Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de için Yeni Tahmin: Talep, Arzı 5’e Katlayacak!

Bitfinex analistleri, Bitcoin’in hafta sonu gerçekleşen halving olayını takiben talebin arzı 5’e katlayacağını tahmin ediyor. Detaylar şöyle...
Bitcoin’de için Yeni Tahmin: Talep, Arzı 5’e Katlayacak!
HABER GİRİŞ

Bu hafta sonu dört yılda bir gerçekleşen madencilik yarılanması (halving) olayı sonrasında Bitcoin için yeni bir değerlendirme yapıldı. Kripto para borsası Bitfinex’ten analistler tarafından kaleme alınan raporda, son halving olayının piyasada büyük değişiklik yarattığını, BTC talebinin arzdan beş kat daha fazla seviyeye çıkabileceğini öne sürdü.

Son halving olayı ile madencilere ödenen blok başına ödül yarıya indirilerek 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşürüldü. Bitfinex’e göre ödüllerin yarıya indirilmesi, arza günlük olarak eklenen yeni coinlerin toplam sayısının kavramsal değerinin 30 milyon dolara düşebileceği anlamına geliyor.

Bu, ABD spot ETF’lerine yönelik ortalama günlük talepten beş kat daha azına denk gelen önemli bir düşüşü temsil ediyor.

Raporda, yarılanma sonrasında günlük ihraç oranının düşmesiyle birlikte, piyasaya madencilik yoluyla eklenen yeni arzın, ihraç eğilimlerine göre ABD doları cinsinden kavramsal olarak yaklaşık 40-50 milyon dolar tutarında olacağı tahminine yer verildi.

BTC madeni para basımı
Kaynak: Glassnode

Veriler BTC’de arz sıkıntısı çoktan başladığını gösteriyor. Glassnode’un verilerine göre, yarılanmadan bu yana arza günlük olarak eklenen yeni coinlerin toplam sayısı, yarılanma öncesi dört yıllık ortalama olan yaklaşık 900 BTC’den 450 BTC’ye geriledi.

GCM Yatırım Banner

Ceriler, halvinge kadar geçen altı ayda madencilere bağlı cüzdanlarda tutulan coin sayısının 18.000 BTC’nin üzerinde düşüşle 1,82 milyon BTC’ye düştüğünü gösteriyor. Bitfinex’e göre yatırımcılar yine giderek artan bir şekilde kripto paralarını doğrudan saklamaya başlıyor ve bu durum piyasanın arz tarafının zayıflamasına neden oluyor.

Bitfinex analistleri, zincirdeki mevcut verilerin, Bitcoin’in borsalarından çıkışların Ocak 2023’ten bu yana görülmeyen zirvelere ulaştığını gösterdiğini, bunun birçok yatırımcının fiyat artışları beklentisiyle varlıklarını soğuk cüzdanlara taşıdığının bir kanıtı olduğunu belirtti.

BTC hafta sonu gerçekleşen yarılanma olayından bu yana yüzde 5’e yakın artış kaydetti ve 66.000 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın