Yatırım yapmaya başla!

Boeing’e ABD’nin Füze Sistemleri için Aldığı Sipariş 265 Milyon Dolar Kazandıracak

Dünyanın önde gelen uçak üreticisi Boeing, ABD’nin Füze Savunma Sistemi için 265 milyon dolarlık bir sipariş aldı.
Boeing’e ABD’nin Füze Sistemleri için Aldığı Sipariş 265 Milyon Dolar Kazandıracak

Dünyanın gelişmiş ülkeleri teknolojik ve askeri alandaki faaliyetlerinde yeni sistemlerini entegre etmeye devam ediyor. Askeri güç bakımından dünyanın en güçlü ülkelerinin başında gelen ABD, bu alanda kendi ülkesinde faaliyet gösteren şirketlerden son teknolojiden yararlanmaya devam ediyor. Sektörün önde gelen sivil ve askeri uçak üreticisi Boeing’in bu gelişimde büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Pentagon tarafından yapılan son açıklama ile GMD sitemlerinin modernizasyonunu Boeing’in üsteleneceği duyuruldu.

Karada Konuşlandırılmış Uçuş Yolu Savunması’nda kullanılacak bu sistemler için modernizasyon aşamasında Boieng’e 265 milyon dolar değerinde bir sipariş verildi. Pentagon’dan yapılan açıklama ile füze savunma sistemleri için ülkede yapılan toplam yatırım ise 11.2 milyar doları bulacağı ortaya çıktı. Yapılan anlaşmada Boeing hem iletişim ağı modernizasyonunu hem de hava savunma sistemleri veri terminali teknolojisinin geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Pentagon’dan Boeing’e Dev Sipariş

Pentagon’dan Boeing’e Dev Sipariş

Pentagon askeri geliştirme faaliyetleri kapsamında Pasifik Okyanusu’nda bir füzeyi yer altında bulunan savunma sistemi ile imha ettiğini duyurmuştu. Salvo adı verilen bu atış ile uzaydaki füze başarı ile vuruldu. ABD Savunma Bakanlığı ise Alaska’da bulunan füze savunma sistemlerinin daha güçlü bir hale getirilmesi adına yeni yatırımlar yapmaya hazırlanıyor. Kongreye gönderilen 2020 savunma bütçesi kapsamında Alaska’da bulunan savunma sistemleri için 9.4 milyar dolar ek ödenek istenmişti.

Son olarak Pentagon geliştirilen proje kapsamında Boeing, Northrop Grumman ve L3Harris Corporation şirketleri tarafından kurulan sanayi ekibi tarafından 27 Aralık 2019 ve 31 Aralık 2022 tarihinde yeni bir sistem geliştirilecek. Boeing ise savunma sistemlerinin yazılım entegrasyonu ve modernizasyonundan sorumlu olacak. ABD tarafından fırlatılan füzeler, Uzay İzleme ve Gözlem sistemi ile kurulan uydu sistemleri ile takip ediliyor.

Bununla beraber karadan İleri Konuşlu Radar Sistemleri ve denizden X-Band adı verilen radar sistemleri ile takip edilmekte. Fırlatılan füzeyi durdurmak için SM-3 adı verilen balistik akıllı füzeler, GMD ve Aegis sistemleri kullanılıyor. Şu an itibariyle toplamda 30 adet balistik füze önleme bataryası bulunuyor ve bunların 26’sı Alaska’da, 4’ü ise California’da bulunan üslerde konuşlandırılmış durumda. Boeing geçtiğimiz günlerde sorun yaratan 737 Max uçak modelinin üretimini durdurma kararı ile gündeme gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum