Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Hash Oranı Artan Madencilik Faaliyetleri ile Tüm Zamanların En Yükseğine Ulaştı

Zincir verileri, Bitcoin ağındaki iyileşmenin sürdüğünü gösteriyor. Detaylar haberde…
Bitcoin’in Hash Oranı Artan Madencilik Faaliyetleri ile Tüm Zamanların En Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

BitInfoCharts tarafından sağlanan verilere göre , Bitcoin’in hash oranı saniyede 203,5 exahash ile yeni bir rekor zirveye ulaştı. Bu veri hash oranının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı ve ağın son derece olduğu anlamına geliyor.

Hashrate, yeni coin madenciliği yapmak ve ağın güvenliğini sağlamak için gereken toplam bilgi işlem gücünü gösteriyor. Bitcoin madenciliği zorluğunun bu hafta sonunda 24.98 trilyona sıçraması bekleniyor. Madencilik zorluğu, Bitcoin’in hash oranına göre her iki haftada bir otomatik olarak ayarlanıyor.

Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklaması sonrası, Bitcoin madencilik zorluğunda %27’yi aşan düşüş yaşanmıştı. Şirketler artan yaptırımlar sonrası, ABD, Kazakistan ve Rusya gibi başka ülkelere taşındı. Ekim ayında ABD, Çin’i geçerek dünyanın en büyük Bitcoin madencilik merkezi oldu.

Bitcoin hashrate grafiği
Kaynak: Bitinfocharts

Bu durum hash oranının yeniden artmasına neden oldu. Diğer yandan madencilikle ilgili yüksek enerji tüketimi tartışmaları sürüyor. Bitcoin’in geçtiğimiz yıl tükettiği elektrik, Arjantin’in yıllık tüketimine karşılık geliyor.

Bu durum madenciliğin karbon emisyonuna neden olduğu ve çevre kirliliği yarattığı tartışmalarını körüklüyor. Bazı bölgelerde ise madencilik faaliyetlerinde yenilenebilir enerji kullanımı teşvik ediliyor. Böylece çevre kirliliğinin de önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%