Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analistler İki Veriye Dikkat Çekti: Bitcoin Almak için En İyi Zaman!

Bir kripto analisti, Bitcoin'in uzun zamandır gördüğü "en sağlıklı piyasa sıfırlamalarından" birini yaşadığını belirterek alım için doğru zaman olduğunu söyledi.
Analistler İki Veriye Dikkat Çekti: Bitcoin Almak için En İyi Zaman!
HABER GİRİŞ

Bitcoin bu yılın başı itibarıyla başlattığı rallisi ile geçen ay 73.000 doların üzerine çıkarak tüm zamanların zirvesini görmüştü. Bu zirvenin görülmesinin ardından BTC düzeltme sürecine girdi ve fiyat 60.000 dolar yakınlarına kadar geriledi. BTC yazım itibarıyla 64.000 dolarda işlem görüyor.

Bir kripto analisti ise zincir içi ticaret faaliyetlerinin izlendiği iki ölçüme dikkat çekti ve BTC almak için en iyi zaman olabileceğini savundu. Piyasa değerinden gerçekleşen değere (MVRV) ve açık faiz (OI) ağırlıklı fonlama oranına kadar olan metrikler, Bitcoin’in yatırımcılar için cazip bir giriş noktasında olduğu noktasında fikir veriyor.

Mister Crypto adlı bir analist mevcut iki metriğe dikkat çekerek, Bitcoin satın almak için en iyi zaman olduğunu söyledi.

Bitcoin vadeli işlem pozisyonlarını tutmanın maliyetini temsil eden Bitcoin’in OI ağırlıklı fonlama oranı, CoinGlass verilerine göre 24 saat boyunca negatif bölgede kaldıktan sonra 24 Nisan’da pozitif bölgeyi ihlal ederek yüzde 0,0093’e yükseldi.

Bitcoin'in OI Ağırlıklı Fonlama Oranı
Kaynak: CoinGlass

Yükselişe rağmen hala Nisan ayının başında kaydedilen yüzde 0,0714 seviyesinden önemli ölçüde düşük ve bu analistlerin piyasa için olumlu görüşünü destekliyor. Zincir içi analist Checkmate ise “Uzun zamandır gördüğüm en sağlıklı piyasa sıfırlamalarından biri” paylaşımında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yüksek fonlama oranları, uzun vadeli işlemlere olan ilginin arttığına işaret ediyor ve bu da piyasadaki yükseliş eğiliminin arttığını gösteriyor.

Capriole Investments fonunun kurucusu Charles Edwards, fonlama oranlarının “genel anlamda” iyi bir gösterge olmasına rağmen artık birkaç yıl önce olduğu gibi aynı düzeyde kesinlik taşımadığına dikkat çekti.

Bitcoin'in MVR Z Score
Kaynak: LookIntoBitcoin

LookIntoBitcoin verilerine göre, yayınlanma sırasında Bitcoin’in MVRV puanı, Nisan ayının başından bu yana yüzde 6,45 düşüşle 2,32’ye geriledi. MVRV skorunun 3,5’in üzerinde olması piyasanın neredeyse zirvede olduğunu, 1’in altında olması ise piyasanın dibe vurduğu şeklinde yorumlanıyor.

Edwards, mevcut MVRV seviyelerinin gelecek yıl için oldukça fazla hareket alanı olduğunu gösterdiğine dikkat çekti. Buna karşın mevcut satın alma fırsatının, iki yıl öncesine kadar mevcut olanlarla karşılaştırıldığında çok daha az kazançlı olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın