Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Avrupa Parlamentosu Seçimlerini Yasal Karışıklığa Sürüklüyor

İngiltere'nin 31 Ekim'e kadar üye kalması ihtimaliyle Avrupa Parlamentosu henüz koltuk tahsisi konusunda ne yapılacağına dair bir fikir birliğine sahip değil.
Brexit Avrupa Parlamentosu Seçimlerini Yasal Karışıklığa Sürüklüyor
Yorum

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, Brüksel’de yasa koyucuyu en az 5 yıl boyunca felç edebilir. Çünkü Brexit 31 Ekim’e kadar gerçekleşmeyebilir. Geçen hafta kabul edilen gecikme ile İngiltere’ye, 22 Mayıs’a kadar ayrılık konusunda bir çözüm bulamazsa seçimlere katılma zorunluluğu getirildi.

İngiltere’nin AB’den çıkacak olmasına karşın seçimlere katılması, eşi benzeri görülmemiş hukuki ve politik zorluklar doğuracak.

İngiltere'nin Seçimlere Katılması Bir Karmaşaİki Avrupalı hukukçu, İngiltere’nin seçimlere katılmasının, önümüzdeki beş yıl boyunca Avrupa Parlamentosu’nun iyi işleyişini ölümcül şekilde etkileyeceğini söyledi. HEC Paris’teki AB hukuk profesörü Alberto Alemanno ve UCLouvain’deki AB hukuk araştırmacısı Benjamin Bodson, sorunun sadece İngilizlerin seçime katılması olmadığını söyledi.

İki hukukçu bu durumun, yeni parlamentoda ortaya çıkan yeni siyasi dengeyi bozmakla kalmayıp, aynı zamanda parlamentonun gelecekteki kararlarının geçerliliğini lekeleyeceğini belirtti. Avrupa vatandaşları, her beş yılda bir Avrupa Parlamentosu’na yeni milletvekili seçiyor. İngiltere’nin AB’den çıkma talebinden sonra Avrupa odası, 73 parlamento üyesinin 31’inin sandalyelerini alamayacağına dair hazırlık yaptı.

AB, belirli ülkelere daha fazla sandalye ayırmaya ve yeni ülkeler birliğe katıldığında diğer koltuklardan bazılarını boş bırakmaya karar verdi.

Parlamento Yeni Üyelere Sandalye AyıracakBu karar, yaklaşmakta olan parlamentonun bugün 751’den 705 üye tarafından kurulacağını, 14 üye devlete 27 sandalye daha kazandıracak. Bununla birlikte, İngiltere’nin 31 Ekim’e kadar üye kalması ihtimaliyle Avrupa Parlamentosu henüz koltuk tahsisi konusunda ne yapacağını bilmiyor.

Eski kurallar izlenirse ve Avrupa Parlamentosu2nun 751 üyesi seçilirse orantılı olarak dereceli prengibini kıracak. Bu, İsveç, Avusturya ve İspanya gibi ülkelerin benzer nüfus büyüklüğüne sahip diğer ülkelere göre daha az temsil edileceği anlamına geliyor. Ayrıca Avrupa yasalarını ihlal edeceği belirtiliyor.

Eğer yeni kurallar izlenirse bu sefer 14 Avrupa ülkesi, 73 İngiliz sandalyesinden 27’sine izin verecek ve o zaman da başka sorunlar çıkacak.

Yeni Kurallara Göre İngiltere'ye Daha Az SandalyeAlemanno, geçici olarak seçilen İngiliz milletvekillerinin, İngiltere’nin geri çekilmeden sonra kalmak için aynı hükmü isteyebileceklerini söylüyor. Bu durumun ise parlamentonun 778 milletvekiline sahip olması anlamına geleceğini belirtiyor. Kısaca İngiltere’nin ayrılığını ertelemenin siyasi sonuçları da bulunuyor.

İngiltere seçmenlerinin, Avrupa Parlamentosu’ndaki gelecek kararların yönünü etkileyebilecek bir güce sahip olabilecekleri de söyleniyor. Avrupa Parlamentosu’ndaki muhafazakar partinin genel başkanı Manfred Weber, “Fransızlara, Polonyalılara, Avusturya vatandaşlarına, AB’den ayrılacak ülkenin AB’nin gelecekteki karar alma sürecinde önemli bir söz sahibi olacağını açıklamak kolay değil. Bu önümüzde politik bir zorluk,” dedi.

Anketler ise İşçi Partisi’nin İngiltere’deki oyların yüzde 38’ini alabileceğini ve AB Parlamentosu’ndaki sosyalist aileye destek olabileceğini gösterdi.

İşçi Partisi İngiltere'de Yüzde 38 Oy Oranıİngiliz düşünce kuruluşu Open Europe’un yaptığı anket bu sonucu gösterirken, Avrupa Parlamentosu’nun çoğunluklu muhafazakar milletvekilleri tarafından yönetildiği düşünüldüğünde bunun önemli bir kayma olacağı söyleniyor. Aynı zamanda sosyalist siyasi ailenin, AB’de en üst sıradaki işleri kimin aldığına dair de önemli bir söze sahip olacağına dikkat çekiliyor.

The Economist Intelligence Unit’in analisti Peter Ceretti, “İngiltere’nin seçimlere katılımının, kampanya sırasında daha önemli AB politika sorunlarından ciddi bir rahatsızlık yaratacağını ve bloğun karşısındaki AB’ye muhalif olan partilere, Avrupa karşıtı söylem şansı vereceğini düşünüyorum,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu