Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden: Rusya Ekonomisine Ciddi Bir Darbe İndirdik

Rusya’ya yönelik yeni alınan yaptırımları açıklayan ABD Başkanı Biden, bu şekilde ülke ekonomisini yıkmış olacaklarını belirtti.
Biden: Rusya Ekonomisine Ciddi Bir Darbe İndirdik
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya – Ukrayna savaşı 16 günü geride bırakırken, ABD Başkanı Joe Biden bir kez daha kameralar karşısına çıkarak, son gelişmeleri değerlendirdi. Rusya’ya yeni yaptırım kararları aldıklarını belirten Biden, “İlk olarak bütün bu uluslar Rusya’dan en çok iltimas geçilen ülke statüsünü geri alacak.” dedi.

Bu adımla birlikte Rusya ekonomisine çok ciddi bir darbe indirmiş olacaklarının altını çizdi. Putin’in saldırılarına karşı olduklarını bir kez daha dile getiren ABD Başkanı, özgür dünyanın şu anda meydan okuduğunu aktardı.

Yeni alınan kararlar kapsamında; Rusya’dan deniz, votka ve elmas ürünlerinin ithalatının yasaklanacağını açıkladı. IMF ve Dünya Bankası ile adım atacaklarını belirten Biden, Putin’in saldırgan tutumu karşısında bedel ödemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Rus halkından para çalan haksız kazanç sahibi oligarklara karşı da yaptırım uyguladıklarını, bunların başka ülkelerde tatil yaptıklarını, yüz milyonlarca dolar harcadıklarını söyledi. Bu kişilerin yüksek değerli ürünleri almalarına da engel olacaklarını açıkladı.

“Biz Doğrudan Çatışmaya Girmeyeceğiz”

“Biz Doğrudan Çatışmaya Girmeyeceğiz”
Kaynak: Twitter

Savaş nedeniyle rublenin değerinin yüzde 50 azaldığını söyleyen Biden, 240 rublenin 1 dolara denk geldiğini belirtti. Moskova Borsası’nın iki haftadır kapalı olduğunu, açıldığı an çökeceklerini bildiklerini dile getirdi.

Müttefikleri ile birlikte hareket ederek Putin’e daha da ağır darbe indireceklerini ifade eden Biden, Rusya’nın kredi notunun çöp seviyesine düştüğünü hatırlattı.

Konuşmasının devamında ABD’nin Ukrayna halkına yaptığı yardımlardan bahsetti. 170 milyon dolar ek yardım yolladıklarını, 100 milyonlarca dolar yardım taahhüdünde bulunduklarını söyledi.

Dünyada barışı tesis etmek istediklerini belirten Biden, “NATO’nun her bir noktasını korumaya taahhüdümüz devam ediyor. Biz doğrudan çatışmaya girmeyeceğiz. NATO ile Rusya arasında böyle bir şey olursa 3. Dünya Savaşı’na neden olur. Ancak bu savaş Rusya’nın zaferiyle sonuçlanmayacak. “ ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu