Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Borsa TCMB’nin Faiz İndirimine Sinyal Çakmasıyla Dalgalı Seyrediyor

Borsa İstanbul, günün ilk yarısında başlattığı negatif seyri dalgalı bir şekilde sürdürüyor. Piyasalar TCMB Başkanı’nın açıklamalarını değerlendiriyor.
Borsa TCMB’nin Faiz İndirimine Sinyal Çakmasıyla Dalgalı Seyrediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün  Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısına katıldı. Kavcıoğlu’nun söylemleri piyasa yorumcuları tarafından, yılın son çeyreğinde faiz indirimi olabileceği beklentisini doğurdu.

Bu gelişme sonrasında dolar 8,48’in üzerine çıkarken TL varlıklarında satışlar hızlandı. Borsa İstanbul, günün ilk yarısında başlattığı düşüşünü devam ettiriyor.

BIST 100 endeksi saat 15.55’te %0,69 değer kaybıyla 1444 puandan işlem görüyor.
BIST 100 1444 Puandan İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul Çarşamba gününe %0,03 artışla 1455 puandan başladı. Hemen ardından 1457 puana çıkıp, günün en yükseğini kaydetti. Öğleden önce Merkez Bankası tarafından gelen açıklamalar, yatırımcıların satışa yönelmesine sebep oldu.

Borsa 1444 puana kadar indi. Haberimizi hazırladığımız dakikalarda bankacılık endeksi %1,82 düşüşle negatif ayrışma gösterdi. Bilişim endeksi %1,08, elektrik %1,09, finansal kiralama %0,52, holding %1,22, taş ve toprak %1,09, tekstil %1,20 azalışla işlem görüyor.

Yukarı yönde hareket eden alt gösterge sayısı sınırlı olurken, en fazla artış %0,94 ile inşaatta ve %0,82 ile sporda gerçekleşti.

Borsa dün öğleden sonradan itibaren satış ağırlıklı işlem görmeye başladı. Bugünkü negatif tabloda ise Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar etkili oldu.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, önümüzdeki dönemde arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına biraz daha fazla ağırlık verileceğini söyledi. Para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergelerinin de esas alındığını aktardı.

Analistler, çekirdek enflasyona vurgu yapılmasını, faiz indirimi yapılabileceği sinyali olarak yorumladı. Enflasyonun %19,25 seviyesine çıktığı dönemde, faiz indirimi olasılığının gündeme gelmesinin piyasalarda dalgalanma yaratacağı aktarıldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum