Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borrell: AB, Türkiye ile Bağlarını Geliştirmeli

Antalya Diplomasi Forumu’nda konuşan AB yetkilisi, Türkiye ile ilişkilerin iyiye gittiğini belirterek, Rusya-Ukrayna savaşındaki önemli rolüne değindi.
Borrell: AB, Türkiye ile Bağlarını Geliştirmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

11 – 13 Mart tarihleri arasına denk gelen Antalya Diplomasi Forumu 2022, Rusya – Ukrayna meselesi nedeniyle daha da önem kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen zirvede, sayısız bakan ve devlet adamı ağırlandı.

Foruma katılan isimlerden biri olan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Avrupa için stratejik özerklik nedir?” isimli panelde konuştu.

Panelde Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Ivan Korcok, Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artiz Pabriks ve eski İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales de söz aldı.

Rusya – Ukrayna krizine değinen Borell, Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu ifade etti. Türkiye’nin jeopolitik bir oyuncu olduğunu ve etkili olduğu alanın giderek arttığını söyledi.

Açıklamasında, “Yani ortaklık geliştirmek istiyorsak Türkiye kesinlikle bu noktada bizim ortağımız, üyemiz olmak için bir aday ülke. Fakat bazı sorunlarımız ve engellerimiz var. Bir takım sorunların çözülmesi gerekiyor. İşte bunlar çözülürse Türkiye çok önemli bir rol oynayabilir. Özellikle bu Ukrayna savaşında Türkiye çok daha nüfuzlu bir ülke olabilir.” sözlerine yer verdi.

AB’nin Türkiye ile bağlarını daha çok geliştirmesi gerektiğini, kendisinin de bu vesile ile burada olduğunu aktardı. Son iki yıldır ilişkilerde bir takım zorluklar yaşansa da şu an durumun çok iyi olduğunu söyledi.

AB’nin Askeri Kapasitesi Rusya’nın 3 Katı

AB'nin Askeri Kapasitesi Rusya'nın 3 KatıAB ile NATO’nun birbirini tamamladığını, ancak AB’nin karşılaştığı zorluklarla kendi kendine mücadele edebilme kapasitesi olması gerektiğinin altını çizdi.

AB’nin savunma konusunda ABD’ye hala çok bağımlı olduğunu belirterek Almanya’nın son adımlarına değindi. Almanya, savunma alanında daha güçlü olmak, savaş uçaklarını geliştirmek için bütçe açıklamıştı. Borrell, bunun olumlu bir adım olduğunu söyledi.

AB’nin askeri kapasitesinin Rusya’nın 3, Çin’in ise 2 katı kadar olduğunu açıkladı.

Ukrayna’nın AB’ye katılma talebine ilişkin olarak, “Hiçbir ülke bir gecede AB’ye katılamaz. Uygulanması gereken prosedürler var. Bunların takip edilmesi gerekiyor. Biliyorsunuz, Ukrayna’nın başvuru süreci çoktan başladı. Ve bu süreç AB üyeliği için ilgili prosedüre uygun olarak en hızlı şekilde yürütülecek.” şeklinde açıklamada bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu