Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF’leri Haftalık Girişler ile Devasa Miktara Ulaştı!

Ocak ayından bu yana kurumsal yatırımcıların artan talebi ile beraber Bitcoin ETF’lerindeki toplam BTC adedi 850 bine ulaştı. Ayrıntılar geliyor...
Bitcoin ETF’leri Haftalık Girişler ile Devasa Miktara Ulaştı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de Ocak ayından itibaren onaylanan ve işleme açılan spot Bitcoin ETF’leri yılın ilk çeyreğinde büyük ilgi gördü. Her ne kadar son haftalarda talep yavaşlasa da ETF’lerin mevcut Bitcoin varlıkları, Wall Street yatırımcılarının kripto pazarına artan katılımını gösteriyor.

Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) yönetimi altındaki birleşik varlıklar (AUM) şu anda yaklaşık 851.000 BTC’ye ulaştı. Bu, toplam dolaşımdaki Bitcoin arzının yaklaşık yüzde 4,3’ünü temsil ediyor. Artış ETF’lerin kripto para piyasası üzerindeki artan etkisininin bir kanıtı.

Bitcoin ETF’leri piyasaya sunulduktan sonra ilk çeyrekte 1,2 milyar dolardan 2,5 milyar dolara kadar güçlü haftalık girişler yaşadı. Mart ayının sonundan bu yana girişler yavaşladı ve bu durum yatırımcı duyarlılığında potansiyel bir değişimin sinyalini veriyor.

Bir diğer gelişme ise spot Bitcoin ETF’leri artık merkezi borsalardaki toplam spot ticaret hacmine önemli ölçüde katkıda bulunarak likiditeyi artırıyor ve yeni ticaret kriterlerini beraberinde getiriyor. Özellikle, önemli ETF çıkışları genellikle fiyat düşüşleri ile çakışıyor ve bu da piyasadaki oynaklık sırasında reaktif yatırımcı davranışının olduğunu gösteriyor.

Bitcoin ETF’lerinin kullanıma sunulması, kripto para biriminin arz ve talep dinamiklerini temelden değiştirdi ve ETF giriş ve çıkışlarının izlenmesini önemli hale getirdi.

GCM Yatırım Banner
BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu ETF’ler yalnızca mevcut arzı azaltarak fiyat seviyelerini artırma potansiyeline sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda önemli piyasa varlıkları nedeniyle büyük piyasa hareketleri üzerinde önemli bir etkiye sahip oluyor.

Bitcoin ağında bugün sabah saatlerinde dört yılda bir gerçekleşen madencilik yarılanması olayı başarıyla tamamlandı. Halving ile beraber madencilerin BTC ödülleri yarıya indirilmiş oldu. Kripto para birimi yazım itibarıyla 63.700 dolar seviyesinde işlem görüyor. BTC’de geçen ay 73.700 dolar ile tarihi zirve görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.