Yatırım yapmaya başla!

AKBNK Sermaye Artırımı Açıklaması ile BIST Bankacılık Endeksi Değer Kaybını Artırdı

Borsa İstanbul'da ağırlığı yüksek olan bankacılık hisse senetlerinden AKBNK sermaye artırımı haberi ile değer kaybederken XBANK bileşenleri kayıpta.
AKBNK Sermaye Artırımı Açıklaması ile BIST Bankacılık Endeksi Değer Kaybını Artırdı

Borsa İstanbul Bankalar Endeksi (XBANK) aşağı gönde ivmeleniyor. endeks %3.51’lik bir değer kaybı ile 115.985,36 puan seviyesinde.  118.600 puan seviyelerinde gözlemlenen olası direncini kırdıktan sonra yukarı yönde bir hareket gerçekleştiremeyen endeks 115K seviyelerine kadar düşüş gösterdi. 

Endeksin 12 bileşeninden 2’si değer kazandı. (Deniz Bank A.Ş. %3.13 ve ICBC Turkey %0.68) TSKB değişimsiz olarak gözlemlenirken son fiyatında 0,77 TL/P gözlemlendi. 12 bileşenden en fazla değer kaybeden ve önce kendi endeksini negatif etkileyen şirket AKBNK oldu.

XBANK için 117.050 seviyesinde gözlemlenen olası pivot noktasını ele aldığımızda endeksin eksi bölgede fark açmış olması görünümün pek olumlu olmadığını ifade ediyor olabilir. Gelişmenin başrol oyuncusu olarak Akbank’tan gelen açıklamayı değerlendirebiliriz.

AKBNK Sermaye Artırımına Giderken, XBANK’ı Aşağı Çekti

AKBNK Sermaye Artırımı ile Hisse Senedi Yatırımcısı Satışa GeçtiAkbank %30 sermaye artırımına giderek, ödenmiş sermayesini 4 milyar TL’den 5.2 milyar TL’ye çıkarma kararı aldı. Artış primli olarak 2,5 TL üzerinden gerçekleşecek. Haber ile Akbank hisselerinde olumsuz bir yansıma gözlemlenebileceği gibi şirketin büyük hissedarları arasında yer alan Sabancı Holding hisselerinde de negatif bir seyir gözlemlenebilir. 

AKBNK %6.00 civarında değer kaybı ile 6,89TL/P seviyesinde işlem görmekte. Şirket bugün sergilediği katı değer kaybı ile haftalık ve aylık değişimlerini aşağı çekerken farklar sırası ile -%7.51 ve -%2.68 oranında gerçekleşti. Kağıdın 52 haftalık sergilediği değişim yatırımcısını üzerken, negatif bölgede %19.95 olarak gözlemlendi.

GARAN Tepki Alışı ve Maliyet Düşürme İşlemlerine Yaklaşıyor Olabilir

GARAN Düşük Maliyetli Yatırım ve Olan Maliyeti Düşürmeye Yaklaşmış OlabilirEndekste yer alan BIST hacimli listesinde de son günlerde 1 ve 2 sırada yer alan GARAN’da AKBNK’a paralel seyretmekte. Kağıt %3.48’lik bir değer kaybı ile 7,76 TL/P’den işlem görmekte. Hissenin teknik noktalarına baktığımızda 8,08 seviyesinde olası bir pivot noktası yansıması gözlemleniyor. Olası destek noktalarında 7,93 ve 7,80 seviyeleri önemli olarak gözlemlenirken, desteklerinin altında seyreden kağıt için 7,80 civarında güncel bir denge noktası kendini gösterebilir. 

Kağıt yorumlanan ikinci desteği 7,80 kırdıktan sonra 7,72 seviyesinden dönüş yapmıştı ancak 7,82 seviyesine kadar yukarı yönde uzayabilen hareketten sonra tekrar geri saldı ve anlık görünümde yatayda 7,76 civarında bir grafik çizmeye başladı. 

Hisseye bakışta maliyetin aşağı geliyor olması yatırımcılar tarafından bir tepki alışı olarak değerlendirilebilir. Ancak küresel piyasalardaki satış dalgası ve BIST 100 de destek kırılmaları ele alınırsa yatırımcıların tepki alışını sergilemesi için bir süre daha bekledikleri ve daha düşük maliyet kolladıkları gözlemlenebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum