Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in ECB ve BOE’nin Faiz Kararlarından Etkilenmesi Beklenmiyor

Araştırmalar küresel piyasa tarafında Bitcoin’i en çok etkileyecek şeyin FED kararları olacağını gösteriyor. Detaylar haberde…
Bitcoin’in ECB ve BOE’nin Faiz Kararlarından Etkilenmesi Beklenmiyor
Yorum

Son dönemde Bitcoin ile küresel piyasalar korelasyon içerisinde hareket etmeye başladı. Dünya genelindeki yüksek enflasyon, merkez bankalarının faiz artırımı silahlarını kullanmasına neden oluyor.

ABD Federal Rezerv, koronavirüs pandemisinin ardından Bitcoin pazarındaki en etkili kuruluşlardan biri olarak ortaya çıktı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) dahil olmak üzere diğer büyük merkez bankalarının rolleri ise yeni bir araştırma konusu oldu.

Genesis Global Trading’den Noelle Acheson, Telegram’da katıldığı bir sohbette, bu bankaların eylemlerinin Bitcoin üzerinde sınırlı etkiye sahip olduğunu söyledi.

BOE bugün almış olduğu karar ile faizi 25 baz puan artırdı ve tahminler dahilinde hareket etti. Bitcoin, BOE’nin oran kararından sonra sınırlı bir alanda hareket ediyor. Kripto para birimi 36.000 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürüyor.

ECB ise faiz kararını beklendiği üzere sabit tuttu. ByteTree Asset Management, ABD, Kanada ve Avrupa borsalarında işlem gören fonların (ETF’ler) 2020’nin başından bu yana %165 artarak 842.153 BTC’ye çıktığını bildiriyor.

ByteTree Asset Management CIO’su Charlie Morris, CoinDesk’e, tüm makro kararlar önemli olsa da, küresel politikayı yönlendirdiği için Fed’in en fazla öneme sahip olduğunu söyledi.

ABD merkez bankası, enflasyon tartışmalarından “geçici” kelimesini kaldırarak, bu yıl en az dört faiz artırımına zemin hazırladı. İlk faiz kararı ise Mart ayında bekleniyor.

Bu beklentiler ışığında Bitcoin bir süredir aşağı yöndeki hareketini sürdürüyor. Kasım ayından bu yana kayıplar %45’e ulaşmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%