Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Rusya ile Yapılan Anlaşma Sonrasında 99 Bin Puanı Aştı

Dün Soçi’den Türkiye-Rusya arasında anlaşma yapıldığı haberinin gelmesi yurt içi piyasalarında alımların artmasını sağladı. TL varlıklarındaki baskının kalkmasıyla borsa 99.289 puana kadar tırmandı.
Borsa İstanbul Rusya ile Yapılan Anlaşma Sonrasında 99 Bin Puanı Aştı
Yorum

Çarşamba gününe %0,93 değer kazancıyla 98.799 puandan başlayan Borsa İstanbul açılışın ardından yükselişini hızlandırdı. Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma Türk varlıkları üzerindeki baskıyı kaldırırken BIST 100 Endeksi 99.289 puana kadar tırmandı.

İki ülke arasında Suriye meselesi konusunda yapılan anlaşma kapsamında, YPG’li teröristlerin tüm mühimmatları ve silahları ile birlikte güvenli bölge dışına çıkarılacağı bildirildi.

Rusya ile yapılan anlaşma ve ABD ile ilişkilerin iyiye gitmesi yurt içi borsalarında alımların artmasını sağladı.

Borsa Alımlar ArttıSaat 11:27 BIST 100 Endeksi 98.977 puandan işlem görüyor. Şu dakikalarda tüm sektör endeksleri yukarı yönde hareket ederken; bankacılık %1,60, elektrik %1,44, bilişim %2,02, finansal kiralama ve faktoring %2,51, gıda %0,91, holding %0,82, gayrimenkul yatırım ortaklığı %1,08, inşaat %0,50, kağıt %1,09, kimya %0,82 ve madencilik %1,83 artıda seyrediyor.

Analistler dün akşam Türkiye ile Rusya arasında imzalanan mutabakat anlaşmasının TL varlıkları üzerindeki baskıyı ortadan kaldırdığını belirtti. Piyasaların odağında yarın açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı yar alıyor.

BIST 100 Endeksi’nde ise kısa vadede 100.000 ve 102.500 seviyelerinin takip edileceği belirtildi. Analistlerin genel olarak değerlendirmeleri neticesinde 96.300 / 95.000 / 93.500 aralıkları destek, 98.500 / 100.000 / 101.300 aralıkları direnç puanları olarak izlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de yaptığı görüşmeden mutabakat anlaşması çıktı.

Erdoğan-Putinİki ülke liderinin yaptığı görüşme sonrasında Suriye meselesi ile alakalı anlaşmaya varıldığı bildirildi. 10 maddeyi içeren muhtıra genel olarak; Suriye’nin siyasi birliği, toprak bütünlüğü ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunması konusunda ortak çalışmaların yapılmasını temel alıyor.

Her iki ülke de Suriye topraklarında teröristlerin çıkarılması için çalışmaların devam etmesi, mültecilerin evlerine güvenli bir şekilde dönmesi, bütün bu çalışmalarının kurulacak ortak denetim ve doğrulama mekanizması sayesinde koordine edileceği konusunda anlaşmaya vardı.

ABD Başkanı Donald Trump ise Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmadan memnuniyet duyduğunu, “Türkiye, Suriye ve Orta Doğu’ya ilişkin iyi haberler geliyor gibi. Daha başka bilgiler de gelecek.” sözleriyle ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu