Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden: Rusya’nın Siber Saldırılarına Gerekirse Karşılık Vereceğiz

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle siber saldırı olasılığına dikkat çeken Biden, gerekli önlemlerin alınması için çalışmaları başlattı. Detaylar şöyle..
Biden: Rusya’nın Siber Saldırılarına Gerekirse Karşılık Vereceğiz
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden, Pazartesi günü yazılı olarak yaptığı açıklamada, ülkesine yönelik siber saldırılar hakkında konuştu. Rusya’ya karşı eşi benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguladıklarını hatırlatan Biden, Rusya’nın ABD’ye karşı kötü niyetli siber faaliyetler yürütme potansiyeli konusunda daha önce uyarıda bulunduğunu belirtti.

Bu durumun Rusya’nın oyunlarının bir parçası olduğunu ifade eden ABD Başkanı, “Bugün, yönetimim Rusya hükümetinin muhtemel siber saldırılar düzenleyebileceği istihbaratına dayanarak bu uyarısını yineliyor.” dedi.

Yönetiminin ilk günden itibaren ulusal siber savunmanın güçlenmesi için çalıştığını, Federal Hükümet’in siber güvenlik önlemlerini zorunlu kıldığını, siber güvenliği tüm dünyada geliştirmek için yenilikçi kamu-özel ortaklıklar ve girişimler yarattığını sözlerine ekledi.

Kritik altyapıya yönelik siber saldırıları püskürtmek, bozmak ve gerekirse yanıt vermek için her aracı kullanmaya devam edeceklerini fakat Federal Hükümet’in tek başına bu tehdide karşı savunma yapamayacağını dile getirdi.

İç Güvenlik Bakanlığı’nın Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın (CISA), sistemlerini ve ağlarını korumaya yardımcı olmak, bilgileri hızlıca paylaşmak için kritik altyapı kuruluşları ile aktif olarak çalıştığını ifade etti. Bugün alınan önlemlerin, yarınki saldırıları önleyeceğini söyleyen Biden, söz konusu tehditlerle karşılaşmamak için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

ABD yönetimi, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Savunma Bakanlığının internet sitesi ve bazı bankalara yönelik düzenlenen siber saldırıların arkasında Rusya’nın olduğunu ileri sürmüştü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin siber ve teknolojiden sorumlu danışman yardımcısı Anne Neuberger ise ABD’ye siber saldırı düzenleneceğine dair ellerinde ciddi bir istihbarat bulunmadığını ancak yine de her duruma hazırlıklı olduklarını ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu