Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Kazanan Yatırımcı Olmak için Ne Yapmalı?

Borsada para kazanmak için sahip olmanız gereken bazı özellikler vardır. Bu yazıda kazanan bir yatırımcı olmak için yapmanız gerekenlere yer verdik:
Borsada Kazanan Yatırımcı Olmak için Ne Yapmalı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Getiri elde eden borsa yatırımcıları, herkesin ilgisini çeker ve birikimlerini değerlendirmek isteyenlere umut olurlar. Piyasada başarı sağlayanlar sayesinde ön yargılar, bir nebze olsa kırılmıştır. Böylelikle yatırımcılar, doğru yaptıkları işlemlerin sonucunda başarılı olacaklarını düşünerek, borsaya giriş yapmak isterler. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmaktır. Çünkü kazanç sağlayan herkesin alt yapısı sağlamdır ve kar getirecek stratejiler ile hareket etmektedir. Bu yüzden kazanan yatırımcıların arasına adınızı yazdırmak istiyorsanız aşağıda yazacağım konulara dikkatinizi vermelisiniz.

Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve dövizler, piyasada alım – satımı yapılan enstrümanlardır. Borsada istediğiniz araçlara yatırım yapabilirsiniz. Önemli olan, hangi zamanlarda yapmanız gerektiğini doğru belirlemektir. Çünkü her enstrüman, farklı periyotlarda değerlenir. Bu nedenle, birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız bütün araçlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yatırım enstrümanlarının değeri neden düşüyor ve yükseliyor bilmelisiniz. Bunları aracı kurumların eğitimleri sayesinde öğrenebilir, temel ve teorik olarak bütün konulara hakim olabilirsiniz. Deneme hesaplarında yaptığınız alıştırmalarla tecrübe kazanabilirsiniz. Böylece sahip olduğunuz bilgiler ve deneyimlerle piyasanın kaymağını alabilirsiniz.

Şimdi, borsada kazanan yatırımcı olmak için ne yapmalı sorusunu detaylı olarak cevaplandıralım:

Borsada Kazanan Yatırımcı Olmak için Ne Yapmak Gerekir?

Borsada Kazanan Yatırımcı Olmak için Ne Yapmak Gerekir?Kazanan yatırımcı olmak istiyorsanız, borsada yapmanız gerekenler vardır. Bunlardan biri, aracı kurum seçiminize doğru bir şekilde karar vermenizdir. Çünkü biliyorsunuz ki borsada alım – satım emirleri, aracı kurumlar tarafından sisteme iletilir. Bu nedenle, isteklerinize uygun, doğru aracı kurumu tercih etmelisiniz. Bunun için deneme hesaplarını ve sanal borsa oyunlarını kullanmalısınız. Bu uygulamalar sayesinde, hangi kurumu seçmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Böylelikle, başarılı yatırımcıların elde ettiği kazancın nasıl olduğunu siz de anlayabilirsiniz.

Borsa aracı kurumu seçimi dışında, piyasada para kazanmak için yatırımcının bilgisinin tam olması gerekiyor. Piyasada yararlanabileceğiniz birçok eğitim faaliyetleri bulunur. Özellikle, kurumların uzmanları tarafından aldığınız eğitimlerle bilgilerinizi pekiştirebilir, bu sayede birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için eğitimleri ciddiye almalı ve her türlü bilgiyi öğrenmelisiniz. Kesinlikle önemsememezlik yapmamalısınız. Bütün yolları deneyerek, bilgilerinizi artırmalısınız. Yerli – yabancı kaynaklar sayesinde de gerekli hususları öğrenebilirsiniz. Borsa eğitimleri adlı yazımızdan gerekli hususlar hakkında bilgi alabilirsiniz. (Göz Atmak için Tıklayın.)

Birikimleri değerlendirmek için borsada, başarılı yatırımcıların özelliklerini öğrenmelisiniz. Nelere dikkat ettiklerini ve nasıl kazandıklarını araştırmalısınız. Araştırmalarınız sonucunda, aynı yollara başvurmak yerine öncelikle bu yolların bakış açınızla eşleşip eşleşmediğini görmelisiniz. Bunun için de deneme hesaplarında tecrübe edinmeli ve alım – satım yapmalısınız. Fiyatlarda yaşanan değişimleri, buna ek olarak yaşanan olayları ve gelişmeleri takip etmeniz gerekiyor. Çünkü fiyattaki değişimler, piyasa takipleri ve analizleri sonucunda elde edilir. Bu yüzden takipler ve analizler nasıl yapılır öğrenmelisiniz.

Borsadan Para Kazanma Yolları Nelerdir, Öğrenmek için Tıklayın.

Borsada Kazanan Yatırımcı Olmak için Neleri Bilmek Gerekir?

Borsada Kazanan Yatırımcı Olmak için Neleri Bilmek Gerekir?Kazanan borsa yatırımcısı olmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli konu, yatırım araçlarının değerlerinde meydana gelen değişimlerin yönüdür. Çünkü piyasada kazanç sağlayabilmeniz için doğru fiyat varsayımlarında bulunmanız gerekir. Doğru tahminler sonucunda, borsada paranızı değerlendirebilirsiniz. Bunun için yılların bilgisine ve deneyimine sahip olan yatırımcılarla eş düzeyde olmalısınız. Günümüz şartları sayesinde, borsayı kısa sürede öğrenmek mümkündür. Kurumların eğitimleri sayesinde, iyi bir borsacı gibi hareket edebilir hale gelebilirsiniz.

Borsa yatırımcılarının bazıları para kazanırken bazıları ise kaybeder. Bu döngü, böyle sürüp gider. Çünkü piyasada kazanç sağlanması için kaybedenlerin olması gerekir. Döngüyü tersine çevirmek için borsaya girmeden önce gerekli tüm konuları öğrenmelisiniz. (Borsaya girmek fırsat mıdır, yararları nelerdir sorusunun yanıtını buradan öğrenebilirsiniz.) Bilhassa öğrenmeniz gereken hususlar; analizlerin nasıl yapılması ve grafiklerin nasıl yorumlanması gerektiğidir. Çünkü trendin aşağı mı yukarı mı yönde olacağını tahmin etmek, oldukça önemlidir. Eğer trend aşağı yönlüyse, kesinlikle o pozisyondan uzak durmalısınız. Bunun sebebi, yatırım araçlarının fiyat seviyeleri geri çekildiğinde zarar etmenizdir. Bu yüzden, yatırım enstrümanların değerinin yükseleceğini düşündüğünüzde alım yapmalısınız. Böylece trendin yükselmesiyle aradaki alım – satım farkından kazanç sağlayabilirsiniz.

Bilmeniz gereken hususlardan biri de gelişmelerin, borsa araçlarının değerini ne yönde etkileyeceğine doğru karar vermektir. Bunun için geçmişteki olayları incelemenizi, uzmanların görüşlerini ve analizlerini takip etmenizi öneririm. Böylece, kısa sürede gelişmeleri yorumlayabilir hale gelebilirsiniz. Trendin yönünü bu sayede doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken husus, sadece piyasa takibi veya analizi ile trendin yönünü doğru tahmin edemeyeceğinizdir. Bu yüzden hem piyasa takibi hem de borsa analizleri nasıl yapılır öğrenmelisiniz ve deneyiminizi arttırmalısınız. Böylelikle borsada etkili kazanımların altına imzanızı atabilir, gelecekte maddi anlamda kaygı çekmeden rahat bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Borsada İstikrarlı Para Kazanılır mı? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsada Kazanan Yatırımcı Olmak için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Borsada Kazanan Yatırımcı Olmak için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Borsa piyasasında etkili kazançlar elde edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu hususların başında, yatırım vade süreleri gelmektedir. Genellikle yatırımcılar, borsada uzun vadeli olarak alım – satım yaparlar. Bunun sebebi, yatırım araçlarının trendinin uzun vadede yükselmesidir. Kısa vadede yükselişler gözlemlense de çoğu zaman, enstrümanların değeri düşüştedir. Bu yüzden yatırımlarınızı, uzun soluklu olarak yürütmelisiniz. Böylece riskleri zamana yayarak kolaylıkla önleyebilirsiniz. Bunun için portföyünüzü çeşitlendirmenizi tavsiye ederim. (Borsa portföyünde dikkat edilmesi gerekenleri bu yazıdan öğrenebilirsiniz.) Canlı portföy, her zaman için para kazanmanızı sağlar. Bu nedenle, tek enstrümana yatırım yapmak yerine çeşitli araçları bir araya getirmelisiniz. Böylece hem zarar etme ihtimalinizi en aza indirirsiniz hem de yüksek miktarda kazanç elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada kazanan yatırımcıların içinde yer almak istiyorsanız yukarıda ele aldığım püf noktalar hakkında bilgiler edinmelisiniz. Bu sayede işlemlerinizi kontrollü olarak yönetebilir hale gelebilirsiniz. Birikimlerinizi bilinçli bir şekilde yürüterek, ciddi anlamda getiriler elde edebilirsiniz. Bu konuda, bilgi ve deneyim unsurlarının önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Çünkü piyasaya sırf para kazanmak amacıyla giriş yapanlar vardır. Elbette ki para kazanmak, tek amaçtır. Fakat bu hususta yatırım yapıldığı unutulur ve borsa, oyun olarak görülür. Bu yüzden de başkalarının taktikleri ile yola çıkılır ve yatırımcılar zarar edebilir. Başarılı olmak için yatırım yaptığınızın bilincinde olmalısınız ve borsayı A’dan Z’ye öğrenmelisiniz. Böylece hedeflediğiniz paraları kazanabilir, birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirerek, yaşamınızı maddi anlamda kolaylaştırabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu