Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Borsada Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Borsada Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Borsa alım–satımları sonucunda ciddi anlamda para kazanan yatırımcılar mevcuttur. Bunun için kar getirecek enstrümanı seçmek kadar, pozisyonu nasıl yürüteceğinize karar vermek de önemlidir. Çünkü yatırımlarınızı doğru yönetemediğiniz takdirde enstrümanın getirisini elde edemez, bütçenize katkıda bulunamazsınız. Bu, daha çok bilinçsizce hareket eden yatırımcılar için geçerlidir. Ne istediğini bilen ve bu yolda hedeflerini unutmadan hareket edenler, piyasada beklentilerini er ya da geç karşılayabilmektedir. Önemli olan, doğru zamanda uygun olan pozisyonları kontrollü olarak yönetebilmektir. Böylelikle, borsanın fırsatlarından yararlanılarak yüksek miktarda kazanç elde edilebilir.

Portföy oluşturmak, borsa yatırımcıları için oldukça önemli bir konudur. Piyasada çok sayıda enstrüman vardır ve bunların hepsi, birikimlerin değerlendirilmesi için fırsattır. Bu fırsatları değerlendirebilmek için kişilerin birikimlerini doğru şekillerde yönetmesi gerekiyor. Ne zaman alım ve satım yönünde pozisyon açılacağına karar vermek, oldukça önemlidir. Çünkü yatırım araçlarının fiyat seviyeleri, anlık olarak değişir. Bu nedenle de değişimlerden etkilenmemek ve kayıp vermemek için yatırımcıların planlı bir strateji ile hareket edilmesi şarttır. Bu kapsamda, mutlaka borsa bilgi ve deneyiminin belli bir noktaya ulaşması gerekir. Böylelikle başarılı yatırımcılar gibi kar getirecek pozisyonları alıp satarak sonucundan memnun bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Şimdi, borsada pozisyon alırken ve satarken dikkat etmeniz gereken önemli gördüğüm üç unsura değinmek istiyorum:

Pozisyonun Hedeflere Uygunluğunu Belirlemek

Pozisyonun Hedeflere Uygunluğunu BelirlemekBorsada doğru pozisyona yatırım yapabilmeniz için hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Pozisyondan beklenen verimin almak istiyorsanız da beklentiye göre hareket etmeniz şarttır. Bu yüzden, hedeflerinizi gerçekçi tutmalısınız. Örnek vermek gerekirse; altın yatırımı yapmak istiyorsunuz ve kıymetli madenin değerinin 132,286 değerine yükselmesini bekliyorsunuz. Aynı zamanda yaptığınız takipler ve analizler sonucunda belli bir zaman diliminde trendin 131,456 seviyesine gerileyeceğini öngörüyorsunuz. Bu durumda kar hedefinizi 132,347 seviyesine koymanız, sağlıklı bir karar olmayacaktır. Bunun yanında, zarar noktanızın da 131,245 seviyesinde olması da yanlış olacaktır. Bu nedenle, borsada tamamen sayısal verilere göre hareket etmeli ve içten gelen hissin yatırımlarınıza ters yönlü etki yapacağını bilmelisiniz.

Pozisyonunuzu alırken ve satarken, mümkün mertebe hedeflerinizi karşılayacak olmasına dikkat etmelisiniz. Beklentilerinizi karşılamayacak pozisyonlardan ve hakkında bilgi sahibi olmadığınız araçlardan uzak durmalısınız. Bunun nedeni, bir anda trendin yönünün ters hareket edebilmesidir. Bu yüzden işlemlerinizi yaparken kontrollü olmalı, fiyat hareketlerinde yaşanacak olan geri çekilmeleri veya yükselmeleri öngörebilmelisiniz. Bu sayede hangi noktalardan işlem yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Birikimlerinizi böylelikle karlı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Hedeflerinize ulaşarak, minimum risk ile maksimum getirilere imzanızı atabilirsiniz.

Borsada Başarılı Olmak için İzlenmesi Gereken Yollar Nelerdir Sorusunun Cevabını Bu Yazıdan Öğrenebilirsiniz.

Borsada Destek ve Direnç Noktalarını Kontrol Etmek

Borsada Destek ve Direnç Noktalarını Kontrol EtmekHedeflerinize ulaşabilmeniz için yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde yaşanan gelişmeleri bilmeniz önemlidir. Bu konuda yardımcı özel araçlar geliştirilmiştir. Bunlardan biri de fiyat grafikleridir. Zaman ve fiyat hareketlerini konu olan grafikler sayesinde, trendin yönünü belirleyebilirsiniz. Elbette ki bunun için grafiğin dilinden anlayabilmeniz ve yorumunu yapabilmeniz gerekiyor. Bu konuda mutlaka aracı kurumların eğitimlerinden faydalanmalısınız. Uzmanların basit örneklerle üzerinde durduğu eğitim CD’lerini seyretmeli ve kaleme aldıkları kitapları okumalısınız. Böylece grafiklerin dilini çözebilir, destek ve direnç noktalarını belirleyerek, hangi seviyelerden ve hangi zaman aralıklarından alım–satım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Yatırımlarınızı destek ve direnç noktalarından gerçekleştirerek hedeflerinize en uygun seviyelerden işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Düzeltme hareketlerinden faydalanarak karlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için oluşan grafiği yorumlamanız ve hangi noktaların destek veya direnç göstereceğini belirlemeniz gerekir. Böylelikle beklentilerinizi karşılayacak getirilere kavuşabilir, birikimlerinizi kaybetmeden değerlendirebilirsiniz. Bunun için gerçek bir borsa bilgisine ve deneyimine ihtiyacınız vardır. Aracı kurumların eğitim faaliyetleri ve deneme hesap hizmetiyle gerekli tüm hususlar ve püf noktaları öğrenebilirsiniz. Böylece işlemlerinizi hızlı ve etkili şekillerde yönetebilirsiniz.

Yatırımcı Algısının Güçlenmesi için Ne Gereklidir Sorusunun Yanıtına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Borsa Takibi Yapmak ve Analizlerini Uygulamak

Borsa Takibi Yapmak ve Analizlerini UygulamakYatırım araçlarının borsada değerleri, anlık olarak değişir. Bu değişmeler sıralı şekillerde değildir. Bazı uzmanlar her yükselişin ardından bir düşüş, her düşüşün akabinde ise yükseliş bekler. Bu tahmin, çoğu zaman gerçekleşir fakat her zaman için aynı düşünce geçerli değildir. Buna göre hareket ederseniz, olası durumlarda paranızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle piyasa takibi ve fiyat analizlerini yapmalısınız. Bu sayede, fiyatların eğilim yönünün hangi şekilde yön değiştireceğine karar verebilirsiniz. Özellikle analizler sayesinde, zaman aralıklarını belirleyebilir ve kar getirecek seviyelerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Borsa araçlarının takibini yapmak için yurt içi ve yurt dışında gelişen olayları izlemelisiniz. Örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz günlerde ABD Başkanlık seçimleri, tüm enstrümanların değerini etkilemiştir. Özellikle seçim öncesi yapılan anketlere göre Hillary Clinton’ın Başkan olması beklenirken, sürpriz bir şekilde Donald Trump’ın koltuğa oturması, küresel piyasaları baskı altına almıştır. Dolar, tarihte en yüksek değerlerini zorlarken rekor üzerine rekor kırmıştır. Aynı şekilde kıymetli madenin değeri de aşırı derece yükselmiştir. Önemli olan, piyasayı etkileyen önemli olayları takip ederek, enstrümanların değerinin ne şekilde etkileneceğine doğru karar verebilmektir. Bunun için yılların deneyimine sahip olan yatırımcılar gibi, tecrübe kazanmalı ve piyasaları takip etmelisiniz. Böylece avantajlı pozisyonların sinyallerini alabilirsiniz.

Analizler, borsa yatırım araçlarının değerini belirlemek konusunda önemli fonksiyonlardır. Çünkü analizler sayesinde, trend yönünden tutun da fiyat seviyelerinde yaşanacak olan geri çekilmelere veya yükselmelere kadar, birçok konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için hangi zamanlarda yatırım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bunun sayesinde işlemlerinizi hedeflerinize uygun şekillerde yönetebilir, hedeflediğiniz miktarlardaki getirilere sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak, para kazanmak için alternatif yollardan biri haline gelen borsa yatırımı, birikimlerin değerlendirilmesi konusunda son derece önemli bir yere sahiptir. Yapılan yatırımlar ile hem birikimler değerlendirilir hem de ekonomiye katkı sağlanır. Bu nedenle, borsaya duyulan güven tamdır. Piyasanın yasal olması, tercih edilme sayısının yükselmesini ve işlem hacminin artmasını sağlar. Böylelikle likidite oranının yükselmesiyle yüksek miktarlarda kazançlar elde edilir. Bu noktada, alım–satım pozisyonlarınızı kontrollü olarak yönetmeli, önemli konuları esas alarak işlemlerinizi yürütmelisiniz. Böylece istediğiniz verimi yakalayabilir ve gelecek kaygısı yaşamadan para kazanabilirsiniz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum