Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden: Rusya Kimyasal Silah Kullanırsa Karşılık Verilir

ABD Başkanı Biden, NATO Liderler Zirvesi sonrası yaptığı açıklamada; gıda sorunu, Rusya’nın kitlesel imha silahı kullanması ve Çin desteği gibi konulara değindi.
Biden: Rusya Kimyasal Silah Kullanırsa Karşılık Verilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden, bugün katıldığı NATO Liderler Zirvesi sonrası açıklamada bulundu. Rusya’nın G-20 ülkeleri içinden çıkarılması gerektiğini söyleyen Biden, “Rusya kitlesel imha silahı kullanırsa yanıt vereceğiz. Vereceğimiz yanıtın doğası, kitlesel imha silahlarını nasıl kullandığına bağlı olarak değişecek.” dedi.

NATO’nun hiçbir zaman şu anki kadar birlik ve beraberlik içinde olmadığını, 100 bin askerin dışında 4 yeni muhabere gücü konuşlandırdığını söyledi. Putin’in tam tersi etki yaratarak, NATO üyelerini daha da birleştirdiğini aktardı.

Rusya’nın kimyasal silah kullanması durumunda NATO’nun gereken cevabı vereceğini dile getirdi. Gıda kıtlığı sorununun ciddi bir mesele olduğunu, yaptırımların sadece Rusya’yı değil, başka ülkeleri de etkilediğini söyledi.

Rusya ve Ukrayna Avrupa’nın tahıl ambarı olduğunu belirten Biden, ABD’nin ve Kanada’nın da dünyanın en büyük üreticilerinden olduğunu ifade etti. “Biz G-7 çerçevesinde üretimimizi nasıl artırabiliriz, dağıtımı nasıl yapabiliriz bunu ele aldık. Ticaret kısıtlamalarıyla ilgili olarak yurt dışına gıda gönderilmemesiyle ilgili olarak sorunların çözülmesi lazım.” şeklinde açıklama yaptı.

Mülteci Sorunu Uluslararası Bir Sorumluluk

Mülteci Sorunu Uluslararası Bir Sorumluluk
Kaynak: Twitter

Birçok savaş bölgesine gittiğini, mülteci kampları gördüğünü söyleyen Biden, ABD olarak mültecilerin yeniden yerleştirmesinde önemli rol alacaklarını belirtti. Bunun Romanya, Polonya, Almanya’nın tek başına üstlenmesi gereken bir yük olmadığını söyledi. Bunun uluslararası bir sorumluluk olduğunu ve ABD’nin de böyle bir yükümlülüğe sahip olduğunu ifade etti.

Yaptırımların devam ettirilmesi ve daha da artırılmasının önemli olduğunu söyleyen ABD Başkanı, dünyanın Putin’in ne kadar acımasız biri olduğunu görmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin’in Rusya’ya verdiği destek hakkında da konuşan Biden “Çin Devlet Başkanı’na Rusya’yı desteklemesinin maliyetini anlattım.  Ona Rusya’ya yardım etmesinin sonuçları olacağını açıkça söyledim. Onu tehdit etmedim ama Amerikan firmalarının Rusya’dan ayrıldığını hatırlattım. Umut ediyorum bu işe dahil olmaz. Çin’in ekonomik geleceğinin Rusya’dan daha çok Batıya bağlı olduğunu anladığını düşünüyorum.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu