Yatırım yapmaya başla!

Bilgisayar Satışları COVID-19 Döneminde Artış Gösterdi

Gartner ve IDC tarafından yapılan araştırmalara göre yılın ikinci çeyreğinde bilgisayar satışlarında artış gerçekleşti.
Bilgisayar Satışları COVID-19 Döneminde Artış Gösterdi

Günümüzde dizüstü ve masaüstü bilgisayar hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Teknolojinin gelişmesi ile beraber bu ürünlere her geçen gün daha iyileri ekleniyor. Her yıl üreticiler tarafından milyonlarca bilgisayar satışı gerçekleşiyor. Bilindiği üzere son dönemde dünya anormal bir süreçten geçiyor. Özellikle 2020’nin ilk aylarından itibaren Corona virüsü dünyanın hemen her yerinde etkisini göstermeye başladı.

Virüsün yayılması ile beraber yılın ilk çeyreğinde bilgisayar satışlarında büyük düşüş yaşandı. Öyle ki uzmanlar o dönem bilgisayar satışlarında en etkili düşüşlerden birisinin yaşandığını belirtti. İkinci çeyreğe gelindiğinde ise sektör toparlanma dönemine girmiş görünüyor. Araştırma şirketleri Gartner ve IDC, COVID-19 dönemine bilgisayar satışlarında artış olduğunu gösteren raporlar paylaştı.

PC Sektörü Yükselişe Geçti

PC Sektörü Yükselişe Geçti

PC sektörüne yönelik bugüne kadar yaptığı araştırmalar ile bilinen Gartner ve IDC, pazara dair duruma ışık tutuyor. İki şirket yılın ilk çeyreğinde PC satışlarında büyük düşüş yaşandığını açıklamıştı. Ancak yılın ikinci çeyreğinde bu durum değişmiş görünüyor Gartner verilerine göre 2020’nin ikinci çeyreğinde 64.8 milyon bilgisayar satışı gerçekleşti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2.8 artış anlamına geliyor.

IDC ise aynı dönemde 72.3 milyon PC satıldığını açıkladı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.2 artış yaşandığını belirtiyor. Satışların ilk çeyrekte büyük düşüş yaşanmasında, salgının ilk olarak Çin’de ortaya çıkması sebep gösteriliyor. Bilgisayar üreticilerinin büyük bölümünün tesisleri Çin’de bulunuyor ve yılın ilk çeyreğinde tedarik zincirinde sıkıntılar yaşanmıştı.

Temmuz Sonrası Yine Duraklama Beklentisi Var

Temmuz Sonrası Yine Duraklama Beklentisi Var

Bir sonraki çeyrekte bu sorunların ortadan kalkması ile beraber PC sektörü yeniden toparlanma sürecine girdi. Satılan PC’lerin büyük bölümünün dizüstü bilgisayar olduğu belirtiliyor. Araştırmayı yapan şirketler bu yükselişin uzun süreli olup olmayacağından emin değiller.

Talepteki artışın COVID-19 nedeniyle yaşandığını düşünen uzmanlar, Temmuz ayı sonrası bu yükselişin durabileceğini belirtiyor. Düşüşe zemin hazırlayan bir diğer etken ise dünya genelinde yaşanan küresel ekonomik durgunluk olmakta. Virüsün yayılması ile beraber uzaktan çalışma modeli yaygınlaştı ve bu durum bilgisayar satışlarında olumlu yansıdı.

En çok satış yapan üreticiler HP ve Lenovo olurken, üçüncü sırada Dell yer alıyor. Satışların en çok yoğunlaştığı pazarlar ise ABD, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgeleri oldu. IDC’nin raporuna buradan, Gartner’ın raporuna ise bu adresten detaylı olarak göz atabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum