Yatırım yapmaya başla!

Boeing’in Uzay Kapsülü Starliner, ISS Yörüngesine Giremedi

Boeing’in kısa süre önce fırlattığı uzay kapsülü Starliner yanlış yörüngeye girdi.
Boeing’in Uzay Kapsülü Starliner, ISS Yörüngesine Giremedi

ABD merkezli havayolu şirketi Boeing, 2010 yılından beri üzerinde çalıştığı uzay kapsülü Starliner’ın fırlatışını dün itibariyle başarıyla fırlattı. Florida’da bulunan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden gerçekleştirilen fırlatma işlemi için Atlas V roketinden yararlanıldı. Kapsül Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronotların taşınması için tasarlandı. NASA astronotlarının gelecekte ISS’e taşınmaları için Boeing ve SpaceX’in önemli çalışmalar yaptığı biliniyor. Fırlatma işlemi NASA tarafından canlı olarak yayınlandı.

Ancak aradan geçen kısa süre sonrası kapsülün ISS yörüngesine giremediğine dair açıklama geldi. Açıklama NASA Başkanı Jim Bridenstine tarafından yapıldı. Bridenstine açıklamasında kapsülün yanlış yörüngeye girdiğini ve ISS’e ulaşamayacağına ifade etti. Starliner’ın net konumunun ise tam olarak bilinmediği belirtiliyor.

Starliner Yanlış Yörüngeye Girdi

Starliner Yanlış Yörüngeye Girdi

NASA Başkanı Jim Bridenstine Twitter hesabından yaptığı açıklamada Starliner’ın yanlış yörüngeye girdiğini duyurdu ve çarpıcı ifadelere yer verdi. Bridenstine açıklamasında “Uluslararası Uzay İstasyonu ile buluşma için gerekli yanma gerçekleşmedi. Sorun üzerinde çalışılıyor.’’ ifadelerine yer verdi. Yaşanan olayla ilgili ayrıntılara yer veren Bridenstine, “Starliner hassas kontrolü sağlamak için beklenenden daha fazla yakıt yaktı. Bu, @Space_Station buluşmasını engelledi.’’ diye konuştu.

NASA ve Boeing’in konuyla ilgili araştırması devam ederken tahminler yazılımsal bir hatanın olduğu yönünde. NASA’nın astronotlarını ISS’e taşıma işlemini Rus yapımı roketler gerçekleştiriyor. Kurum Rusya’ya olan bağımlılığını ortadan kaldırmak adına Boeing ve SpaceX ile iş birliği yapmış durumda.

SpaceX’in Crew Dragon kapsülü ve Boeing’in Starliner kapsülünün astronotları ISS’e taşıması planlanıyor. İlerleyen yıllarda ise NASA’nın bu kapsüller ile turizm amaçlı yolculuklar düzenlemesi bekleniyor. Yaşanan son olayla ilgili Boeing ve NASA’dan önümüzdeki günlerde yeni bilgiler açıklanacaktır.

Uzmanlar Starliner’da yaşanan aksaklığın test sürecinde gecikmelere neden olacağını belirtiyor. Halihazırda planlanan sürecin 3 yıl gerisinde olunduğunun altı çizilirken, bu durum NASA’nın canını epey sıkacaktır. Crew Dragon’da da son testlerde yaşanan sorunlar sonrası uzaya insan taşıma planının gerçekleşmesi için biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Astronotlar Endişeli Değil

Astronotlar Endişeli Değil

Starliner’ın yanlış yörüngeye girmesinin ardından NASA astronotları da değerlendirmelerde bulundu. Astronotlar Mike Fincke ve Nicole Man, Starliner görevi ile uzaya çıkacak astronotlar, kapsülün ISS yörüngesine girememesi ile ilgili açıklamalar yaptı.

Fincke ve Mann, Starliner’ın son görevi ile ilgili herhangi bir endişeye sahip olmadıklarını söylüyor. Düzenledikleri basın toplantısında herhangi bir kaza ile karşılaşmayacaklarından emin olduklarını söyleyen astronotlar, kapsülü elle kontrol edebileceklerini ifade etti.

Mike Fincke açıklamasında endişeli olmadıklarını belirterek, “Her zaman bir şeyler olabilir, bu yüzden test uçuşları yapıyoruz ve bu yüzden manuel kullanma yeterliliklerine sahibiz” diye konuştu. Benzer bir açıklama NASA Başkanı Jim Bridenstine tarafından da yapıldı.

Bridenstine son yaşanan görevde kontrolün Starliner’da olduğunu ancak astronotların gemide olması halinde kontrolü sağlayacaklarını ve güvende olacaklarını belirtti. Nicole Mann da Finckle’in açıklamalarına benzer değerlendirmelerde bulundu ve roketleri kendileri kontrol edebileceklerine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum