Yatırım yapmaya başla!

Boston Dynamics İnsanların Robotlardan Korkmaması Gerektiğini Açıkladı

Dünyaca ünlü robot üreticisi Boston Dynamics geliştirilen ürünlerin insanlarda kaygı yaratmaması gerektiğini açıkladı.
Boston Dynamics İnsanların Robotlardan Korkmaması Gerektiğini Açıkladı

Gelişen teknoloji ile beraber dev şirketlerin farklı kullanım amaçlarına yönelik ürünler ürettiğini görüyoruz. Yapay zeka son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirdi. Bununla beraber robot teknolojisinde de büyük ilerlemeler kaydediliyor. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin başında ise ABD merkezli Boston Dynamics geliyor. Şirket geçtiğimiz dönemde SpotMini ve insansı robot Atlas ile adından söz ettiriyor. Bu robotların performansına dair geçtiğimiz günlerde pek çok video ortaya çıktı.

Robotların bu denli gelişim göstermesi bazı çevreler tarafından endişe ile karşılanıyor. Kimi çevreler bu robotların önümüzdeki dönemde insanlar için bir tehdit oluşturmasından dolayı şüphe ediyor. Ancak Boston Dynamics yetkilileri bu düşünceye sahip değil. Portekiz’de düzenlenen Lizbon Web Zirvesi’nde konuşan Boston Dynamics yöneticisi, insanların filmlerin etkisinden çıkması gerektiğini vurguladı.

‘Robotlardan Korkulmamalı’

‘Robotlardan Korkulmamalı’

Boston Dynamics bünyesinde çalışan ve robot köpek SpotMini’nin geliştiricisi Marc Raibert, geliştirdikleri robotların kötü olmadıklarını ve hiçbir zaman insanlara zarar vermeyeceğini söyledi. Şirketin seri üretime başladığı ve 2020 yılı içerisinde 1000 adet robotu son kullanıcıya ulaştırılması bekleniyor. Boston Dynamics 1992 yılında kuruldu ve 2013 yılında Google’ın bünyesine katılmıştı. 2017 yılında ise şirket yeniden el değiştirdi ve Softbank’ın çatısı altında yerini aldı.

Spot’un mimarı Raibert robotlardan korkulmaması gerektiğini belirterek, “Bugüne kadar sevkiyatı yaptığımız ve birlikte çalıştığımız kişiler ve kurumlar, inşaat uygulamaları geliştiriyor. Bugünlerde inşaat sahasının ilerlemesini ölçmek için veri toplamak popüler bir hedef. Aynı sensörlerden bazılarını alıyoruz ve onları robota yerleştiriyoruz ve böylece robotların seyahat etmelerini ve veri toplamasını sağlıyoruz. Robotların bunu daha rutin bir şekilde yapması için gerçek bir fırsat var. Robotlar bu işlemleri insanlardan çok daha iyi bir şekilde yapabilir” açıklamasında bulundu.

Şirket yetkilisi ayrıca robotların ilerideki dönemde petrol ve doğal gaz aramalarında önemli rol oynayacağını söyledi. Kamu güvenliğine yönelik kullanılması planlanan bu robotların insansız görevleri başarıyla yerine getirmesi planlanıyor.

‘Filmlerin Etkisinden Çıkılmalı’

‘Filmlerin Etkisinden Çıkılmalı’

Bilindiği üzere beyazperdede robotların adeta terör estirdiği pek çok film ve dizi geçtiğimiz dönemlerde izleyici ile buluştu. Şirket yetkilisi insanların bu filmlerin etkisinden çıkması gerektiğini belirterek, “Ofislerde bile, yalnızca sınırlı kullanım var. Her şeyin güvenli olmasını istiyoruz. Robot korkusunun bir kısmı, robotun hata yapmasından değil bilim kurgu filmlerinden geliyor. Bugünün robotlarında böyle bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum.” diye konuştu.

Raibert insanların robotlara karşı ön yargı sahibi olduğunu ve onları hayatlarında bir engel olarak gördüğünü de sözlerine ekledi. Geliştirilen robotların insanlar ile birebir çalışması için tasarlanmadığını söyleyen Boston Dynamics yetkilisi, bu robotları evlerine almak isteyenlere izin vermediklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum