Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin ile Beraber Madencilerin Hash Oranı Yükseliyor

Kripto paranın fiyatındaki artış madencilik faaliyetlerini daha zor hale getiriyor.
Bitcoin ile Beraber Madencilerin Hash Oranı Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin madencilerinin dijital varlıkları çıkarma zorluğu aylar sonrasında çok yüksek seviyelere ulaştı. Veriler madencilik zorluğunun 23.14 trilyona dolaştığını ve 20 Mart tarihinden bu yana yüzde 5.82’lik artış olduğunu gösteriyor.

Bitcoin ağındaki 14 günlük ortalama hash oranı, 20 Mart’ta 156 exahash saniyeden (EH/s) şu anda 165 EH/s’ye yükseldi. Bu, bitcoin ağını güvence altına alan tüm madencilerin, yeni bir blok madenciliği için doğru cevabı hesaplamak için saniyede ortalama 165 milyon trilyon kez hash yaptıkları anlamına geliyor.

Bitcoin Hash Oranı
Kaynak: Coin Metrics

Geçtiğimiz iki hafta içerisinde 9 EH/sn’lik bilgi işlem gücü eklendi. Bu artış Bitmain’in AntMiner S19 Pro gibi en yeni nesil Bitcoin madenciliği ekipmanının yaklaşık 90.000 biriminin toplamda sağlayabileceğini gösteriyor. Madencilik ekipmanlarının fiyat ve taleplerinde meydana gelen artış ile beraber, küresel çip kıtlığı nedeniyle Kasım ayında ön sipariş fiyatlarına kıyasla beş kat daha fazla prim yaptı.

Şubat ayında mevcut madencilerin, piyasaya küçük miktarlarda donanım teslim edildiği için Bitcoin’in yükselen fiyatlarının önemli ölçüde gerisinde kalan madencilik zorluğunun yavaş büyümesinden keyif aldıkları belirtiliyor. Sektör oyuncuları, 2020’nin sonlarında yerleştirilen ön siparişlerin daha fazlası gelmeye başladıkça, genel hash oranının 2. çeyrek civarında önemli bir artış göreceğini tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu