Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs Yaklaşan Bitcoin Halving Olayı Öncesi Uyardı

Yatırım bankası Goldman Sachs, sayılı günlerin kaldığı Bitcoin yarılanması öncesinde önemli uyarılarda bulundu. Detaylar şöyle…
Goldman Sachs Yaklaşan Bitcoin Halving Olayı Öncesi Uyardı
HABER GİRİŞ

Bitcoin’in tarihindeki dördüncü madencilik ödülü yarılanmasına sadece iki gün kaldı. Dört yılda bir gerçekleşen etkinlik, BTC‘nin blok başına emisyonunu 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşürerek yeni arzın hızını yarıya indirecek.

Tarihsel veriler yarılanma olaylarının BTC’de büyük rallileri beraberinde getirdiğini gösteriyor. ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, müşterilerine geçmiş halving döngüleri hakkında çok fazla okuma yapmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Banka tarafından kaleme alınan raporda, TTarihsel olarak önceki üç halvinge, halvingden sonra BTC fiyatının değer kazanması eşlik etti. Buna karşın tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmak için geçen süre önemli ölçüde farklılık gösteriyor.” ifadeleri yer aldı.

Goldman’a göre BTC’nin yarıya indirilmesi yatırımcılara BTC’nin sınırlı arzının psikolojik bir hatırlatıcısı ve orta vadeli görünüm ETF’lerin alımına bağlı. Banka raporunda, gelecek hafta BTC yarılanmasının bir “söylentiyi al, haber sat” olayı olup olmayacağının, BTC’nin orta vadeli görünümü üzerinde daha az etkili olacağını belirtti.

Ekip, BTC ETF’lerine olan talebin devam etmesinin, kripto piyasalarının kendi kendini yansıtan doğasıyla birleştiğinde, spot fiyat hareketinin temel belirleyicisi olduğunu vurguladı. Kripto para birimi geçen ay ETF talebinden aldığı destekle 73.000 doların üzerine çıktı ve Kasım 2022’den bu yana ilk kez tarihi zirvesine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Bu rekor sonrası düzeltme sürecine giren BTC’de kayıplar arttı ve fiyat yazım itibarıyla 63.300 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.