Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM: Rusya’nın Misket Bombası Kullandığına Dair Bilgiler Var

Rusya’nın sivilleri hedef alan saldırılar yaparak uluslararası hukuka aykırı davrandığını belirten BM yetkilisi, önemli açıklamalarda bulundu.
BM: Rusya’nın Misket Bombası Kullandığına Dair Bilgiler Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Savaşın 16. gününde bölgeden gelen haberler tüm dünyanın esas gündem maddesi olmaya devam ediyor. Belirli aralıklarla uygulanan ateşkes ile sivillerin tahliyesi sağlansa da Rus güçlerinin, sivil halka da ateş açtığına dair görüntüler uluslararası basında yer buluyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Sözcüsü Liz Throssell, Rus kuvvetlerinin ayrım gözetmeden saldırdığını, sivilleri öldürdüğünü ve yaraladığını söyledi. 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da 549 sivil ölüm ve 957 yaralı kaydettiklerini açıkladı.

Ukrayna’da artan ölü sayısı ve insanların çektiği acılardan derin endişe duyduklarını ifade eden Throssell, Rusya’nın füzeler, ağır top mermileri ve roketlerle saldırdığını aktardı.

Okullarda ve hastanelerde de yıkıcı sonuçlar gördüklerini belirten isim, “3 Mart’ta Rus hava saldırıları Çernihiv’de iki okul ve birkaç apartman bloğunu hedef aldığında 47 sivil öldü. 9 Mart’ta bir Rus hava saldırısı 3 Nolu Mariupol Hastanesi’ni vurdu ve en az 17 sivil yaralandı.” dedi.

“Misket Bombası Kullanmak Savaş Suçudur”

“Misket Bombası Kullanmak Savaş Suçudur”Yerleşim yerleri de dahil olmak üzere bazı bölgelerde Rus güçlerinin misket bombası kullandığına dair güvenli bilgiler elde ettiklerini söyleyen Throssell, sözde alan bombardımanı yaptığını, bunun da uluslararası insancıl hukuk ilkeleriyle bağdaşmadığını dile getirdi.

Rusya’nın çok geniş alanı etkileyen misket bombası kullanmasının savaş suçu sayıldığını ve her geçen gün sivil kayıplarının arttığını ifade etti.

“Ayrıca, barışçıl protestolar da dahil olmak üzere, Rus saldırısına karşı olduklarını dile getiren Ukraynalıların keyfi tutuklamaları ve tutuklanmalarına ilişkin devam eden raporlardan da endişe duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Söz konusu gözaltılar konusunda kendileriyle konuşan kişilerin de güvenlik endişesi duyduğunu, tutuklananların işkence ve kötü muamele riski altında olduğu için derhal serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Salkım bombası olarak da adlandırılan misket bombası, içinde küçük patlayıcı maddelerden oluşan ve dağıldığında çok fazla alanı etkileyen bir bomba türü. Genellikle karadan fırlatılan misket bombası için 19 Nisan tarihi, “Misket Bombalarına Karşı Uluslararası Eylem Günü” olarak belirlenmiştir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu