Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bir O Yana Bir Bu Yana Giden Türk Varlıkları Hareketlerini Sertleştirdi!

Swap hamlelerinden sonra, seçim gündeminden gelen baskının da etkisiyle finansallarda yüksek volatiliteli hareketler gözleniyor. Ayrıntılı değerlendirme şöyle;
Bir O Yana Bir Bu Yana Giden Türk Varlıkları Hareketlerini Sertleştirdi!
Yorum

Türk varlıkları ülke gündeminde baş sırada yer alan seçim sonuçlarındaki belirsizliklerin kıskacında. 31 Mart seçimlerinin ardından çok konuşulur olan sonuçlar, yeniden sayım ve yeniden seçim gündemlerinin getirdiği baskı varlıklar üzerinde yön belirlenmesine müsade etmiyor.

10 Nisan Çarşamba günü açıklanması planlanan yeni paketin piyasayı tatmin edici bir reaksiyon göstermesi sonucunda USD/TRY tarafında alt band olan 5,50 TL’lerde çizilebilecek grafiklenmeleri getirebilir, ancak reaksiyonun tatmin edici olmadığı senaryoda ise TL’de gözlenecek değer kayıpları artabilir ve üst bant olan 5,90 gündemi ile karşılaşılabilir.

Türkiye 5 yıllık CDS marjına baktığımızda 393,04 seviyesinden ticaret gerçekleşirken, haftalık değişim negatif yönde %3.52 olarak karşımıza çıkıyor. Geçmiş verilerin ele alındığında 5 yıllık CDS marjının tavan seviyeleri 2015’te 272,9, 2016’da 311,3, 2017’de 295,8, 2018’de 566,4 ve 2019 yılında 458,5 seviyeleri kaydedilmişti.

Borsa İstanbul 9 Nisan’a Pozitif Başladı

BIST Haftanın İkinci İşlem Gününe Primli GirdiHaftanın ikinci işlem gününde Borsa İstanbul 100 endeksi ilk seansı yüksek bir getiri ile kapatmaya hazırlanıyor. Endeksin seansın son yarım saatine girilmesi ile gösterdiği performans %1.50 düzeyinde gerçekleşirken; 98.431 puandan çizilen grafikler görülüyor.

8 Nisan Pazartesi günü BIST 100 negatif bir açılış gerçekleştirmiş, ilk işlemlerinde git geller yapsa da pozitif taraftaki performansını koruyamayarak günü 96.978 seviyesinden kapatmıştı. Endeksin hareketlerinde swap hamlelerinden sonra daha sert hareketler de dikkat çeker oldu, keza %2.0 prim kaydedilen günün arkası %0.5 civarı kayıp görülüyor ve bir sonraki gün %1.5’lik bir kayıp daha.

Tabi bu günlük yukarı performans için de geçerli olup, hareketlenmede %1.8 civarında primli bir gün sonu da olabiliyor. Bu görünümde geri çekilmeler düzeltme başlığı altında incelenmeye pek müsait olmazken, yukarı yönlü seyrin korunduğunu ifade etmek de pek zor.

Yani ülke finansallarındaki baskılı duruş, küresel risk iştahındaki pozitif görünüm ile destek bulurken iç politikadaki belirsizlikler kaynaklı gölge altında kalmaya devam ediyor.

Spot ve Vadeli Endeks ile Döviz Kontratları

Finansalların Teknik Mercek Altında GörüntüsüDünya genelindeki endekslerin pozitif kanatta yol almalarına paralel olarak hareket eden BIST 100, endeks kontratı üzerindeki yeşil ışıkları gösterirken, döviz tarafında TL’nin hafif kazanımları döviz kontratında satış pozisyonlu işlemlere kar getiriyor.

BIST 100 endeksinde RSI indikatörünün 14 günlük periyotta çalıştırılması ile 49 seviyesinde çizilen grafikler nötr bölgeden sinyaller veriyor.

Satım bölgesindeki sinyallerin nötr tarafa geçmesi RSI verisinde iyi bir gidişat olarak algılanabilir. 98.865,67 noktasında günlük bazlı 200 günlük hareketli ortalama ise yükselişin devamı için üzerinde durulması gereken bir eşik olarak okunabilir.

Nisan vade endeks kontratı %1.66’lık değerlenme ile 125.800 seviyesinde. 125K seviyesinin psikolojik bir rahatlatıcı etkisinden bahsederek, spot tarafın 200 günlük h.o.’yu aşması halinde uzun pozisyon kontrat işlemlerinde yatırımcı sevinebilir.

Aynı vadede döviz tarafında ise 5.7280’den gerçekleşen bir ticaret görülürken; haftalık değişim oranı %2.04 olarak kaydediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu