Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden Duyurdu: Rusya’ya Daha Yıkıcı Yaptırımlar Geliyor

ABD Başkanı Biden G7 liderleri ile Rusya'ya yönelik yaptırımlar konusunda anlaşma sağlandığını bildirdikten sonra, daha kapsamlı yaptırım paketini açıkladı. İşte detaylar...
Biden Duyurdu: Rusya’ya Daha Yıkıcı Yaptırımlar Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını hızlandırması üzerine bugün Ulusal Güvenlik Konseyi’ni acil koduyla topladı. Daha önce ABD’nin Rusya’ya yönelik aldığı yaptırımları açıklayan Biden’ın G7 ülkeleriyle de aynı konu üzerine görüşmesi bekleniyordu.

Yapılan görüşme sonrasında açıklama yapan Biden, “G7 liderleri Rusya’ya sert ve yıkıcı yaptırım paketleri üzerine anlaştı” dedi.

Putin’in Ukrayna’ya yönelik haksız saldırısını tartışmak için G7 meslektaşları ile bir araya geldiğini söyleyen Biden, Ukrayna’nın cesur insanlarının yanında olduklarını belirtti.

Bu açıklamanın hemen sonrasında canlı yayın yaparak Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıkladı.
Biden Rusya Yaptırımları
Kaynak: Twitter

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının planlanmış olduğunu belirtti. Putin’in savaşı kendisinin seçtiğini, bu nedenle sonuçlarına hem kendisinin hem de ülkesinin katlanacağını söyledi.

Putin’in her türlü iyi niyetli çabayı reddettiğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini aktardı. Ukrayna’daki tarihi kentlere füzelerin düşmeye başladığını, tankların ilerlediğini söyleyen Biden, ABD olarak hep şeffaf davrandıklarını ve Rusya’nın planlarını paylaştıklarını hatırlattı.

Yaptırımların hem şimdi hem de zaman içinde Rus ekonomisine etkisinin görüleceğini belirterek, “Uzun süre etkisi olacak şekilde yaptırımları tasarladık. Bunu açıkça söylemek istiyorum. Aylardır bir koalisyon ortaya koyuyoruz.” dedi.

Rusya’nın dolar, Euro, pound ve yen üzerinden ticaret yapma yeteneğinin kısıtlanacağını açıkladı. Bugün Rus borsasının çakıldığını, rublenin tarihi düşük seviyelere gerilediğini söyledi.

ABD’deki Rus Bankalarının Varlıkları Dondurulacak

ABD'deki Rus Bankalarının Varlıkları DondurulacakAmerika’daki Rus bankalarının varlıklarının dondurulacağını dile getiren Biden, “Rus elitlerinin, oligarkların, aile üyelerinin listesine yenilerini ekledik. Yaptırımlara onlar da tabi olacak. Bunlar Putin’den nemalanan kesimler. Yaptırımlar önümüzdeki günlerde devam edecek.” dedi.

Rusya’nın yüksek teknoloji ihracatını yarı yarıya kesme kararı aldıklarını, Avrupa’nın doğu ülkelerini korumak için her şeyin yapılacağını dile getirdi. Amerikan halkını ve işletmeleri artan benzin fiyatlarından korumak için de ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

ABD’nin Ukrayna halkına destek vereceğini, NATO’daki müttefikleriyle güçlü dayanışma göstereceklerini sözlerine ekledi. Putin’in küresel barışı ayakta tutan ülkelere karşı saldırı gerçekleştirdiğini ve imparatorluk kurmak isteğini söyledi.

Konuşmasına “Çatışma şu anda artmış durumda. İhtiyaç duyulan birlikler Doğu Avrupa’ya gönderilecektir. Putin’le konuşmaya yönelik hiçbir planım bulunmamakta. Bizim bankalar üzerinde öngördüğümüz yaptırımların SWIFT’ten çok daha ciddi sonuçları olacak.” şeklinde sözlerle devam etti.

Yaptırımların bazı şeyleri önleyip önlemediğini görmek için zamana ihtiyaç olduğunu ancak Rus halkının Putin’in yaptıklarının nelere mal olacağını göreceğini söyledi. Putin’i hafife almadığını ve rakip olarak gördüğünü dile getiren Biden, amacının Sovyetler Birliği’ni yeniden oluşturmak olduğunu belirtti.

Dünyanın üçte ikisinin kendilerine katıldığını ve çok ciddi bir yaptırımdan söz ettiğini dile getiren ABD Başkanı, “Yaptırımlar yıkıcı olacak. Yaptırımların uygulanması akabinde etkisini göreceğiz. Yaptırımların etkisini gördükten sonra ne yapacak? Buna bakacağız.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu