Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BlackBerry Akıllı Telefon Pazarından Çekilirken Huawei’ye Patent Sattığını Açıkladı

BlackBerry CFO’su Steve Rai, geride bıraktığımız yıllarda Huawei’ye mobil teknoloji pantenti sattıklarını söyledi.
BlackBerry Akıllı Telefon Pazarından Çekilirken Huawei’ye Patent Sattığını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Akıllı telefonlar hayatımıza girmeden önce BlackBerry’nin telefonları tüketiciler tarafından büyük ilgi görüyordu. Özellikle iş dünyası tarafından BlackBerry modelleri son derece yaygın durumdaydı. Daha sonra akıllı telefon da geliştiren şirket bu pazarda Samsung, Apple, Huawei gibi devlerin bölgesinde kalmıştı. Şirket sonrasında akıllı telefon rekabetinden çekildiğini açıklamıştı.

Blackberry’nin çok sayıda mobil teknoloji sahibinin de patenti konumunda. Şirketin daha önce patentini ihlal eden pek çok firma ile davalık olduğu biliniyor. BlackBerry CFO’su Steve Rai’den patentler ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Kısa zaman önce Kanada basınında BlackBerry’nin Huawei’ye patent sattığı yönünde haberler gündeme gelmişti. Rai bu konuyla ilgili açıklamasında Huawei ile iş birliği yaptığını doğruladı.

BlackBerry Huawei’ye Patent Sattı

BlackBerry Huawei’ye Patent Sattı

BlackBerry CFO’su Steve Rai, eldeki teknolojilerin elden çıkarılması kapsmaında devam eden önlemlerin bir parçası olarak Huawei’ye mobil teknolojiyi kapsayan çeşitli patentler sattıklarını söyledi. JP Morgan yatırımcı konferansında konuşan Rai, anlaşmanın artık kullanmadıkları çok az sayıda patenti içerdiğini belirtti.

Açıklamaya göre BlackBerry, Huawei’ye 90 adet patent sattı ve bu patentler sayesinde akıllı telefon teknolojisinde önemli gelişmeler yaşanabileceği ifade ediliyor. Bu patentlerin devir işlemleri ABD’li otoriteler tarafından kabul edilmiş durumda. Çinli teknoloji devi Huawei ise son yıllarda aldığı patent sayısı ile dikkat çekiyor.

Akıllı telefon işini 2016 yılında göze çarpan bir düşüşün ardından bırakan BlackBerry, yatırımlarını IoT ve güvenlik yazılımı sektörlerine kaydırdı. Şirketin bu süreçte elindeki mevcut patentleri sattığı biliniyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devleri, geçtiğimiz dönemde BlackBerry’e ait patentleri kullandıkları gerekçesiyle davalık olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu