Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020 Yılında Bilgisayar Üretiminde Dünya Geneli Düşüş Bekleniyor

Yapılan araştırmalar 2020 yılında bilgisayar üretiminde düşüş yaşanacağını işaret ediyor.
2020 Yılında Bilgisayar Üretiminde Dünya Geneli Düşüş Bekleniyor
Yorum

Dünyanın önde gelen pek çok teknoloji şirketi bilgisayarlar için kendi donanımlarını üretir ve küresel pazara açılır. Anakart, işlemci, ekran kartı gibi başlıca parçalar sektörün büyümesinde önemli yol oynuyor. Üreticiler yapmış oldukları yatırımlar neticesinde her yıl daha güçlü ürünler piyasaya sürüyor e kullanıcıların ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda bilgisayar üretiminde sürekli artış gerçekleşmiş ve bu durum satışlara da olumlu yansımıştı.

Yayınlanan son raporlar 2020 yılında tersi yönde gelişmelerin olacağını gösteriyor. Tahminler bilgisayar üretiminde bu yıl düşüş yaşanacağı yönünde. Bununla beraber bilgisyarlara olan tüketici talebinde de düşüş bekleniyor. Bu düşüşün başlıca sebeplerinden biri ise Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı da etkisi altına alan Corona virüsü olmakta. Ölü sayısının her geçen gün artmasına neden olan virüsten dolayı teknoloji şirketlerinin de faaliyetleri olumsuz etkileniyor.

Bilgisayar Pazarında Küçülme Beklentisi

Bilgisayar Pazarında Küçülme Beklentisi

Çin’de yaşanan Corona virüsü nedeniyle bilgisayar üretiminde yüzde 3.4 oranında düşüş beklentisi bulunuyor. Intel, AMD, Nvidia gibi başlıca üreticiler yeni ürünleri ile sektöre büyük hareketlilik getiriyor. Tüm şirketlerde bu yıl üretimin azalacağı tahmin ediliyor. Bilindiği üzere pek çok şirket Çin’deki salgın nedeniyle fabrikalarını geçici olarak kapatma kararı aldı. Ucuz iş gücü nedeniyle teknoloji şirketlerinin büyük bölümü üretimlerini Çin’de gerçekleştiriyor.

Mobil Dünya Kongresi’nin geçtiğimiz günlerde iptal edilmesi ve kapatma kararlarına dair herhangi bir süre belirtilmemesi, tedirginliği artırıyor. Raporlar henüz stoklarla ilgili bir sorun yaşanmadığını belirtiyor. Ancak önümüzdeki günlerde mevcut stokların tükenebileceği ifade ediliyor. Salgın nedeniyle en kötü tahminlerde üretimin yüzde 12.2 oranında düşeceği belirtiliyor. Corona virüsünün kontrol altına alınmamasından dolayı şirketlerin fabrikalarını kapalı tutması bu duruma zemin hazırlıyor.

Geçtiğimiz yıla yönelik raporlarda bilgisayar üretiminin 396 milyon olduğu ifade edilmişti. Bu rakamın 2020 yılı içerisinde 362 milyon ila 386 milyon seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor. Yıl genelinde pazarda küçülme beklentisi mevcut ancak son çeyrekte üretimdeki ve talepteki artış ile beraber büyüme yaşanacağı ifade ediliyor. 2020’nin son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yaşanacak büyümenin yüzde 17’yi bulacağı belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu