Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Piyasasında Yatırımcı Nasıl Düşünmeli?

Başarılı sonuçlar elde etmek için borsa yatırımcısının düşünmesi gereken konular vardır. İşte size bu konuda bilmeniz gerekenler:
Borsa Piyasasında Yatırımcı Nasıl Düşünmeli?
Son Güncelleme: 
Yorum

Para piyasalarında fiyat varsayımları üzerinden kazanç sağlayan yatırımcıların dikkate alması gereken konulardan biri de düşünce yapısıdır. Bilgi ve deneyim faktörleri kadar önemli olan bu unsur, getiri sağlama konusunda etkilidir. Bu nedenle başarılı olmak istiyorsanız düşünce yapınızın borsa ile eşleşmesi gerekiyor. Bu anlamda özellikle ticari zekaya sahip olmanız da oldukça önemlidir. Bunun sebebi borsanın ticaret mantığıyla birebir alakalı olmasıdır. Bu konuda günlük hayatta ticari işlemlerle uğraşan kişilerin borsada beklentilerini büyük bir ölçüde karşıladığını söylememiz mümkündür. Bu anlamda önemli olan bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Borsada para kazanmak için elbette ki belli bir seviyenin üzerinde bilgi ve deneyim sahibi olmak gerekir. Çünkü işlemler, bu unsurlar sayesinde etkili bir şekilde yürütülür. Bu nedenle borsaya girmeden önce öğrenilmesi gerekenler hakkında bilgiler edinmelisiniz. Araştırmalarda bulunmalısınız. Bunun için aracı kurumlarının eğitim olanaklarının iyi bir fırsat olduğunu bilmelisiniz. Bu olanaklardan faydalanarak iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olabilirsiniz. Böylece piyasada kazanç sağlamanın mantığını çözebilirsiniz. Böylelikle alım – satımda bulunurken nasıl bir düşünceye sahip olmanız gerektiğini de belirleyebilirsiniz.

Şimdi, borsa yatırımcıları piyasada alım – satımda bulunurken kazanç sağlamak için nasıl düşünmeli sorusunun cevabı üzerinde durmak istiyoruz.

Borsa Yatırımcıları Birikimlerini Değerlendirmek için Nasıl Düşünmeli?

Borsa Yatırımcıları Birikimlerini Değerlendirmek için Nasıl Düşünmeli?Yatırımlarınızı borsa aracılığıyla yapmak ve kazanç sağlamak istiyorsanız; çok taraflı düşünce yapısına sahip olmasınız. Yani her türlü gelişmelere hakim olmanız gerekiyor. Bunun için de borsa bilgisi edinmiş olmak şarttır. Bu yüzden aracı kurumlarının sunmuş olduğu olanakları değerlendirmelisiniz. Burada sadece temel bilgiler değil, nasıl düşünmeniz gerektiği hususundaki konulara da yer verilir. Böylece başarılı bir yatırımcı nasıl düşünüyorsa, aynı şekilde bakış açılarınızı geliştirebilirsiniz. Bu konuda önemli olan iki hususa değinerek, tavsiyede bulunalım.

Temel Borsa Bilgilerinden Başlayarak Piyasanın Özünü Kavramalısınız

Temel Borsa Bilgilerinden Başlayarak Piyasanın Özünü KavramalısınızBorsa yatırımcılarının, nasıl düşünülmeli hususunu kavramaları için piyasayı tanımaları gerekiyor. Özellikle temel konuları öğrenmiş, yatırımda belli bir noktaya gelmiş olmaları şarttır. Bu anlamda önemli olanın piyasanın özünün kavranmış olması gerektiğini bilmelisiniz. Borsanın yapısı karışık gibi görünse de oldukça basit bir işleyiş mekanizmasına sahiptir. Özellikle bu konuda dünya borsalarının yeri önemlidir. Ülkemiz borsasının işlem hacmi diğerlerine göre daha düşüktür. Bu yüzden de fiyat seviyelerine spekülasyon ve manipülasyon sonucunda müdahale etmek kolaydır. Bu da en çok acemi yatırımcıları etkileyen bir durumdur. Borsa piyasasında acemi yatırımcıların yaptığı hatalar adlı yazımızda ilgili detayların üzerinde durduk.  Bunun nedeni piyasanın mantığını kavramak yerine başarılı yatırımcıların tekniklerinin araştırılmasıdır. Kesinlikle bu konuya dikkat etmelisiniz. Kendi stratejilerinizi geliştirecek seviyede borsa bilgisine sahip olmalısınız.

Piyasayı ayrıntılı olarak öğrenmenin bir diğer yolu ise deneyim kazanmaktır. Bu deneyimleri deneme hesapları sayesinde kazanabilirsiniz. Bu hesaplarda gerçek piyasa koşullarında alım – satım nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Hangi seviyelerden işlemlerinizi yürütmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Bunun için işlemlerinizi kendi paranızla yapıyormuşsunuz gibi ciddi bir şekilde düşünmelisiniz. Kayıpla karşılaştığınızda nedenlerini sorgulamalısınız. Böylece aynı hatalara düşmezsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğini öğrenerek, fiyatlara olan bakış açınızı geliştirebilirsiniz. Borsada yatırım yaparken nelere dikkat etmeli sorusunun cevabını buradan öğrenebilirsiniz. Bu deneyimleri gerçek hesaplarda da yaşayabilirsiniz. Fakat gerçek hesapta yaptığınız her hata da birikimlerinizden eksilir. Deneme hesaplarında sanal para yüklü olduğu için kayıp yaşamazsınız. Bu nedenle hem teorik bilgiler edinmelisiniz hem de tecrübe kazanmanız için geliştirilen hesaplarda alıştırma yapmalısınız.

Başarılı Borsa Yatırımcısı Olana Kadar Deneme Hesaplarını Kullanmalısınız

Başarılı Borsa Yatırımcısı Olana Kadar Deneme Hesaplarını KullanmalısınızBorsada başarı gösteren, sürekli olarak kazanç sağlayan yatırımcıların birçok konuda ortak özellikleri vardır. Bu anlamda özellikle deneme hesaplarının kullanımını gösterebiliriz. Çünkü başarılı olmak için birçok kez başarısız olmak gerekir. Hata yapmak gerekir. Deneyim kazanarak bu hataların önüne geçilmesi lazım gelir. Bu yüzden yaptığınız hataları sevmelisiniz. Çünkü hatalarınız sayesinde bir üst basamağa çıkarsınız. Bunu unutmamalısınız ve pes etmemelisiniz. Pes ettiğiniz noktada ileriyi düşünmelisiniz. Düzenli olarak gelir sağlayabileceğiniz konusunda motivasyonunuzu sağlam tutan bir düşünce yapısına sahip olmalısınız. Bu sayede isteklerinize ulaşabilirsiniz. Bu hususta sanal hesapların fayda sağlayacağını bilmelisiniz.

Sanal hesapların dışında borsa oyunları geliştirilmiştir. Bu oyunlar sayesinde deneme hesaplarında kullandığınız tüm fonksiyonları kullanabilirsiniz. Böylelikle gerçek hesabın nasıl kullanılması gerektiğini anlayabilirsiniz. Bu sayede borsa yatırım hesabı açtırdığınızda zorluk çekmeden birikimlerinizi nasıl değerlendireceğinizi öğrenebilirsiniz. Borsa hesabı nasıl açılır, öğrenmek için tıklayınız. Bunun için analizler ve piyasa takipleri konusunun üzerinde durmalısınız. Gerek temel gerekse de teknik analiz yöntemleri ile fiyat seviyelerinde yaşanan iniş çıkışlar hakkında deneyim kazanmalısınız. Böylece gelişen durumları yorumlayabilirsiniz. Olası kriz, kaos dönemlerini değerlendirebilirsiniz. Bu konuda özellikle borsanın neden ve nasıl dalgalandığını bilmelisiniz. Böylece hem olumlu hem de olumsuz durumları kontrol altına alabilirsiniz. Paranızı doğru şekilde yöneterek, kazanç getirecek portföy oluşturabilirsiniz.

Yatırımcılar Borsa Piyasasındaki Riskleri Önlemek için Nasıl Düşünmeli?

Yatırımcılar Borsa Piyasasındaki Riskleri Önlemek için Nasıl Düşünmeli?Borsa piyasasındaki en büyük risk yatırım enstrümanlarının değerlerinde yaşanan anlık değişmelerdir. Bu değişmeler nedeni ile yatırımcılar kar veya zarar ederler. Bu yüzden etkili bir başlangıç yapmak için hem piyasanın avantajlarından faydalanabilmelisiniz hem de riskleri önleyebilmelisiniz. Borsada minimum risk nasıl sağlanır detaylarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Bunun için borsayı ayrıntılı bir şekilde öğrenmelisiniz. Bu konuda yalnızca teorik ve temel bilgilerin tam olması yeterli değildir. Aynı şekilde deneyimlerin de belli bir noktaya ulaşmış olması gerekir. Ancak bu şekilde risk faktörlerini yönetebilirsiniz. Bu anlamda anlık değişen fiyat hareketlerinin geçmişle bağlantısı olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle de geçmiş hareketlerin incelemesini yaparak, geleceğe yönelik yatırım planı oluşturmalısınız.Böylece hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Fiyat hareketlerinin geçmişle bağlantısı olduğu analizler sayesinde kanıtlanmıştır. Çünkü geçmişte yaşanan bir husus bugün günümüzde farklı şekillerde meydana geldiğinde yine trend seviyelerinin aynı yönde hareket ettiği görülmüştür. Bu nedenle borsa analizlerinin önemi büyüktür. Gerek riskleri önlemek gerekse de piyasanın avantajlarını kullanmak için bu konuyu öğrenerek borsaya giriş yapmalısınız. Bunu online seminer hizmetinden ve eğitim CD’lerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu sayede var olan veya olması muhtemel riskleri önleyebilirsiniz. Bir süre sonra başarılı yatırımcılar gibi ciddi anlamda getiriler elde edebilirsiniz.

Yatırımcılar Borsa Piyasasındaki Avantajları Kullanabilmek için Nasıl Düşünmeli?

Yatırımcılar Borsa Piyasasındaki Avantajları Kullanabilmek için Nasıl Düşünmeli?Avantajlı olan borsa piyasasının olanaklarını kullanmak için yatırımcılar tüm detaylara gereken özeni gösteren bir düşünce yapısına sahip olmalıdır. Bu konuda geçmişteki yaptığınız işlemlerden kazandığınız tecrübelerin işinize yarayacağını bilmelisiniz. Bu nedenle muhakkak ki piyasaya tecrübe kazanarak giriş yapmalısınız. Bu tecrübeleri sanal hesaplar yardımıyla ücretsiz bir şekilde kazanabilirsiniz. Yaptığınız deneme alıştırmaları sayesinde hatalarınızı telafi eder hale gelebilirsiniz. Avantajların nasıl kullanılması gerektiğini böylelikle kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Piyasanın avantajları denildiğinde akla ilk gelen kesinlikle açığa satış işlemleridir. Bu işlemler nakit akışı yüksek olan hisse senetleri üzerinde kullanılır. Böylelikle senetlerin değeri hem yükselirken hem de düşerken borçlanarak kazanç sağlanır. Bunun için fiyattaki değişimleri doğru bir şekilde yorumlamanız gerekiyor. Senetlerin değerinde ileride yükseliş bekliyorsanız alım, düşüş bekliyorsanız da açığa satış işlemini kullanarak satış yönünde pozisyon oluşturmanız yeterlidir. Böylece fiyatlardaki varsayımlarınızın doğru olması sayesinde anlık tüm dalgalanmaları kazanca dönüştürebilirsiniz.

Son olarak, yatırımcıların düşünceleri kadar kişisel özelliklerinin de borsada kazanç sağlama ve kaybetme konusunda etkili olduğuna değinmek istiyoruz. Piyasada başarının anahtarının sabır olduğunu bilmenizi ve getiri sağlamak için bu konuya dikkat etmenizi öneririz. Bu hususta piyasadaki fırsatların bitmeyeceğini bilmelisiniz ve tam anlamıyla borsa bilgisine sahip olmadan yatırımda bulunmamalısınız. Böylece gerçek hesapta zorlanmadan ve para kaybetmeden işlemlerinizi yürütebilirsiniz. İstediğiniz getirileri elde ederek, hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle çok geçmeden profesyoneller gibi düzenli olarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu