Yatırım yapmaya başla!

BlackRock Adlı Yazılım Android Kullanıcılarının Şifre ve Kredi Kartı Bilgilerini Ele Geçiriyor

Android ekosisteminde yüzlerce uygulamayı hedef alan ve kullanıcıların kişisel bilgilerini sızdıran kötü amaçlı bir yazılım tespit edildi.
BlackRock Adlı Yazılım Android Kullanıcılarının Şifre ve Kredi Kartı Bilgilerini Ele Geçiriyor

Akıllı telefonlar milyonlarca insan için başlıca iletişim araçlarından biri haline geldi. Bu cihazlar sayesinde dijital mecralar üzerindeki hemen her işlemi gerçekleştirmek mümkün olmakta. Dolayısıyla kişisel bilgilerin burada tutulması da söz konusu oluyor. En çok kullanıcı kitlesine sahip olan Android işletim sistemi yüz binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor.

Bu uygulamaların büyük bölümü Play Store’da yer aldığı gibi pek çok uygulama da üçüncü parti kaynaklardan APK dosyası olarak indirilebiliyor. Çok büyük bir kitleyi içerisinde barındıran Android ekosistemi çoğu zaman hackerların hedefi haline geliyor. Hackerların geliştirdikleri kötü amaçlı yazılımlar kullanıcıların kişisel verilerini sızdırabiliyor ya da zararlı reklamlar göstererek haksız kazanç elde edebiliyor.

Daha önce Android kullanıcılarını tehdit eden pek çok zararlı uygulama, yapılan araştırmalar ile tespit edilmişti. Bu yazılımlara bir yenisi daha eklendi. BlackRock adlı bir yazılım kullanıcıların kredi kartı bilgilerini ve şifrelerini hedef alıyor.

Zararlı Yazılım Yüzlerce Uygulamayı Hedef Alıyor

Zararlı Yazılım Yüzlerce Uygulamayı Hedef Alıyor

Milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan Android ekosisteminde yüzlerce uygulamayı hedef alan bir zararlı yazılım ortaya çıktı. BlackRock adlı kötü amaçlı yazılım 337 uygulamayı hedef alıyor. Bu uygulamalar arasında dünya genelinde yaygın olarak kullanılan WhatsApp, Netflix, Gmail, Google Play gibi platformlar da yer alıyor. Yazılım bu uygulamalarda kullanıcıların kayıtlı kredi kartı bilgilerini ve şifrelerini ele geçirebiliyor ve korsanlara sunuyor.

Araştırmalara göre ayrıca yazılım spam mesajlar göndererek telefonun kilitlenmesini sağlıyor. Yazılım bir nevi keylogger gibi çalışıyor ve bu şekilde kullanıcılara ait tüm özel bilgileri ele geçirebiliyor. Aktif olarak kullanılan Avast, BitDefender, Eset, ABG ve Kaspersky gibi pek çok virüs koruması tarafından da bu yazılım tespit edilemiyor.

Yapılan araştırma sonrası Google’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Araştırma şirketi söz konusu yazılımın Amazon, Google Play Servisleri, Gmail, Outlook, Netflix, Uber, Twitter, Snapchat, Instagram, Facebook, WhatsApp gibi en popüler uygulamaları hedef alabildiğine dikkat çekiyor. BlackRock yazılımına bugüne kadar Play Store mağazasında rastlanmadı. Sahte güncelleme paketleri ya da üçüncü taraf web sitelerinde APK olarak bu yazılımın yayıldığı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum