Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin, Halving’den Bu Yana Düşüyor: İşte Nedenleri

Kripto uzmanlarına göre dördüncü yarılanmaya yol açan olağanüstü yükseliş hareketi göz önüne alındığında, Bitcoin'in düşüşü sürpriz değil.
Bitcoin, Halving’den Bu Yana Düşüyor: İşte Nedenleri
HABER GİRİŞ

Bitcoin fiyatı son birkaç gün içinde keskin bir düşüş yaşadı ve bu durum, Bitcoin’in dördüncü yarılanmasından sonra yükseleceğini uman bazıları için endişe kaynağı oldu. 20 Nisan’da gerçekleşen dördüncü Bitcoin yarılanmasından bu yana kripto para biriminin fiyatı yüzde 10’dan fazla düştü.

Yarılanma sırasında Bitcoin 64.000 dolar civarında işlem görüyordu. Takip eden süreçte BTC önce 67.000 dolara çıktı ve sonrasında 57.000 dolara kadar geriledi. Halving sonrası Bitcoin fiyatındaki keskin düşüş, önceki döngülere benzer şekilde yükseleceğini umanları şaşırttı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 57.400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bitcoin halvingleri genellikle halving sonrası rallilerle ilişkilendirilir ve genellikle yaklaşık bir yıl veya daha uzun sürede gerçekleşir. Bu döngü ise Bitcoin’in dördüncü halving öncesi olağanüstü bir yükseliş yaşamasıyla farklı bir tablo çiziyor. BTC’nin tarihinde halving öncesi hiç yeni zirve görülmemişti.

BTC halving döngüleri
Kaynak: Cointelegraph

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, Bitcoin’in yılın başından bu yana hala yüzde 35 artıda olduğunu belirtti, ancak mevcut düşüşün borsadaki genel düşüş ve ekonomik koşullarla uyumlu olduğunu söyledi.

10x Research CEO’su ve baş analisti Markus Thielen, Bitcoin’in yarılanmadan sonra 52.000 dolara kadar düşebileceğini düşünüyor. Thielen’e göre, son Bitcoin rallisinin ana itici gücü, geçen ay önemli ölçüde yavaşlayan Bitcoin borsa yatırım fonlarına fon girişiydi.

GCM Yatırım Banner

BTC bu tahminlerin ortasında yazım itibarıyla 57.400 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para birimi Mart ayında 73.000 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.