Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsaya Başlarken Bilinmesi Gerekenler

Borsa işlemlerine başlamadan önce her yatırımcının bilmesi gereken bazı önemli konular vardır. Bu yazıda size yardımcı olacak bu bilgilere yer verdik:
Borsaya Başlarken Bilinmesi Gerekenler
Son Güncelleme: 
Yorum

Birikmiş paranızı borsada hisse senedi veya diğer yatırım araçları ile değerlendirmek istiyorsanız, öncesinde bilmeniz gerekenler vardır. Piyasayı ve yatırım araçlarını tanımak, stratejiler geliştirmek, işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda deneyim sahibi olmak gibi temel noktalara özel göstermelisiniz. Biriktirdiğiniz parayı en karlı şekilde değerlendirmek için mutlaka borsa hakkında iyi bir bilgi ve deneyime sahip olmalısınız.

Çevrenizdeki insanlardan veya iş arkadaşlarınızdan borsadan hisse senedi alarak para kazandıklarını duymuş olabilirsiniz. Bu sizi de cezbetmiş ve birikmiş paranızı bu şekilde değerlendirmeye karar vermiş olabilirsiniz. İşte bu aşamada mutlaka borsa yatırımı nedir öğrenmeniz gerekiyor. Piyasayı ve işleyiş mekanizmasını öğrenmeli, işlemlerin nasıl yapıldığını araştırmalısınız. Para kazanmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz, piyasa takibi ve analizleri nasıl yapacağınızı, stratejilerin nasıl geliştirildiğini bilmelisiniz. Tüm bunlar hakkında kitaplar okuyabilir ve internetten bilgilere ulaşabilirsiniz.

Borsaya başlamadan bir miktar yatırım deneyiminiz olduğundan da emin olmalısınız. Borsa nasıl oynanır öğrenmek için demo hesapları kullanmalı ve sanal para ile tecrübe edinmelisiniz. Para kazandıracak stratejiler geliştirmelisiniz. Başkalarının strateji ve tüyolarına güvenmemeli, kendi tecrübelerinizle geliştirdiğiniz stratejileri kullanmalısınız. Borsaya attığınız ilk adımda nelerle karşılaşacağınızı demo hesaplarla öğrenebilirsiniz ve kaybetme olasılığınızı minimuma çekebilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirme aşamasında işinize yarayacak hemen her konuda bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için internet üzerinden verilen ücretsiz eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Sürekli haber sitelerini, borsa hakkında bilgi paylaşımında bulunan portalları takip edebilirsiniz. Dünyaca ünlü birçok borsacı, her geçen gün bilginizi arttırmanızın, kazancınızı doğrudan etkilediğine dikkat çekmektedir. Kendinizi sürekli geliştirirseniz, işlemleriniz de hata payınızı azaltırsınız ve daha kazançlı işlemler yapabilirsiniz.

Kendinizi psikolojik anlamda da geliştirmeniz gerekiyor. Sakin ve sabırlı bir yatırımcı olmalısınız. Aceleci olmak ve sabırsız bir kişiliğe sahip olmak, borsada büyük bir risktir. Bir hisse senedini almaya karar vermek için tüm noktaları analiz etmeniz ve piyasadaki hareketliliği izlemeniz gerekiyor. Ama sabırsızlanarak analizleri atlamak veya birkaç noktayı kaçırmak, kazanmanızı engelleyebilir. Aynı şekilde alımınızı yaptıktan sonra belirlediğiniz seviyeye gelmeden panikleyerek işlemi sonlandırmak da pişman olmanıza neden olabilir. Sakin tavrınızı her zaman korumalısınız ve pozisyonu oluştururken belirlediğiniz hedeflere uygun bir şekilde hareket etmelisiniz.

Yatırım hesabı açtırma ve işlemlere başlama aşamasında da dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Örneğin yasal ve güvenilir bir aracı kurum seçtiğinizden emin olmalısınız. Borsa aracı kurumlarını tam anlamıyla araştırmalı ve size güven veren firmalarla anlaşmalısınız. Seçtiğiniz aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açtırırken, imzaladığınız sözleşme ve ödeyeceğiniz komisyonlar hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Borsa yatırım hesabınızı nasıl açacağınız hakkında bilgilere ulaşmak için burayı tıklayınız.

Borsa hesabınızı açtıktan sonra yatırımlara başlarken hangi hisselerle işlem yapacağınızı belirlemelisiniz. Bunun için iyi bir piyasa takibi yapmalı ve analizlerle gelecekte yükselecek hisseleri belirlemelisiniz. Daha sonra bu hisseleri portföyünüze eklemeli ve piyasa hareketlerini, fiyat grafiklerini izlemeye devam etmelisiniz. Belirlediğiniz seviyelere geldiğinde pozisyonunuzu sonlandırmalısınız. Bu aşamada aldığınız duyumlara göre hareket etmemeli ve kendi stratejinize bağlı kalarak hedefleriniz doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu