Yatırım yapmaya başla!

Borsa Yatırım Fonu (BYF) Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir, Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa Yatırım Fonu (BYF) Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir, Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa yatırım fonları spot piyasaların yanı sıra türev piyasalarda vadeli olarak işlem görmektedir. Genellikle yatırımcılar düşük maliyet ile yüksek miktarda işlem hacmi oluşturulduğu için, BYF’leri tercih ederler. Güvenilir araç olan fonlara standart büyüklükteki sözleşmelerle yatırım yapabilirsiniz. Bunun için dayanak varlık hakkında bilgi sahibi olmanız, sözleşmenin içeriğini bilmeniz gerekiyor. Böylece işlemlerinizi rast gele değil, bilinçli bir şekilde yürüterek finans piyasalarında başarıyı yakalayabilirsiniz.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası aracılığıyla belli bir tarihte belirli miktar, nitelikte ve kalitede olan sözleşmeler sayesinde BYF’leri alıp satabilirsiniz. Fonların içinde çok sayıda enstrüman bulunsa da daha çok hisse senedi pay oranları daha fazladır. Fakat vadeli işlemlerde sadece şu an için Finans Portföy FTSE İstanbul Bono FBIST Borsa Yatırım Fonu bulunmaktadır. Yatırımlarınızı bu dayanak varlığı üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi, bu finansal varlık hakkında bilgi vererek; yatırımı nasıl yapılır gelin hep birlikte başlıklar altında bakalım:

FBIST BYF Vadeli İşlem Sözleşmesi

FBIST BYF Vadeli İşlem SözleşmesiBorsa Yatırım Fonu Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nin dayanak varlığı olan FBIST BYF Sözleşmeleri’nin büyüklüğü, Borsa İstanbul’da işlem gören 10 adet katılma payını temsil etmektedir. Borsa yatırım fonu hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayın. Biliyorsunuz ki vadeli işlemlerde standart olmayan sözleşmelere de yatırım yapılabilmektedir. Fakat BYF için aynı durum söz konusu değildir. Çünkü bu sözleşmenin büyüklüğü tüm yatırımcılar için eşittir. Uzlaşma şekli BIST 30 Vadeli İşlem Sözleşmeleri gibi nakdidir. Nakdi uzlaşmada sözleşmeye konu olan varlığın kullanım fiyatı ile vade sonundaki değeri hesaba katılarak kar veya zarar belirlenmektedir. Diğer uzlaşma şekillerinde bu hesap ayrı bir yöntemle yapılmaktadır. Bu yüzden dayanak varlığınızın uzlaşma şeklini bilerek, kayıp kazanç oranını belirleyebilirsiniz.

Sözleşmelerde standart olan hususlardan birisi de günlük ve vade sonu uzlaşma fiyatlarıdır. Biliyorsunuz ki borsada işlem gören araçların değerleri sürekli olarak değişmektedir. Fakat VİOP’ta, finans piyasaları gibi anlık değişmeler görülmemektedir. Yatırımcıların yapmış oldukları işlemlerin ağırlıklı ortalamalarına ve birkaç hususa bağlı olarak değerler değişmektedir. Bu hususları bilirseniz, değişmelerin trend yönünü belirleyebilirsiniz. Bu sayede satış yapmak için vade sonunu bekleme yükümlülüğü taşımayan sözleşmeler aracılığıyla, fiyat beklentinizi karşıladığı anda işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz. Bu yüzden uzlaşma değerleri belirlenir. Şimdi, bu değerler nasıl belirlenir bakalım:

Günlük uzlaşma fiyatının belirlenmesi için işlem saatlerinin sonlanmasına 10 dakika kala yapılan işlemlerin aritmetik ortalaması alınır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta 10 dakikada en az 10 tane işlemin yapılmış olmasıdır. Eğer işlem sayısı bu rakamdan az ise sondan başlayarak geriye doğru gidilir ve 10 tane işlemin ortalamasına bakılır. Buna göre günlük uzlaşma fiyatı belirlenir. Şayet tüm seans boyunca 10’dan az işlem gerçekleştirilmişse, uzlaşma fiyatının belirlenmesi için açılan pozisyonların ağırlıkları hesaplanır. Gün boyu hiç pozisyon açılmamışsa, bir önceki günün uzlaşma değeri bugün içinde geçerli olur. Bu konuda hesaplama işlemlerinin yapılamaması veya hesaplanan tutarın piyasaya doğru yansıtmamasıyla Uzlaşma Fiyatı Komitesine başvurulur. Farklı yöntemler sonucu günlük uzlaşma değeri belirlenir.

Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından seans sonu en iyi satış ve alış kotasyonlarının oranı belirlenir. Ardından da spot piyasa fiyatlarına bakılır. Önceki günlük uzlaşma fiyatlarının ortalaması alınarak, vade sonu uzlaşma fiyatında karar verilir. Bu hususta Özel Emir Pazarları’nda yapılan işlemlerin hesaba dahil edilmediğini bilmelisiniz. Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık ayları sözleşmelerin vade döngüsünü oluşturmaktadır. Bu sözleşmelerin vade tarihleri en yakın iki vade ayını kapsamaktadır. Örneğin; nisan ayı kontratı başlangıcı ile yatırım yapıyorsanız, işleminiz Haziran ayının son günü bitmektedir. Çünkü son işlem günü, vade bitimindeki son gündür. Piyasaların kapalı veya yarım gün resmi tatil nedeniyle işlem yapılamaması halinde, sözleşmelerin bir önceki gün vade süreleri dolmaktadır.

FBIST BYF Vadeli İşlem Sözleşmesi’nin vade sonu uzlaşma fiyatı, son işlem gününde saat 14:00’te ilan edilecek BYF gösterinin birim pay değerlerine göre belirlenmektedir. Takas süreleri yatırımın ertesi gününde (T+1) gerçekleştirilmektedir. Kar – zararın hesaba aktarımları diğer sözleşmelerle aynıdır. Kayıpla karşılaşıldığında T, kar elde edildiğinde ise T+1 gün sonucunda yatırım hesabında hareketlilik görülmektedir. Bir adet dayanak varlığına yapılan emir teklifleri fiyat kotasyonunu belirlemeyi sağlar. Borsada işlem gören BYF’ler virgülden sonra iki basamak olacak şeklinde piyasaya kayıt olmuştur. Bu da son iki basamaktaki değişimlerin kar – zarar hesabında etkili olduğu anlamına gelir. Sözleşmenin minimum fiyat adımı 0,25’tir. Sözleşme teklifleri 0,25 ve katları üzerinden verilmektedir.

Her vadeli işlem sözleşmesinin baz ve günlük fiyat değişim limitleri bulunmaktadır. Baz fiyat limiti ilk yatırım yapıldığı gün Uzlaşma Fiyat Komitesi tarafından belirlenen değerdir. Diğer işlemler için bu değer bir önceki günün günlük uzlaşma fiyatıdır. Günlük fiyat değişim limitleri, sözleşme için belirlenen baz fiyatın ±%10’u kadardır. Hesaplanan değerlerin fiyat adımlarına karşılık gelmemesi halinde belirlenen üst limit, bir sonraki üst fiyat adımına, alt limitte bir önceki alt fiyat adımına yuvalanır. Böylece işlemler limitlerin arasında gerçekleştirilerek piyasanın akıcı olması sağlanır. FBIST BYF Vadeli İşlem Sözleşmeleri’ne 09:10 – 17:45 saatleri arasında kesintisiz bir şekilde yatırım yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan prosedürleri ele almak gerekirse;

Borsa Yatırım Fonu Vadeli İşlem Sözleşmesi’ne Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa Yatırım Fonu Vadeli İşlem Sözleşmesi'ne Nasıl Yatırım Yapılır?Paranızı düşük bir risk ile değerlendirmek istiyorsanız, vadeli işlem sözleşmelerini tercih edebilirsiniz. Bu konuda bilhassa emtia, döviz gibi enstrümanlar tercih edilse de BYF’lerin de talebi oldukça yüksektir. Çünkü düşük maliyetle yatırımları gerçekleştirilir, sonucundan ise ciddi anlamda getiri sağlamak mümkündür. Bunun için VİOP yatırım hesabı açtırmanız gerekir. Bu hesapları aracı kurumlar tarafından açtırabilirsiniz. İşlemlerinizi kurumların sunmuş oldukları platformlar üzerinden yapacağınız için, kurum seçmeniz şarttır. Yatırımlarınızı ister bireysel isterseniz de kurumsal olarak yapabilirsiniz. Gerekli prosedürleri yerine getirerek, standart büyüklükteki sözleşmeleri vade süreleri boyunca alıp satabilir, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Yatırım hesabınızı açtırdığınızda internet bağlantılı cihazlar aracılığıyla platformlar üzerinden VİOP ürünlerine erişebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz dayanak varlığı seçerek alım – satım emirleri ile işlemlerinizin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda kesinlikle dayanak varlığın değerini etkileyen faktörleri bilmelisiniz. Çünkü sözleşmenin vade sonu fiyat hareketinin eğilimi, karlı çıkmanız için yükseliş trendinde olmalıdır. Böylece alım – satım arasındaki farktan kazanç sağlayabilirsiniz. Bu yüzden başarılı olmak için piyasanın mantığını kavramalısınız. Fiyatların oluşumlarını tahmin edebilecek düzeyde deneyim kazanmalısınız. Aracı kurumlarının eğitim olanaklarını kullanarak tüm bu yetilere sahip olabilirsiniz. Böylelikle hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak; küçük miktardaki birikimle, düşük risk alarak güzel miktarda getiri sağlamak isteyenlerin tercihini oluşturan BYF Vadeli İşlem Sözleşmeleri, karlı sonuçlara imza atmanızı sağlar niteliktedir. Elbette ki bu konuda hiçbir şey bilmeden işlem yapmanın getiriden çok götürüye sebep olacağını bilmelisiniz. Bu nedenle de öncelikle eğitim fırsatlarından faydalanarak; bilgilerinizi, deneyimlerinizi artırmalısınız. Ardından kendinizi hazır hissettiğinizde ve paranızı doğru bir şekilde yönlendirebildiğinizde piyasaya giriş yapmalısınız. Böylece başarılı yatırımcılar gibi hedefleriniz doğrultusunda adımlarınızı atabilir, maksimum getirileri elde edebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum