Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Yatırım Kararı Nasıl ve Neye Göre Alınır?

Başarılı yatırımın sırlarından birisi de yatırım kararının alınmasıdır. Bu yazıda borsa yatırım kararını nasıl ve neye göre almanız gerektiğini anlattık:
Borsada Yatırım Kararı Nasıl ve Neye Göre Alınır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırım yapmak kadar önemli olan bir hususta birikimleri değerlendirmeye karar vermektir. Çünkü sahip olunan birikimlerin değerlendirilme olanağı bulunduğu gibi kaybedilme riski de vardır. Bu yüzden bu kararı alırken bazı noktaları bilmeniz gerekiyor. Özellikle bu kapsamda kazanç sağlamak için borsayı seçmek istiyorsanız yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm. Böylelikle gerekli noktaları öğrenebilirsiniz. Buna göre yatırım yapıp yapmama konusunda karara varabilirsiniz.

Borsanın temel fonksiyonu yatırımcıların ticaret işlemlerini kayıt altına alarak, güvenli bir şekilde gerçekleştirmek olarak görülür. Bu kapsamda ticaret merkezinin sadece birikimlerin değerlendirilmesi görevinde bulunmadığını bilmelisiniz. Alım – satım aracılığında bulunmak dışında borsanın birçok görevi vardır. Ekonomiye katkı sağlaması bu görevlerin başında gelir. Borsanın ekonomiye katkısı ve görevleri nelerdir adlı yazımızdan ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Bu yüzden de yatırım yapmak denildiğinde borsa akıllara gelir. Bu hususta önemli olan başarılı yatırımcılar gibi paranın kontrolünü yapabilmektedir. Bu yüzden yatırım kararı almadan önce bu noktaları bilmenizde fayda vardır.

Şimdi; borsa piyasasında yatırım kararı nasıl ve neye göre alınır, piyasaya giriş nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını yanıtlandıralım:

Borsada Yatırım Kararı Nasıl Alınır?

Borsada Yatırım Kararı Nasıl Alınır?Borsada yatırım yapmaya karar vermek için öncelikle piyasada deneyim yaşamalısınız. Borsayı tanımalısınız. Bunlar yatırım yapma kararı almak için önemli etkenlerdir. Sırf piyasadan kazanç sağlanıyor diye borsaya giriş yapmak yanlıştır. Ya da yakın bir dostunuz ciddi anlamda getiri sağladığı için onun taktikleri ile ilerlerim düşüncesi de doğru değildir. Aynı şekilde çevrenizden duyduğunuz borsada tüm parasını kaybetti, iflas etti gibi hususlar nedeniyle piyasaya ön yargılı bir şekilde yaklaşmanız da yersizdir. Herkesin tüm konularda başarılı olamayacağını bilmelisiniz. Finans piyasalarında başarılı yatırımcıların ortak özelliklerini ayrıntılı olarak buradan öğrenebilirsiniz. Ama bunu başaranlar olduğu için sizin de başarılı olabileceğiniz ihtimalini atlamamalısınız. Gerekli yolları denemelisiniz ve piyasada başarılı olup olamayacağınıza kendiniz karar vermelisiniz.

Aracı kurumların borsa eğitimleri sayesinde piyasayı ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu eğitimler internet aracılığıyla verildiği için günümüzde borsayı öğrenmek çok kolaydır. Borsa konusunda uzmanlaşan kişilerin verdiği eğitimler sayesinde püf noktaları kısa sürede öğrenebilirsiniz. Borsa nasıl ve nereden öğrenilir sorusunun cevabı için burayı tıklayın. Böylelikle borsa yatırımı nasıl yapılır anlayabilirsiniz. Bu konuyu tam manasıyla anlamak için tecrübe sahibi olmalısınız. Yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının tecrübe kazanması için aracı kurumları deneme hesapları geliştirmiştir. Bu hesaplar yardımıyla deneyim kazanabilirsiniz. Gerçek hesabın birebir aynısı olan sanal hesaplarda paranın kontrolü nasıl sağlanır; uygulamalı olarak yaptığınız işlemler sonucunda anlayabilirsiniz. Sanal bakiyenin kullanımına bağlı olarak borsada yatırım yapmaya karar verebilirsiniz.

Borsada Yatırım Kararı Neye Göre Alınır?

Borsada Yatırım Kararı Neye Göre Alınır?Yatırım kararı alma konusunda deneme hesaplarının etkisinin büyük olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden gerçek hesap açmadan önce muhakkak ki sanal hesaplarda borsa deneyimi yaşamalısınız. Bu deneyimi yaşamadan yatırım yapma kararı almanız pekte doğru değildir. Pişman olmamak, doğru bir karar almak için sanal hesaplarda tecrübe kazanmalısınız. Piyasayı a’dan z’ye tanımalısınız. Yatırım araçlarının değerlerinde yaşanan değişmelerin hangi faktörlerden etkilendiğini bilmelisiniz. Bunları öğrendiğinizde kazanç sağlamak için nasıl hareket etmeniz gerektiğini de belirleyebilirsiniz. Bunun için vaktinizin belli bir kısmını borsaya ayırmalısınız.

Eğitimler sayesinde borsayı temelden başlayarak ileri seviyeye kadar öğrenebilirsiniz. Teorik bilgiler sıkıcı olsa da bunların ileri de işinize yarayacağını bilmelisiniz. Bu yüzden sıkılmadan eğitimlere devam etmelisiniz. Bunun yanında kurumların sunmuş olduğu deneme hesabı nimetlerinden de faydalanmalısınız. Bu sayede öğrendiğiniz bilgileri pekiştirebilirsiniz. Böylelikle unutmasını da önlersiniz. Çünkü biliyorsunuz ki kullanılmayan bilgiler çok çabuk unutulur. Bu nedenle pratiğini kazanmanız şarttır. Deneme hesapları sayesinde tüm bu konuları öğrenebilirsiniz.

Önemli olan konulardan biri de borsa takibidir. Borsa takibi nasıl yapılır hakkında bilgi almak için tıklayın.  Bu takip önemlidir. Yatırı araçlarının fiyat seviyelerinde yaşanan değişimlerin, eğilim yönlerinin belirlenmesini sağlar. Bildiğiniz üzere borsada getiri sağlamak için alım yaptığınız fiyat seviyesinin satış yaptığınız fiyat seviyesinden düşük olmalıdır. Böylece aradaki farktan dolayı kar elde edilir. Bu nedenle yapmanız gereken ileride değerlenecek enstrümanları portföyünüze eklemenizdir. Bu yüzden de fiyat trend eğilim yönlerinin belirlenmesi gerekiyor. Bu anlamda analizlerin ve fiyat grafiklerinin de borsadaki payı büyüktür. Doğru fiyat varsayımlarında bulunmak için takip ve analizler konusunda muhakkak ki bilgi edinmelisiniz. Tecrübe kazanmalısınız. Böylece kendinizi gün geçtikçe geliştirebilirsiniz. Başarılı yatırımcıların sahip olduğu bakış açısına sahip olabilirsiniz.

Kısacası, borsa yatırım kararı alma konusunda yatırımcıların tavrı önemlidir. Öyle ki piyasa hakkında hiçbir şey bilmeden bodoslama borsaya girilirse sonuç genellikle hüsran olacaktır. Bu yüzden mutlaka belli bir eğitim almak ve deneyim kazanmak gerekir. Bunu da en iyi aracı kurumların eğitim olanakları sayesinde öğrenebilirsiniz. Sanal hesaplar aracılığıyla da deneyimlerinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle de borsanın yatırım yapıp yapmaya uygun bir yer olup olmadığına karar verebilirsiniz. Buna göre de piyasaya giriş yapma kararı alarak, birikimlerinizi değerlendirme hususunda etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Borsaya Giriş Nasıl Yapılır?

Borsaya Giriş Nasıl Yapılır?Borsaya giriş yapmak için vadesiz yatırım hesabına sahip olmanız gerekiyor. Borsa yatırım hesabı nasıl açılır detaylarından daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Kısaca bahsetmek gerekirse; eğer vadesiz hesabınız varsa direkt olarak hesabınızı borsa yatırımında kullanabilirsiniz. Yoksa da sorun değil aracı kurumları sayesinde kısa süre içerisinde hesap açtırabilirsiniz. Bunun için borsa işlemi yaptıran ve yasal olan aracı kurumu seçmeniz şarttır. Çünkü piyasaya aracı kurumları aracılığıyla giriş yapılmaktadır. İşlemler, kurumlar vasıtasıyla yürütülmektedir. Bu nedenle tercih edeceğiniz kurumu dikkatli bir şekilde seçmelisiniz.

Piyasada borsa faaliyetlerinde görevli olan kurumların hepsi aynı imkanları sunamamaktadır. Bunun nedeni yetki belgelerinde kısıtlandırma olmasıdır. Bu yüzden araştırma yaparak, yatırım mantığınıza uygun avantajlar sunanı tercih etmelisiniz. Bu konuda tüm kurumların sanal olarak kullandırdığı deneme hesaplarını kullanmalısınız. Böylelikle kurumların sunmuş olduğu olanakları görebilirsiniz. Aynı zamanda bu sayede tecrübelerinizi de artırabilirsiniz. Böylelikle borsaya etkili bir başlangıç yapabilirsiniz.

Aracı kurumu seçtikten sonra borsaya giriş yapmak için istenen belgeleri kurumunuza iletmeniz gerekir. Bu hususta bütün kurumlar genellikle aynı belgeleri istemektedir. İstenen evraklar; nüfus cüzdanı ve ikametgah fotokopisidir. Bunların dışında bazı kurumlar ikametgah adresinin doğrulanması için elektrik, su, doğalgaz gibi son 3 ayın faturalarını isteyebilmektedir. İstenen belgelerin eksiksiz bir şekilde kuruma ulaştırılmasıyla hesabınız bir haftayı geçmeyen süre içinde açılır. Böylelikle paranızı yatırarak, borsada aktif olarak rol oynayabilirsiniz.

Sonuç olarak, birikimleri borsada değerlendirme kararı almak tüm yatırımcılar için zordur. Çünkü piyasada kaybetme riskinin olması, insanların özünün korkmasına neden olur. Bu yüzden ancak risk almayı seven yatırımcılar borsaya gözü kapalı bir şekilde giriş yapar. Önemli olan borsaya girmek değildir. Paranın bütünlüğünü sağlayarak, zarara uğramamaktır. Bu anlamda kazançların miktarının yüksek olmasına değil, kayıpla karşılaşmamaya bakmalısınız. Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi artırarak hata payınızı önleyebilirsiniz. Aynı şekilde kazançlarınızın oranını artırabilirsiniz. Bu hususta sabırlı olmalısınız. Böylece profesyoneller gibi emeklerinizin karşılığını alabilirsiniz. Belli bir süreden sonra her işleminizin ardından beklediğiniz verimi yakalayabilirsiniz. Böylelikle borsada ciddi anlamda getiriler elde ederek, parmakla gösterilen başarılı yatırımcılar arasına girebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu