Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasayı Anlamanıza Yardımcı 55 En İyi Borsa Kitapları

Borsa yatırımında başarıya ulaşmak için Paratic'in borsa kitapları rehberini inceleyin! İçerikteki kitaplar ile bilgi birikiminizi artırarak yatırımlarınızı değerlendirin.
Piyasayı Anlamanıza Yardımcı 55 En İyi Borsa Kitapları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ne demişler; “Dervişin fikri neyse zikri de odur.” Borsada yatırım yapıp para kazanmak istiyorsanız kendinizi bu alanda geliştirseniz iyi edersiniz. Seans açıkken gözünüzü ekrandan alamıyorsanız kapandığı zaman piyasayla ilgili yeni bilgiler edinebilir, videolar izleyebilir, kitaplar okuyabilirsiniz. Emin olabilirsiniz ki bu tür aktiviteler size çok faydalı olacak.

Borsa başlangıç kitaplarından okunması gereken borsa kitaplarına varana kadar pek çok kaynaktan yardım alabilirsiniz. Sonuçta akıllıca yatırımlar yapmak ve borsadan kâr etmek için alanında uzman kişilerin tecrübelerinden yararlanmak en iyi yollardan biri.

Borsa kitapları da profesyonel yatırımcılar arasına katılmak için harika yol haritalarıdır. Sıfırdan borsayı öğrenmek isteyenler de yatırım işinde daha iyi hale gelmek isteyenler de bu işte uzmanlaşabilir.

Siz de yatırımlarınıza bilinçli bir şekilde yön vermek, alana adını yazdırmış isimlerden altın değerinde bilgiler edinmek istiyorsanız, önde gelen borsa yatırım kitaplarının bulunduğu listeyi incelemelisiniz.

Listemizi, yerli borsa kitapları ve yabancı dilden çevrilmiş borsa kitapları şeklinde ayırdık. Böylece küreselleşen dünyada yeni ufuklar keşfedebilir, klasikleşen borsa kitaplarıyla birikimlerinize yön verebilirsiniz.

İşte sizin için hazırladığımız listemiz:

Yerli Borsa Kitapları

Listemize yerli borsa kitapları ile başlıyoruz. Hem borsa nedir öğrenmek, hem de borsa yatırımlarından çok daha güzel getiriler elde etmek isteyenlerin işine yarayacak listede yerli borsa kitapları yer alıyor.

Yerli borsa kitaplarından sonra ise Warren Buffett, Peter Lynch gibi tüm dünyanın tanıdığı yatırım dehalarına geçeceğiz. Şimdi yerli borsa kitapları için tavsiye arayanlara yönelik eserler hakkında temel bilgilere bakarak işe başlayabilirsiniz.

1. Borsada Önden Koşanlar

Yazar: Arzu Güneysu Yıldırım – Nazlı Elvan Demirbilek
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2011
Sayfa Sayısı: 656 sf.

Borsada Önden KoşanlarBorsa İstanbul’un 25. yıl dönümünde yayınlanmıştır. 25 ünlü yatırımcının stratejilerini, taktiklerini ve geleceğe yönelik öngörülerini paylaşmaktadır. Bu kişilerin piyasada izledikleri yol size iyi fikirler verecektir.

2. Sermaye Piyasası, Yatırım Araçları ve Analizi

Yazar: Doç Dr. Ahmet Aksoy – Dr. Cihan Tanrıöven
Yayınevi: Detay Yayıncılık
Yayın Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 784 sf.

Sermaye Piyasası, Yatırım Araçları ve AnaliziBir ders kitabı formatındadır ve sermaye piyasası, yatırım araçları ile analizler hakkında bilgiler veriyor. Yeni basım olması ise güncel bilgilere erişmenizi sağlıyor. 6 bölümden oluşuyor ve Türkiye’nin mali yapısını da inceliyor.

3. İpler Manipülatörde, Kuklalar Borsada

Yazar: Orhan Tekeoğlu
Yayınevi: Doğan Kitap
Yayın Yılı: 2009
Sayfa Sayısı: 180 sf.

İpler Manipülatörde, Kuklalar BorsadaBir solukta okuyacağınız bu eser, zengin olmak isteyen küçük yatırımcıları ele alıyor. Ancak iplerin kimin elinde olduğunu anlamanız için de bilgiler veriyor. Piyasanın bilinmeyen yönlerini ele alırken, yeni girenlere önemli tavsiyeler veriyor.

4. Sermaye Piyasası, Borsa, Menkul Kıymetler

Yazar: Muharrem Karslı
Yayınevi: Alfa Yayınları
Yayın Yılı: 2003
Sayfa Sayısı: 670 sf.

Sermaye Piyasası, Borsa, Menkul KıymetlerDers kitabı niteliğinde bir başka eser de Muharrem Karslı’ya ait. 1985 yılında İMKB’nin kurulma görevi verilen Karslı, 5 yıl başkanlığını da yapmıştır. 10 bölümden oluşan kitabında ise sermaye piyasasını ve en ince ayrıntılarını anlaşılır bir dille kaleme almıştır.

5. Borsada Kazanmak Mümkün mü?

Yazar: Arman Afrashi
Yayınevi: Beta Basım Yayım
Yayın Yılı: 2003
Sayfa Sayısı: 196 sf.

Borsada Kazanmak Mümkün mü?Amatör yatırımcılar üzerine bilgiler veren kitap, başlangıç düzey yatırımcılara tavsiyeler veriyor. Hisse alım satım işlemlerinde işinizi kolaylaştıracak bilgileri taşıyor. Anlaşılır dili ön plana çıkarken, neler yapıp neler yapmamanızı anlatıyor.

6. Paranın Büyüsü Borsa

Yazar: Emre Akdağ
Yayınevi: Kapital Medya Hizmetleri A.Ş.
Yayın Yılı: 2003
Sayfa Sayısı: 230 sf.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Küçük yatırımcılar üzerine yazılmış iddialı bir eserdir. Küçük yatırımcıların toplam günlük ortalama 4 milyar lira civarında işlem yaptığını söyleyen kitap, dikkat çekici rakamlara değiniyor. Bu sayede de piyasayı başka bir açıdan anlamanıza yardımcı oluyor.

7. Borsanın Öbür Yüzü

Yazar: Mehmet Görpe
Yayınevi: Cep Kitapları
Yayın Yılı: 2001
Sayfa Sayısı: 93 sf.

Borsanın Öbür Yüzüİnce olmasına karşın piyasanın görülmeyen yanlarını cesur bir dille anlatmaktadır. Yaşanan kayıpların nedenlerini, spekülasyon ve manipülasyonu ele alıyor. Ayrıca nasıl bir kumarhaneye dönüştüğünü ve küçük yatırımcının nelerle karşılaşabileceğini gösteriyor.

8. Borsa Risalesi: Hava Oyunları

Yazar: Abidin Paşa
Hazırlayan: Celali Yılmaz
Yayınevi: Vakıfbank Kültür Yayınları
Yayın Yılı: 2018
Sayfa Sayısı: 248 sf.

Borsa Risalesi: Hava OyunlarıDersaadet Tahvilat Borsası’nın ilk komiseri olan Abidin Paşa tarafından 1874 yılında yazılan Hava Oyunları, Osmanlı uygulamalarıyla ilgili tüm sorulara cevap vermektedir. Celali Yılmaz ise Osmanlıcadan günümüz Türkçesine uyarlamıştır. Kitapta canlı bir borsa tasviri bulacaksınız.

9. Piyasaları Okumak – Finansal Piyasalarda Tahmin Yöntemleri

Yazar: Hakan Özerol
Yayınevi: Elma Yayınevi
Yayın Yılı: 2011
Sayfa Sayısı: 160 sf.

Piyasaları Okumak – Finansal Piyasalarda Tahmin YöntemleriPiyasayı nasıl okuyacağınızı anlatan kitabın ilk baskısı, “Silkelenen Keriz Olmayın” adıyla yayımlanmıştır. İlk adından da anlayacağınız üzere kandırılmadan işlem yapmanın yolu anlatılmaktadır. Esprili bir dille ele alınan bilgiler ise sizi hemen kendine çekecektir.

10. Küresel Kriz ve Borsa Etkileşimi

Yazar: Çiğdem Kurt Cihangir
Yayınevi: Akademi Consulting
Yayın Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 207 sf.

Küresel Kriz ve Borsa EtkileşimiKitap, küresel krizlerin endeks getirilerini nasıl etkilediğini anlatıyor. VIX endeksi ile hisse senedi piyasalarındaki oynaklık tanımlanıyor. Krizlere ve piyasalardaki değişimlere farklı bir bakış açısı sunarken, strateji geliştirme konusunda önemli bilgiler veriyor.

11. Borsa Kralı

Yazar: Nasrullah Ayan
Yayınevi: Sorun Yayınları
Yayın Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 336 sf.

Borsa KralıÜlkemizin duayenlerinden olan Nasrullah Ayan’ın Türk ekonomisine ve piyasa oyunlarına ışık tutan eseridir. “Türk borsasını borsa yapan adam” olarak tanınan Ayan, kitabın bir tanıklık belgesi olduğunu ifade ediyor.

12. Tepeden Dibe Borsalar

Yazar: Kenan Bulutoğlu
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Yayın Yılı: 2003
Sayfa Sayısı: 315 sf.

Tepeden Dibe BorsalarÖnemli bir kariyere sahip olan Kenan Bulutoğlu’nun “Dünya Kazan Ben Kepçe” isimli dizisinin üçüncü kitabıdır. Türkiye menkul değerler piyasasının neden gelişemediğini ele almaktadır. Ayrıca hilelerden nasıl korunabileceğiniz konusunda bilgiler vermiştir.

13. Borsada Doğru Düşünmenin Şifresi

Yazar: Tarkan Özhan
Yayınevi: Gece Kitaplığı
Yayın Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 198 sf.

Borsada Doğru Düşünmenin ŞifresiKitapta; veriler, bilgiler, medya ve uzman sayısındaki artışa rağmen yatırım başarısızlıklarının neden sürdüğü ele alınmıştır. Yatırım yapmanın şifreleri sade bir dille aktarılırken, doğru yatırım kararlarına ulaşmak için dikkat edilmesi gerekenler açıklanmıştır.

14. Seni Yeneceğim Borsa

Yazar: Ufuk Özcan
Yayınevi: Placebo
Yayın Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 192 sf.

Seni Yeneceğim BorsaBüyük umutlarla borsaya giren kişilerin yaşadıkları anlatılmaktadır. Borsaya giriş, borsada kaybetmenin nedenleri ve ayakta kalma savaşında işinize yarayacak bilgiler verilmiştir. Piyasayı nasıl yeneceğinizi anlatan yazar, verdiği bilgilerin yol gösterici olduğunu ifade etmiştir.

15. Bireysel Yatırımcılarda Risk ve Güvenin Yatırım Tercihine Etkisi

Yazar: Ahmet Oğuz Akgüneş
Yayınevi: Gazi Kitabevi
Yayın Yılı: 2021
Sayfa Sayısı: 116 sf.

Bireysel Yatırımcılarda Risk ve Güvenin Yatırım Tercihine EtkisiDers kitabı niteliğinde bir eserdir. Bireysel yatırımcıların yatırım ve risk tercihlerini teknik olarak ele almaktadır. Ayrıca finansal okuryazarlık, duygular, demografik faktörler gibi yatırım tercihlerini de işlemektedir. Bu konularla ilgili örnekler ve analizler de verilmiştir.

16. Nakit Akış Tabloları ile Kredi Analizi

Yazar: Gülşirin Bodur
Yayınevi: Akademi Consulting
Yayın Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 152 sf.

Nakit Akış Tabloları ile Kredi Analiziİşletmelerin faaliyetlerine devam etmek için nakde ihtiyaçlarının önemine değinen eser, yatırımcıların bu konuyu anlamalarına yardımcı oluyor. Nakit akışı tablolarının analizi ve temettü gibi konulara açıklık getiriyor. Ayrıca kredi verenler açısından da önemine değiniyor.

17. VİOP’ta Vadeli İşlemler

Yazar: Adil Altaş
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2019
Sayfa Sayısı: 220 sf.

VİOP’ta Vadeli İşlemlerGCM Yatırım’da eğitim sorumlusu olarak görevini sonlandıran Adil Altaş, 2019 yılında VİOP üzerine değerli bilgilerini bir araya getirmiştir. Ülkemizde gelişmekte olan vadeli işlemler konusundaki bilgi açığını bu eseriyle tamamlamayı amaçlamıştır.

18. Portföy Yönetimi

Yazar: Abdurrahman Fettahoğlu
Yayınevi: Umuttepe
Yayın Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 312 sf.

Portföy YönetimiProf. Dr. Abdurrahman Fettahoğlu’nun dört bölümde portföy yönetimi hakkında değerli bilgiler verdiği eseridir. Portföy yönetiminin hem yatırımcı hem de şirket için önemini teknik bilgilerle harmanlayarak, bir ders kitabı niteliğinde kaynak ortaya çıkarmıştır.

19. Geçmişten Günümüze Finansal Piyasalar

Yazar: M. Fatih Güner
Yayınevi: Beta Yayınevi
Yayın Yılı: 2020
Sayfa Sayısı: 270 sf.

Geçmişten Günümüze Finansal PiyasalarBir yatırımcının bilmesi gereken tüm konuları tek bir kaynakta toplayan yazar, merkez bankalarından enflasyona, borsalardan tahvillere kadar her konuyu ele almıştır. Yatırımcılar için bir başucu kitabı hazırlamış ve ekonomiyi yorumlamak için en temel bilgileri paylaşmıştır.

20. Borsadan Korkma Borsa Senden Korksun

Yazar: Ufuk Özcan
Yayınevi: Çay Yayınları
Yayın Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 208 sf.

Borsadan Korkma Borsa Senden KorksunParaya ve borsaya bakışınızı değiştirmek için hazırlanmıştır. İnsanın bilmediği şeyden korktuğunu söyleyen yazar, piyasayı tanımanız için değerli bilgiler veriyor. Kısa, orta ve uzun vadede en doğru yatırım kararlarını verebilmeniz için taktikler sunuyor.

21. Getiri ve İşlem Hacmi Oynaklığı Etkileşimi

Yazar: Selim Güngör – Süleyman Serdar Karaca
Yayınevi: Gazi Kitabevi
Yayın Yılı: 2020
Sayfa Sayısı: 371 sf.

Getiri ve İşlem Hacmi Oynaklığı EtkileşimiDers kitabı niteliği taşıyan eserde, oynaklık hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Hisse senedi piyasalarındaki oynaklığın getirilerinizi nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlayacaktır. Bilgiler literatür çalışmalarıyla desteklenmiştir.

22. Kredi Derecelendirme ve Borsa İlişkisi

Yazar: Musa Ovalı – Umut Burak Geyikçi – Turan Kocabıyık
Yayınevi: Eğitim Yayınevi
Yayın Yılı: 2019
Sayfa Sayısı: 176 sf.

Kredi Derecelendirme ve Borsa İlişkisiÖnemli olduğu kadar hakkında fazla bilgiye sahip olunmayan konuları ele alan bir kaynaktır. Kredi derecelendirme faaliyetinin amacından ve menkul kıymet piyasalarına etkilerinden bahsetmektedir. Ayrıca bu faaliyetin yatırımcıyı nasıl etkilediğine de değinmektedir.

23. Türev Ürünlerin Gizli Doğası

Yazar: İlknur Üner – Hakan Osmanoğlu
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 152 sf.

Türev Ürünlerin Gizli DoğasıKitap, türev ürünler piyasasının karmaşık tanımlarını bir kenara bırakarak, daha berrak bir tanım yapmaktadır. Finans sisteminin en karmaşık yapısı olan türev ürünleri basitçe ele almıştır. Bu piyasanın anlaşılması için en iyi kaynaklardan birisidir.

24. Şirket Birleşmeleri Hisse Senedi Değeri ve Finans Sektörü

Yazar: Başak Turan İçke
Yayınevi: Derin Yayınları
Yayın Yılı: 2007
Sayfa Sayısı: 262 sf.

Şirket Birleşmeleri Hisse Senedi Değeri ve Finans SektörüAyakta kalmakta zorlanan ve güçlenmek isteyen şirketlerin birleşme yolunu seçmeleri üzerine bilgiler veren bir eserdir. Bu durumun hisse senedi değeri ve finans sektörü üzerine etkilerini anlatmıştır. Değer yaratma üzerine farklı bakış açıları sunmuştur.

25. Portföy Optimizasyonu

Yazar: Saffet Akdağ
Yayınevi: Gazi Kitabevi
Yayın Yılı: 2020
Sayfa Sayısı: 184 sf.

Portföy OptimizasyonuPortföy, risk ve getiri kavramları üzerine ders niteliği taşıyan bir kaynaktır. Ayrıca ayı ve boğa piyasalarını detaylıca ele almış, bu eğilimlerde portföyünüze nasıl yön vermeniz gerektiğini anlatmıştır. Portföy yönetimi üzerine değerli bir çalışma olarak görülmektedir.

26. Borsada Açığa Satış

Yazar: Serdar Özalp
Yayınevi: İktisat Yayınları
Yayın Yılı: 2020
Sayfa Sayısı: 186 sf.

Borsada Açığa SatışAçığa satış işlemlerinin uygulanma şekli bakımından incelemesini yapan bir eserdir. Ayrıca fıkhî değerlendirmesini de yapmaktadır. Bu konuda Türkçe literatüre önemli bir katkı yapan kaynak, bu önemli konuyla ilgili değerli bilgilere yer vermektedir.

27. Yatırım Modelleri

Yazar: Zafer Metin Ustaoğlu
Yayınevi: Cinius Yayınları
Yayın Yılı: 2008
Sayfa Sayısı: 222 sf.

Yatırım ModelleriMenkul kıymetler ve türev ürünlerin fiyatlamasında kullanılan modeller üzerine değerli bilgiler sunulmaktadır. Türkçe bir kaynak olması açısından da son derece değerli görülmektedir. Eğer bu işin matematiğini öğrenmek istiyorsanız kütüphanenizde bulunması gereken bir eserdir.

28. Hisse Senedi Değerlemesi

Yazar: Arman T. Tevfik
Yayınevi: Literatür Yayıncılık
Yayın Yılı: 2005
Sayfa Sayısı: 341 sf.

Hisse Senedi DeğerlemesiHisse senedi değerlemesi hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen yatırımcılar için ders kitabı niteliği taşımaktadır. Hisselerin analizi, değeri ile fiyatının karşılaştırılması, şirketlerin büyüme ve faaliyet kâr marjı gibi girdilerinin tahmini üzerine bilgiler vermektedir.

29. Teknik Analiz mi Dedin? Hadi Canım Sen de! 1-2-3-4

Yazar: Ali Perşembe
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2011

Teknik Analiz mi Dedin? Hadi Canım Sen de! 1 - 2 - 3 - 4Ekonomist, teknik analist ve menkul kıymetler alım satım uzmanı olan Ali Perşembe, önemli bir kariyerin sahibidir. 1985 yılında Türkiye’nin ilk Futures Options ve Foreign Exchange brokerlik şirketini açmıştır.

Ayrıca Ali Perşembe, birçok finans klasiğini ülkemiz kütüphanesine kazandıran önemli bir redaktördür. Kendi kaleme aldığı kitapları arasında da en meşhuru “Teknik Analiz mi Dedin? Hadi Canım Sen de!” dizisidir.

Benjamin Graham’ın Akıllı Yatırımcı, Jack D. Schwager’in Borsa Sihirbazları ve James Rickards’ın Yeni Büyük Çöküş isimli eserlerin çevirmenliğini de Ali Perşembe üstlenmiştir.

Yabancıdan Çevrilmiş Borsa Kitaplar

Yerli borsa kitaplarının bulunduğu 29 öneriden oluşan listeyi tamamladık. Gelelim, dünya çapında ün kazanan ve birçok dile çevrilen en iyi borsa kitaplarına. Yabancı dilden çevrilen eserler arasında da hem en iyi borsa öğrenme kitapları hem de borsa analiz kitapları gibi farklı aşamalara yönelik tavsiyeler yer alıyor.

Örneğin ilk sırada yer alan Bir Borsa Spekülatörünün Anıları. Edvin Lefévre tarafından kaleme alınan bu kitap, hisse senedi tüccarı Jesse Livermore’dan esinlenen bir karakter tarafından birinci tekil ağızdan anlatılıyor ve finans dünyasının en ünlü kitaplarından biri olarak görülüyor.

Aynı zamanda en iyi yatırım rekorlarından birine sahip olan efsanevi yatırımcı Peter Lynch gibi isimlerden tutun dünyanın en zengin yatırımcılarından Warren Buffett’a birçok ismin tavsiyeleriyle karşılaşacaksanız. İşte her yatırımcının ve yatırımcı olmak isteyenin kütüphanesine girmesi gereken kitaplar:

1. Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Yazar: Edvin Lefévre
Orijinal Adı: Reminiscences of a Stock Operator
Çevirmen: Şehnaz Tahir
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 1997
Sayfa Sayısı: 296 sf.

Bir Borsa Spekülatörünün AnılarıKlasikler arasında yerini alan eser, listemizde de ilk sıraya bulunuyor. Bugüne kadar yazılmış en saygın finans kitabı olarak görülüyor. Tarihin en ünlü spekülatörlerinden Jesse Lauriston Livermore’un hayatı kendi ağzından anlatılmıştır. Yazar, Livermore ile söyleşisinden bu eseri derlemiştir.

2. Borsa Sihirbazları

Yazar: Jack D. Schwager
Orijinal Adı: Market Wizards
Çevirmen: Ali Perşembe
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2010
Sayfa Sayısı: 534 sf.

Borsa SihirbazlarıYatırımcılar saatler içinde nasıl milyon dolarlar kazanıyor öğrenebileceğiniz bir kaynaktır. Uzun vadeli temettü hisselerinin yatırımcılarıyla yapılan röportajları içermektedir. Bu kişilerin nasıl işlem yaptıklarını, korku ve endişelerini, sabırlarını öğreneceğiniz bir eserdir.

3. Borsayı Yenmek

Yazar: Peter Lynch – John Rotchild
Orijinal Adı: Beating The Street
Çevirmen: Şehnaz Tahir
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2010
Sayfa Sayısı: 370 sf.

Borsayı YenmekBorsada oynayan ve ağzı yanan tüm yatırımcılar için hazırlanmış bir klasiktir. Uzun vadeli başarı için gerekenleri, yöntemleri ve ipuçlarını bulabileceksiniz. Yatırım felsefesinin benzersiz bir dille anlatıldığı eser, başucu niteliğindedir. En iyi borsa kitapları arasında yer alan bu eser, Borsa da Tek Başına’nın yazarı ve ABD’nin bir numaralı fon yöneticisi Peter Lynch’in imzasını taşımaktadır.

Yatırımcılara yol gösterip yöntem anlatan bu kitap, borsada para kazanmak isteyenlere önemli dersler veriyor.

4. Borsanın Akıl Almaz Yükselişi

Yazar: Robert J. Shiller
Orijinal Adı: Irrational Exuberance
Çevirmen: Günhan Günay
Yayınevi: Rota Yayınları
Yayın Yılı: 2001
Sayfa Sayısı: 340 sf.

Borsanın Akıl Almaz YükselişiHisse senedi piyasalarının bugün ve gelecekteki değerinin, yatırımcılar dışında tüm dünyayı etkilediğini söyleyen bir eserdir. Piyasanın gerçek değerinin verilmesinin önemine yer vermektedir. Hisse senedi piyasalarına farklı bir açıdan bakmak isteyenlerin kaynağıdır.

5. Borsada Rastgele Seyir

Yazar: Burton G. Malkiel
Orijinal Adı: A Random Walk Down Wall Street
Çevirmen: Ali Perşembe
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2007
Sayfa Sayısı: 472 sf.

Borsada Rastgele Seyirİlk kez 1973 yılında yayınlanmıştır ve fiyatların rastgele bir seyir izlediğini savunur. Ayrıca sürekli ortalama fiyatların üzerinde kalamayacağını da ifade eder. Yazarın gösterişten uzak ve bilgilendirici eseri, çalkantılı sularda nasıl yol alacağınızı gösteriyor.

6. Sıradan Hisseler, Sıradışı Kârlar

Yazar: Philip A. Fisher
Orijinal Adı: Common Stocks and Uncommon Profits
Çevirmen: Neşenur Domaniç
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2007
Sayfa Sayısı: 360 sf.

Sıradan Hisseler, Sıradışı KârlarÜnlü yatırımcı ve milyarder Warren Buffett’tan övgüler alan bir eserdir. Aslında bu eser, Fisher’ın 3 kitabının birleşimi niteliğindedir. Yani Sıradan Hisseler Sıradışı Karlar, Muhafazakar Yatırımcı Rahat Uyur ve Bir Yatırım Felsefesi Geliştirmek isimli eserlerin bir araya gelmiş halidir.

7. Akıllı Yatırımcı

Yazar: Benjamin Graham
Orijinal Adı: The Intelligent Investor
Çevirmen: Güneş Yıldız
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Yayın Yılı: 2018 (İlk Baskı 1949)
Sayfa Sayısı: 648 sf.

Akıllı YatırımcıDeğer Yatırımcılığının Babası olarak tanınan Benjamin Graham’ın yıllardır yatırımcılara yol gösteren eseridir. 2018 yılında baskısı yenilenmiş ve güncellenmiştir. Piyasa dalgalanmaları, güvenlik marjı gibi konularda son derece değerli bilgiler vermektedir.

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes, kitap hakkında, “Hayatınız boyunca tek bir yatırım kitabı okuyacaksanız, bu kitabı okuyun” demiştir. Çok satanlar listelerinden düşmeyen ve her yatırımcının okuması gereken Akıllı Yatırımcı, en iyi borsa yatırım kitapları denildiğinde akla ilk gelenlerdendir.

8. Warren Buffett Tarzı

Yazar: Robert G. Hagstrom
Orijinal Adı: The Warren Buffett Way: Investment Strategies of the World’s Greatest Investor
Çevirmen: Ali Perşembe
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 312 sf.

Warren Buffett TarzıHagstrom, Warren Buffett’ın uygulamalarını en iyi anlatan yazar olarak gösterilmektedir. Dünyanın en ünlü yatırımcılarından biri olan ve tavsiyeleri sayısız insan için altın değeri taşıyan Buffett hakkında bu eserden çok şey öğreneceksiniz. Onun yaptığı büyük alımları inceleyen eser, tüm işlemleriyle ilgili ayrıntıları ortaya koymaktadır. Okunması gereken borsa kitapları listelerinin vazgeçilmezlerindedir.

9. Hızlı Çocuklar: Bir Wall Street İsyanı

Yazar: Michael Lewis
Orijinal Adı: Flash Boys: A Wall Street Revolt
Çevirmen: Neşenur Domaniç
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 220 sf.

Hızlı Çocuklar: Bir Wall Street İsyanı2013 yılının yazında dünya finans piyasalarında ortaya çıkan “yüksek frekans traderlar” üzerine bir kaynaktır. Sıradan yatırımcılar ile bu traderları karşılaştıran eser, Amerikan borsasında yaşanan gerçek olayları anlatmaktadır. Algoritma işlemleri hakkında bilmeniz gerekenleri net bir şekilde bulacaksınız.

10. Kazanmayı Öğren

Yazar: Peter Lynch – John Rotchild
Orijinal Adı: Learn to Earn: A Beginner’s Guide of the Basics of Investing
Çevirmen: Levent Cinemre – Hasan Ataol
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 1999
Sayfa Sayısı: 295 sf.

Kazanmayı ÖğrenBüyük ölçekli yatırımcıların hisse senedi piyasası üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Dilindeki sadelik herkesin kolayca anlayacağı bilgiler verildiğini göstermektedir. Piyasanın genel işleyişi, hisse tablolarının okunuşu ve dikkat edilmesi gerekenlerin verildiği değerli bir eserdir.

11. Karşıt Yatırım: Zor Dönemlerde Yatırım Stratejileri

Yazar: Antony M. Gallea – William Patalon III
Orijinal Adı: Contrarian Investing
Çevirmen: Ali Perşembe
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 310 sf.

Karşıt Yatırım: Zor Dönemlerde Yatırım StratejileriEserde piyasadaki genel davranışa karşı kendinize hakim olabilmenizden bahsediliyor. Yazarların karşıt yaratma felsefesi konusunda son derece değerli bilgiler verdiği görülüyor. Uygulanabilir yatırım fikirleriyle de ön plana çıkıyor.

12. Şeytanla Pazarlık – Borsanın İçyüzü, Para Nasıl Kazanılır?

Yazar: Andreas Loizou
Orijinal Adı: Devil’s Deal: An Insider’s Tale of How Money is Made
Çevirmen: Meral Çiyan Şenerdi
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yayın Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 312 sf.

Şeytanla Pazarlık – Borsanın İçyüzü, Para Nasıl Kazanılır?Yazarın başından geçen olay üzerine finansın yeraltı dünyasına inmenize fırsat veren bir eserdir. Piyasaların gerçekte nasıl çalıştığı anlatılırken, alınan riskleri, büyük oyuncuların oyunlarını cesur bir dille ele almaktadır. Finans dünyasının karanlık yüzünü güne çıkarmaktadır.

13. Bollinger Bantları

Yazar: John Bollinger
Orijinal Adı: Bollinger on Bollinger Bands
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 235 sf.

Bollinger BantlarıTeknik analizde yer alan Bollinger Bantları’nın yaratıcısından gelen bir kullanım kılavuzudur. Beklenen fiyat hareketlerinin değerlendirilmesi için güvenilir bir araç olan Bollinger Bantları hakkında öğrenmeniz gereken tüm detayları bulabileceğiniz rehber niteliğinde bora analiz kitapları listenize eklenebilir.

14. Hedge Cambazları

Yazar: Barton Biggs
Orijinal Adı: Hedgehogging
Çevirmen: Neşenur Domaniç
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2010
Sayfa Sayısı: 400 sf.

Hedge CambazlarıWall Street’i izleyen gözlemcilerin deneyimlerinin paylaşıldığı bir kaynaktır. Kişisel anekdotların ve içerdekilerin içerde yaşananlar eleştirel bir dille anlatımı yapılmaktadır. Hedge fonları üzerine değerli bilgileri muazzam bir bakış açısıyla okurlarıyla buluşturmaktadır.

15. Borsa’da Tek Başına

Yazar: Peter Lynch – John Rotchild
Orijinal Adı: One Up On Wall Street
Çevirmen: Şehnaz Tahir
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2012
Sayfa Sayısı: 372 sf.

Borsa’da Tek BaşınaYatırımlarınızı zirveye çıkarmak için öneri ve uyarılar içermektedir. Peter Lynch ve John Rotchild ikilisinden gelen bir başka değerli eserdir. Bir şirketi nasıl araştırmanız gerektiğini öğretmektedir. Piyasanın jargonu ve dönüm noktaları üzerine değerli bilgiler vermektedir.

16. Görsel Yatırımcı

Yazar: John J. Murphy
Orijinal Adı: The Visual Investor
Çevirmen: Ali Perşembe
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2020
Sayfa Sayısı: 296 sf.

Görsel YatırımcıYatırım dünyasının karmaşık gelen formülleri üzerine bilgiler vermektedir. Teknik kavramlara gerek kalmadan piyasayı analiz etmeyi sağlar. Fiyatın hangi yönde gideceğini basitçe anlatır. Hisse hareketlerinin altında yatan nedenleri ele almaktadır.

17. Jim Simons: Piyasaların Şifresini Çözen Adam

Yazar: Gregory Zuckerman
Orijinal Adı: The Man Who Solved The Market / How Jim Simons Launched The Quant Revolution
Çevirmen: Canan Feyyat
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2020
Sayfa Sayısı: 392 sf.

Jim Simons: Piyasaların Şifresini Çözen AdamJim Simons isimli yatırımcının biyografisi olan eser, sürükleyici bir dile ele alınmıştır. Wall Street Journal’ın finans haberleri yazarı olan Gregory Zuckerman büyük beğeni toplamıştır. Jim Simons ise yatırım oyununun temelini değiştiren kişi olarak tanımlanmıştır.

18. Para Palas

Yazar: Steven Drobny
Orijinal Adı: Inside the House of Money: Top Hedge Fund Traders on Profiting in the Global Markets
Çevirmen: Neşenur Domaniç
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2009
Sayfa Sayısı: 373 sf.

Para PalasYazarına büyük övgüler getiren eser, kapalı kutu olarak nitelendirilen hedge fonları hakkında aydınlatıcı bilgiler sunuyor. Niall Ferguson kitapla ilgili geleceğin sessiz finansal devriminin temellerini ortaya çıkardığı için Drobny’e teşekkür etmiştir.

19. Karar Anı

Yazar: Richard Lewis Peterson
Orijinal Adı: Inside the Investor’s Brain: The Power of Mind Over Money
Çevirmen: Canan Feyyat
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2012
Sayfa Sayısı: 498 sf.

Karar AnıDavranışsal finans üzerine bilgilerini bu eserle paylaşan yazar, Silikon Vadisi’nin psikiyatristi olarak tanımlanıyor. Deneyimlerine yer verdiği kitabı büyüleyici olarak adlandırılırken, finans piyasalarının dünyasına hem ilkel hem de gelişmiş bir beyin olarak göz atmanızı sağlıyor.

20. Piyasalar Çarpışınca

Yazar: Mohamed A. El-Erian
Orijinal Adı: When Markets Collide: Investment Strategies for the Age of Global Economic Change
Çevirmen: Şehnaz Tahir Gürçağlar
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2009
Sayfa Sayısı: 334 sf.

Piyasalar ÇarpışıncaBaşarılı ve ünlü risk yöneticilerinden olan Mohamed A. El-Erian tarafından ele alınan eser, risk analiziyle ilgili değerli bilgileri bir araya getirmektedir. Akademik bilgileri gerçek dünya ile birleştiren yönetici övgülerin sahibi olurken, konusunda en iyi kılavuz olduğu ifade ediliyor.

21. Finansal Piyasalar için Yeni Paradigma

Yazar: George Soros
Orijinal Adı: The New Paradigm for Financial Markets: The Credit Crisis of 2008 and What it Means
Çevirmen: Coşkun Üçüncü
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
Yayın Yılı: 2009
Sayfa Sayısı: 176 sf.

Finansal Piyasalar için Yeni ParadigmaGeorge Soros tarafından kaleme alınmış, 2008 krizinin kaynağını ve geleceğe etkisini anlatan bir eserdir. Küresel ekonomik aktiviteyi etkileyen dalgalanmalara karşı alınan önlemleri değerlendirmektedir. Sonucunda ise egemen paradigmanın hem yanlış hem de yanıltıcı olduğunu ifade etmektedir.

22. Trend Takipçisi

Yazar: Michael W. Covel
Orijinal Adı: Trend Following
Çevirmen: Neşenur Domaniç
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2008
Sayfa Sayısı: 520 sf.

Trend TakipçisiKitap, “Tüm zamanların en çok kazandıran yatırım stratejisi vaatler ve kanıtları” olarak servis ediliyor. Portföyünüzü trendden yararlanarak nasıl yöneteceğiniz hakkında bilgiler veriyor. En başarılı trend takipçilerine ışık tutarak izleyebileceğini yöntemleri sunuyor.

23. Yatırım 101

Yazar: Michelle Cagan
Orijinal Adı: Investing 101
Çevirmen: Mihriban Doğan
Yayınevi: Say Yayınları
Yayın Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 248 sf.

Yatırım 101Neden yatırım yapmanız gerektiğini ele alan yol gösterici bir kaynaktır. Yatırımlara başlamak için gerekli yolu size göstermektedir. Geleceğinizi garantiye almak için bunun gerekli olduğunu anlatan eser, önemli bir rehber olarak kütüphanenizdeki yerini alabilir.

24. Dalgaları Yönetmek

Yazar: Howard Marks
Orijinal Adı: Mastering the Market Cycle: Getting the Odds on Your Side
Çevirmen: Canan Feyyat
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2019
Sayfa Sayısı: 304 sf.

Dalgaları YönetmekPiyasaları yöneten döngüleri nasıl tanımlayacağınız konusunda değeri bilgiler vermektedir. Piyasaların neden düşüp yükseldiğini anlamak ve ne zaman girip çıkmak gerektiğini çözmek için faydalı konular ele alınmıştır.

25. Şeytan Sofrası – Finansal Spekülasyonlar Tarihi

Yazar: Edvard Chancellor
Orijinal Adı: Devil Take the Hindmost: A History of Financial Speculation
Çevirmen: Neşenur Domaniç
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2007
Sayfa Sayısı: 420 sf.

Şeytan Sofrası – Finansal Spekülasyonlar TarihiGeçmiş krizlerden, ekonomik balonlardan, çürük tahvillerden, 1929 çöküşünden bahseden eser mutlaka göz atmanız gerekenler arasındadır. Spekülatif ruhun köklerini bulmak için eski Roma’ya kadar iner ve dikkatinizi çekecek bilgiler içerir.

26. Yatırımın Dört Temel Taşı

Yazar: William Bernstein
Orijinal Adı: The Four Pillars of Investing:  Lessons for Building a Winning Portfolio
Çevirmen: Neşenur Domaniç
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Yayın Yılı: 2019
Sayfa Sayısı: 396 sf.

Yatırımın Dört Temel TaşıKazandıran bir yatırım portföyünün nasıl oluşturulacağını açıklayan kaynaktır. Yatırımın teorisi, tarihi ve pratiği üzerine önemli bilgiler veren yazar, klasik finans teorisinin temellerinden pratikte verimli portföy oluşumuna kadar tüm detayları paylaşıyor.

Bizim sizlerle paylaşmak istediğimiz kitaplar bu şekildedir. Kimisi doğrudan borsayla ilgiliyken kimisi bu düzeni anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer sizin de bu listeye ekleyeceğiniz eserler varsa yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Borsa kitaplarını birer yatırım tavsiyesi olarak kabul etmeli miyim?

    Yazarları arasında dünyanın en ünlü borsacılarının da bulunduğu kitapları, yatırım tavsiyesi olarak kabul edebilirsiniz. Ancak kendi finansal durumunuzu ele almalı ve hangi stratejileri uygulayacağınıza akıllıca karar vermelisiniz .

  • Borsayı anlamak için kitaplara ek olarak neler yapabilirim?

    Okunması gereken borsa kitaplarının yanında finansal gelişmeleri ve piyasaları izlemelisiniz. Online eğitimlerden faydalanmalı, uzman olmak istediğiniz borsayla ilgili tüm haberleri takip etmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın