Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsaya Girmeyi Etkileyen Ön Yargılar Nelerdir?

Yıllardır borsadan uzak durmanıza neden olacak ön yargıların neler olduğunu biliyor musunuz? İşte size bu konuda etkileyici bilgiler:
Borsaya Girmeyi Etkileyen Ön Yargılar Nelerdir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Kısa yoldan zengin olma hayali peşinde olan herkes, birikimlerini değerlendirmenin yollarını arar. Bu kapsamda, kuşkusuz ki karşınıza çıkacak yollardan biri de borsadır. Genç–yaşlı demeden, herkesin borsa hakkında bilgisi vardır. Kimi için kazanç yoludur kimi için de oyun yeridir. Peki, borsa hakkında ön yargıya sebep olan faktörler nelerdir? Gerçekten insanlar, borsaya girdikten sonra mı yoksa kulaktan dolma bilgilerle mi piyasa hakkında yorumda bulunmaktadır? Bu soruların cevapları, tartışmaya açık bir konu olsa da alınan cevapların çoğu, ön yargı ile yapılan yorumlardır. Bu da kişilerin piyasaya giriş yapmasını engellediği gibi borsada yatırım yapmanın riskli olduğunu düşündürür.

Borsa, birikimleri değerlendirmek için yasal bir piyasadır. Ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu’nun yapmış olduğu düzenlemeler ve denetlemeler sonucunda yasal hale getirilmiştir. Paraların güvenliğinin sağlanması için takas ve saklama kuruluşu olan Takasbank‘a görevlendirme verilmiştir. Böylece borsaya yatırılan paralar, Takasbank nezdinde korunmaya başlanmıştır. Aynı şekilde, yapılan işlemler kayıt altına alınarak piyasaya duyulan güvenin artırılması sağlanmıştır. Bu yüzden, borsanın birikimlerinizi değerlendirmek için güvenilir bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, borsaya girmeyi etkileyen ön yargılar nelerdir sorusunu gelin hep birlikte yanıtlandıralım:

Borsa Piyasasına Girmeyi Etkileyen Ön Yargılar Nelerdir?

Borsa Piyasasına Girmeyi Etkileyen Ön Yargılar Nelerdir?Piyasaya giriş yapmayı tetikleyen en önemli unsurlardan birisi, kesinlikle çevredir. Özellikle aile ve arkadaş gibi sözleri derinden etkilen kişiler, alacağınız kararlarda baskın çıkabilir. Borsanın güvenilir bir yer olmadığını, her şeyin oyundan ibaret olduğunu ve birikimlerinizi kaybedeceğiniz yönünde yapılan açıklamalar nedeni ile piyasaya girmekten vazgeçebilirsiniz. Denemeden hiçbir şeyi bilemezsiniz. Evet, hayatta elbette ki her konuda tecrübeli olamayız. Buna yaşımız yetmeyebilir. Bu kapsamda, borsada tüm parasını kaybetmiş kişiler ile de konuşabilirsiniz. Sonuçta bu da bir tecrübedir ve genellikle yatırımdan uzak durmanızı önerirler. Fakat iyi bir bilgi birikimi ve borsa tecrübesi ile piyasada başarılı olmak mümkündür. Piyasada kaybedenler olduğu gibi, aynı oranda kazananlar vardır. Bu durum da yatırımcıların umudunu kamçılamaktadır.

Çevrenin ön yargısı illa olumsuz olacak diye bir koşul yoktur. Aksine, olumlu yorumlar da alabilir, yatırım yapmaya teşvik edilebilirsiniz. Önemli olan, borsada doğru adımları atabilmek için yatırımın mantığını kavramaktır. Bu mantığı kavramadan işlem yapanlar zarar ederler. Bu yüzden de piyasaya girmemeniz için borsayı oyun diye nitelendirerek, kazananların, sadece yüklü miktarda birikime sahip olan yatırımcılar olduğunu dile getirirler. Borsa, herkese eşit fiyatlar sunan ve eş olanaklar altında işlem yapma imkanı veren bir piyasadır. Bu yüzden piyasaya ne kadar para ile giriş yaptığınızın önemi yoktur. Burada bilinmesi gereken husus, paranın doğru bir şekilde yönlendirilmesidir. Bu da iyi bir borsa bilgisi ve deneyimi gerektirir. Zaten, bunlara sahip olmayan kişiler tarafından yapılan gelişigüzel işlemler nedeni ile borsaya duyulan ön yargılar artmıştır. Borsa piyasasında başarılı olmak için hangi eğitimlere başvurmalı bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Haberlerde, çevrenizde veya aileniz içerisinde borsa oynayan kişiler olabilir. Evet, herkes borsayı merak eder ama bir o kadar da yatırım yapmaya korkar. Çünkü piyasada, her zaman için zarar eden yatırımcılar ön plana çıkarılmıştır. Evini, arabasını veya tüm mal varlığını kaybeden yatırımcılar, kişilerin piyasaya korku dolu gözlerle bakmasına neden olmaktadır. Bu olumsuz duygulardan arınmalısınız. En çok sevdiğiniz arkadaşınıza, biraz daha samimi olduktan sonra, ‘ilk gün sana ne sinir olmuştum’ cümlesini illa ki kullanmışsınızdır veya buna benzer olarak verebileceğiniz örnekler vardır. Demem o ki borsayı tanımadan ve yatırım yapmanın sırrını öğrenmeden yapılan ön yargılar nedeniyle, belki de para kazanacakken çevrenizin etkisi yüzünden geri adım atabilirsiniz. Bu yüzden piyasayı A’dan Z’ye öğrenmenizi sağlayacak yollardan faydalanarak ve deneme hesaplarından yararlanarak, borsada yatırım yapıp yapmamaya karar vermenizi tavsiye ederim. Böylelikle ön yargısız, daha doğru karar verebilirsiniz.

Borsa Piyasasında Avantajlı Pozisyonlar Nasıl Yakalanır? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsayı Öğrenmeyi Sağlayacak Eğitimler Nelerdir?

Borsayı Öğrenmeyi Sağlayacak Eğitimler Nelerdir?Borsayı öğrenmenizi sağlayacak eğitimlere, direkt olarak aracı kurumların faaliyetlerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Borsa ile aranızda köprü görevi teşkil eden kurumlar, aynı zamanda yatırımcının bilinçlenmesi için eğitim hizmetlerinde de bulunur. Bu oldukça avantajlıdır. Uzmanlar tarafından sunulan eğitimler sayesinde, kısa sürede borsanın mantığını öğrenmek mümkündür. Bunun için kişinin finans ve ekonomi alanındaki bilgileri önemlidir. Sadece bilgiler değil, bu alanı sevmeleri de mühimdir. Hiç kuşkunuz olmasın ki bu alana ilgi duymayan kişiler dahi, eğitimler sonucunda gerekli hususları öğrenerek, yatırımlarını karlı şekillerde yürütebilmektedir. Çünkü faaliyetler yatırımcıların anlayabileceği tarzda, sade bir dille anlatılmakta ve basit örneklerle konular pekiştirilmektedir. Bu da kazançlı yatırımın sırrının çözülmesinde oldukça etkilidir.

Aracı kurumların eğitimlerin geneli, kitaplar, videolar, seminer hizmetleri ve demo hesap faaliyetleridir. Bunun dışında, ekstra hizmetler de olabilmektedir. Özellikle yatırımcının eksik olduğu konuları öğrenebilmesi için yapılan testler, bu anlamda önemli yere sahiptir. Çünkü gerekli donanıma sahip olmadan piyasaya giriş yapmak, istediğiniz performansı gösterememenize neden olabilir. Bu yüzden tüm faaliyetleri kullanarak, kendinizi geliştirmelisiniz. Borsa hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Böylece doğru adımları atabilir, piyasada para kazanmak için bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konuları öğrenebilirsiniz. Buna bağlı olarak, birikimlerinizi karlı noktalardan yaptığınız işlemler sonucunda ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz.

Borsa Gerçek Hesabına Başarılı Bir Başlangıç Yapmak için Önerilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

Borsa Deneyimi Kazanmanızı Sağlayacak Faaliyetler Nelerdir?

Borsa Deneyimi Kazanmanızı Sağlayacak Faaliyetler Nelerdir?Deneyim kazanmanızı sağlayacak borsa uygulamaları ile piyasayı tüm gerçekliğiyle öğrenebilirsiniz. Birikimlerinizi riske atmadan yapacağınız deneme yanılmalar ile yatırımın sırrını keşfedebilirsiniz. Çünkü bu hesaplar, gerçek hesapların işleyişi ile aynıdır. (Borsa gerçek hesap nedir, açmak için ne gerekir sorusunun cevabını öğrenmek için tıklayın.) Böylece güncel piyasa verileri ile alım – satım yapabilirsiniz. Yaptığınız her işlemde tecrübe kazanabilirsiniz ancak ciddi bir şeilde hareket etmelisiniz. Neden ve niçin yatırım yaptığınızı sorgulamalısınız. Sonuç odaklı değil, ayrıntılı olarak düşünmelisiniz. Risk faktörlerine yoğunlaşmalı, olası ters gitmesi beklenen pozisyonlar için acil çıkış yolu stratejileri üretmelisiniz. Böylelikle kazandığınız tecrübelerle yatırımlarınızı karlı şekillerde yürütebilirsiniz.

Borsa deneyimi kazanmak için deneme hesaplarını veya sanal oyunları kullanabilirsiniz. Bunları, uygulama geliştiricilerin sayfalarından indirebilir ya da aracı kurumların resmi siteleri üzerinden bu hesaplara ulaşabilirsiniz. Bazı uygulamaları indirmeden, direkt olarak kurumların ana sayfasından ulaşmanız mümkündür. Genellikle yatırımcılar, mobil cihazlarına indirecek uygulamaları tercih eder. Böylelikle rutin işlemleri arasında alıştırma yaparak, piyasanın mantığını çözerler. Bu bakımdan, sanal parası yüklü miktarda olan hesapları tercih etmenizi öneririm. Çünkü sanal paranın düşük olması ve borsa tecrübeniz olmaması nedeniyle paranızı kolayca sıfırlayabilirsiniz. Bu da tam anlamıyla, borsa bilgisi edinmeden işlemlerinizi sonlandırmanıza neden olur. Bu yüzden yüklü miktarda sanal parası olan hesaplarda alıştırma yapmalısınız.

Sonuç olarak, borsa yatırımı yapmadan önce kesinlikle ön yargıları dikkate almamalısınız. Çünkü piyasada, denemeden başarılı olup olamayacağınızı bilemezsiniz. Bu yüzden öncelikle borsa aracı kurumların eğitim faaliyetlerinden yararlanmalı ve deneme hesaplarında tecrübelerinizi artırmalısınız. Belli bir süre geçtikten sonra, sanal paranın kontrolünü sağlayıp sağlayamadığınıza bakmalısınız. Eğer paranın bütünlüğünü korumuş ve miktarını artırmışsanız borsaya girmeyi düşünebilirsiniz. Aksine yönetememişseniz, vazgeçmek yerine tekrar eksik olduğunuz konuları öğrenmek için çaba sarf etmelisiniz. Çünkü tam kaderinizin değişeceği anda vazgeçmiş olabilirsiniz. Bu yüzden kararı kendiniz vermeli ve bütçenize yapacağınız katkıları düşünmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu