olarak lanse edilen 5G ile çok daha yüksek hızlara ulaşılacağı biliniyor. Pek çok teknoloji devi firma 5G destekli ürünlerin hazırlığını yaparken, ülkeler ise gerekli altyapı çalışmalarına başladı.

Bilindiği üzere bu yıl içerisinde çıkacak amiral gemisi akıllı telefonların 5G desteğine sahip olması bekleniyor. Dünyanın pek çok bölgesinde ise geleceğin interneti olan 5G’ye dair testler yapılıyor. Ülkemizde ise 5G testlerinin gerçekleşeceğine dair somut gelişme yaşandı. BTK, ülkemizde faaliyet gösteren Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom’a yıl sonuna kadar 5G denemesi yapma izni verdi.

Operatörlere 5G Deneme İzni Verildi

Operatörlere 5G Deneme İzni Verildi

Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan 5G testleri sonrası ülkemizde de BTK tarafından GSM operatörlerine 5G testi yapabilecekleri iletildi. Verilen izin sonrası Turkcell, İstanbul ve İzmir’de, Vodafone, İstanbul ve Ankara’da, Türk Telekom ise sadece İstanbul’da 5G üzerine test yapabilecekler. BTK’nın verdiği isin sonrası ülkemizdeki GSM operatörleri 5G deneme testlerini belirtilen bölgelerde yıl sonuna kadar yapabilecekler.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan ise 2020 yılına kadar 5G’ye geçmeyi planladıklarını ve Türkiye’nin bu alanda öncü ülkelerden biri olmak istediğini belirtti. Şehirlerde verilen hizmeti kırsala götürmek istediklerini belirten Bakan Turhan, durmadan kendilerini yenilemeleri gerektiğini ve sektörün her an eskidiğini ifade etti.

GSM operatörlerine verdikleri 5G izni ile ilgili ifadelerde bulunan Bakan Turhan, “Yıl sonuna kadar devam edecek denemeler için verilen izinlerde, yerli üretim kapasitesinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların önemi de dikkate alınarak, deneme sürecinde yerli üreticilerle işbirliği şartı getirildi. 5G’ye geçiş sadece söylemekle olmaz, araştırmalar yapılması ve ürünler geliştirilmesi gerekiyor. 2020’de bu teknolojiye geçişi hedefleyen ülkemizin, yaptığı araştırmalar ve geliştirdiği ürünlerle bunu başarmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu