Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Piyasasının Getirisi Yatırımcıyı Memnun Ediyor mu?

Borsada doğru hareket ederek belli bir kazanç sağlarsınız. Peki, bu kazanç gerçekten memnun ediyor mu? İşte detaylı bilgiler:
Borsa Piyasasının Getirisi Yatırımcıyı Memnun Ediyor mu?
Son Güncelleme: 
Yorum

Günümüzde, yatırım için gözde olan piyasalardan biri de borsadır. Yatırımcılara yüksek getiri sağlamalarını mümkün kılan piyasa, çoğu kişi tarafından tercih edilir. Özellikle piyasanın yasal olması bu konuda tercih edilme oranlarının yükselmesini sağlamıştır. Bu kapsamda elbette ki yatırımcıların elde ettikleri getiriler de önemli yere sahiptir. Herkes birikimlerini en iyi şekillerde değerlendirmek ister. Bunun için de yüksek kar fırsatı sunan alternatif yolları seçer. Bu yollardan biri kuşkusuz ki borsa piyasasıdır. Bu sayede ufak miktardaki birikimler bile değerlendirilir.

Yatırımcının memnun olmasını sağlayan borsa piyasasında yatırımlar, kazançlı şekillerde yapılır. Piyasanın mantığının basit olması, işleyiş mekanizmasının çözülmesi sayesinde yatırımlardaki getirilerin oranının artmasını sağlar. Bu anlamda bilgi ve tecrübenin önemi büyüktür. Çünkü gerekli bilgi ve deneyim düzeyine sahip olmadan piyasada işlemlerinizi kontrollü bir şekilde yönetmeniz zordur. Bu nedenle kontrolü ele almak için borsa hakkında detaylı araştırma yapmalısınız. Piyasanın temel ve püf noktalarını öğrenmelisiniz. Aynı zamanda tecrübe de kazanmalısınız. Böylece borsadan beklediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Yaptığınız işlemlerin ardından memnun bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Borsa piyasası tüm yatırımcılara, eşit fırsatlar karşılığında birikimlerini değerlendirme imkanı tanır. Yatırım için borsayı seçmek mantıklı mı sorusunun cevabını öğrenmek için tıklayın. Piyasadaki herkes yatırmış olduğu paraya göre muamele görmez. Aracı kurumları yatırımcılara şeffaf, güvenilir ve adaletli şekilde davranır. Bu nedenle piyasaya giriş yapmadan önce diğer yatırımcıların önüne geçebilmek, birikimlerinizi değerlendirmek için borsa eğitimlerinden faydalanmalısınız. Kendinizi geliştirmelisiniz. Hatalarınızı telafi etmeyi öğrenmelisiniz. Bu hataların nelerden kaynaklandığı hakkında püf noktaları öğrenerek, işlemlerinizdeki kontrolü sağlayabilirsiniz. Böylelikle başarıya ulaşabilirsiniz.

Peki, borsa piyasasının sunmuş olduğu imkanlar yatırımcıları memnun ediyor mu, gelin hep beraber soruyu yanıtlandıralım:

Borsa Piyasasının Sunmuş Olduğu İmkanlar Yatırımcıları Memnun Ediyor mu?

Borsa Piyasasının Sunmuş Olduğu İmkanlar Yatırımcıları Memnun Ediyor mu?Yatırımlarını borsada gerçekleştiren çoğu kişi birikimlerini değerlendirerek geleceğe daha güvenli bir şekilde bakabilmektedir. Birikimler borsa piyasasında nasıl değerlendirilir adlı yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Fakat bu kapsamda yatırımcıların işlemlerini, bilinçli olarak gerçekleştirmesinde fayda vardır. Çünkü rastgele yapılan işlemler nedeni ile borsada daha çok zararla karşılaşılır. Bu yüzden de yatırımcılar birikimlerini kaybeder. Bu duruma düşmemek için borsayı temelden başlayarak öğrenmelisiniz. Bunun için eğitim kitaplarını, videolarını, seminer hizmetlerini ve deneme hesaplarını kullanmalısınız. Bu hizmetler genellikle kurumlar tarafından ücretli olarak internet üzerinden verilir. Bu kapsamda eğitimlerin parasına değil, sağlamış olacağı verime bakmalısınız. Bütün alternatif faaliyetlerden faydalanarak kendinizi yatırım konusunda geliştirmelisiniz. Böylece piyasanın olanaklarını kullanarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Borsa yatırımlarında yatırımcıların tercihi genel olarak hisse senetlerinden yanadır. Senetler dışında da alım – satım yapabileceğiniz çok sayıda enstrüman bulunur. Senetler hem kar payından hem de alım – satım arası farktan iki türlü kazanç sağladıkları için tercih edilirler. Özellikle uzun vadede elde tutulan hisselerin değerlerinin artmasının da bu konuda büyük bir payı vardır. Çünkü enstrümanların değerinin artmasıyla hem kar payları hem de alım – satım arasındaki fark artmaktadır. Bu da yatırımcıların memnun bir şekilde işlemlerinden ayrılmalarını sağlamaktadır. Bilhassa bu konuda açığa satış işlemlerinin de faydası vardır. Çünkü borsada açığa satış yapılarak değeri düşen senetlerden de getiri sağlanabilmektedir. Bu da yatırımcılar için oldukça cazip bir olanaktır.

Açığa satış borsa işlemleri, sadece hisse senetleri üzerinde kullanılabilmektedir. Borsa açığa satış işlemi nedir, nasıl yapılır bilgi almak için burayı tıklayın. Bunların dışında kalan enstrümanlarda henüz açığa satış yapılamamaktadır. Bu nedenle de yatırımcıların çoğu düşüşlerden de getiri elde edildiği için senetleri tercih etmektedir. Bu da talepleri arttırdığı gibi senetlerinde değerinin yükselmesini sağlamaktadır. Fakat bu yükselişler kısa sürede hissedilir değildir. Uzun vadede hissedilir etki vardır. Genellikle kısa vadede trendin yönü düşüş eğilimlidir. Bu yüzden de açığa satış yaparak kazanç sağlanır. Bu yüzden bu olanağın nasıl kullanıldığını öğrenmelisiniz. Mantığını kavramalısınız. Böylelikle ilerideki trendin yönünü doğru belirleyerek gerek yükselişlerden gerekse de düşüşlerden güzel miktarda ek getirilere ulaşabilirsiniz.

Borsa Yatırımcıları Kısa Vadeli İşlemlerden Bekledikleri Getirileri Elde Edebilir mi?

Borsa Yatırımcıları Kısa Vadeli İşlemlerden Bekledikleri Getirileri Elde Edebilir mi?Kısa vadeli borsa işlemleri, uzun vadeli yatırımlara göre oldukça risklidir. Borsada kısa vadeli yatırım nedir, nasıl yapılır ayrıntılarıyla buradan öğrenebilirsiniz. Çünkü düşüşler ve yükselişler anlık olarak gerçekleşir. Üstelik bu konuda sadece enstrümanların değerini etkileyen faktörlerin bilinmesi yeterli değildir. Çünkü piyasayı etkileyen dış faktörler de vardır. Bu unsurları bilirseniz kısa vadeli işlemlerini doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Bunun için gerçekten de borsa bilginizin üst düzeyde olması gerekir. Özellikle deneyimli olmanız son derece önemlidir. Çünkü deneyimli yatırımcılar ilerideki yükseliş ve düşüşleri doğru bir şekilde öngörebilmektedir. Bu hususta temel bilgilerin yanı sıra ileri düzey bilgilere ve stratejilere de ihtiyacınız vardır. Ancak bu sayede kazançlı portföy oluşturabilirsiniz.

Borsada portföyünüzü kısa vadeli olarak oluşturmak istiyorsanız, likit akışı yüksek senetleri tercih edebilirsiniz. Çünkü kısa vadeli işlemlerde yatırım yapılacak enstrümanların piyasada akıcı bir yapıya sahip olması gerekir. Bu nedenle de herkesin tercihi spekülatif hisse senetlerinden yanadır. Bu kapsamda spekülatif senetlerin değerlerinin, anlık aşırı derecede yükseliş ve düşüşler yaşadığını bilmelisiniz. Yatırımlarınızın sonucunda zarar etmemek için gerek spekülasyon gerekse de manipülasyon risklerinden etkilenmemeniz gerekir. Bu nedenle kesinlikle kendi yatırım yöntemlerinizi oluşturmanızda fayda vardır. Bu yöntemleri deneme hesaplarında yaşadığınız tecrübeler sonucunda oluşturabilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi değerlendirmek için izlemeniz gereken yolları belirleyerek, yüksek getirileri elde edebilirsiniz.

Borsa Yatırımcıları Uzun Vadeli İşlemlerden Bekledikleri Getirileri Elde Edebilir mi?

Borsa Yatırımcıları Uzun Vadeli İşlemlerden Bekledikleri Getirileri Elde Edebilir mi?Uzun vadeli borsa işlemleri sayesinde yatırımcılar, kısa vadeli işlemlere göre daha yüksek getirilere ulaşırlar. Çünkü borsa araçlarının değerleri uzun vadede yükseliş trend eğilimine girerler. Kısa vadede enstrümanların fiyat seviyelerinde genellikle geri çekilmeler yaşanır. Bu yüzden de risk almak istemeyen yatırımcılar birikimlerini uzun vadede değerlendirmeyi seçerler. Bu nedenle borsa yatırımı denildiğinde her zaman için gelecek düşünülür. Borsa yatırımı hakkında detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz. 5 – 10 yıl gibi süre sonunda enstrümanların değerlerinde yükseliş bekleniyorsa yatırım yapılır. Böylelikle alım – satım arası farktan ciddi anlamda kazançlar elde edilir. Ama bunun için mutlaka trendi doğru bir şekilde tahmin etmelisiniz. Çünkü düşüş yaşanırsa zarar edersiniz. Bu nedenle tüm paranızı hiçbir zaman için riske atmamalısınız. Kaybetmeyi göze aldığınız para kadar yatırımlarınızı yürütmelisiniz.

Yatırımların uzun vadeli olarak yürütülmesi piyasadaki risklerin de zamana yayılmasını sağlar. Böylelikle risk oluşumları daha kolay fark edilebilir ve önlenebilir. Bunun için yapmanız gerekenler vardır. Bunlardan birincisi piyasa takibidir. İkincisi ise borsa analizleridir. Bu ikili sayesinde yatırımlarınızı etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Böylelikle beklediğiniz getirileri elde edebilir, alım – satımlarda bulunabilirsiniz. Bu yüzden özellikle borsa takip programlarını kullanmalısınız. Böylece saniyeler içinde piyasayı etkileyecek gündem olaylarından haberdar olabilirsiniz. Bunların analizlerini borsa platformunuz üzerinden yaparak düşüş mü yoksa yükseliş mi yaşanacak belirleyerek işlemlerinizi uygun noktalardan gerçekleştirebilirsiniz. Böylece beklediğiniz etkileşimi yakalayabilirsiniz ve piyasadan yüksek miktarda getiriyle ayrılabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa piyasasında genellikle yatırımcılar uzun vadeli yatırımlar sonucunda bekledikleri getirileri elde ederler. Kısa vadeli işlemler sonucunda da güzel miktarda kazançlar sağlansa da bunu başarabilmek için profesyonellerin seviyesinde bilgi sahibi olmanız gerekir. Borsa bilgilerinizi ve deneyimlerinizin seviyesini kısa sürede artırmak için aracı kurumların eğitim fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Böylece uzmanlardan aldığınız bilgiler, deneme hesaplarında kazandığınız tecrübelerle yatırımlarınızı bilinçli bir şekilde yürütebilirsiniz. Böylelikle alım – satım arası farklardan beklediğiniz getirileri elde ederek piyasadan memnun bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu