Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden Açıkladı: Rusya’dan Petrol ve Gaz İthalatı Yasaklandı

ABD’den Rusya’ya ağır yaptırım geldi. Putin hükümetinin petrol ve doğal gazdan kazanç elde etmesini engelleyecek karar açıklandı.
Biden Açıkladı: Rusya’dan Petrol ve Gaz İthalatı Yasaklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya iki haftadır devam eden haksız saldırıları nedeniyle uygulanan yaptırım dalgasına bir yenisi daha eklendi. Birkaç gündür ABD’nin Rusya’dan petrol alımını yasaklaması gündemdeydi.

Bugün için de ABD Başkanı Joe Biden’ın resmi açıklamayı yapması bekleniyordu. Beklenen açıklama Biden tarafından sosyal medya hesabından yaptığı videoda duyuruldu.

Basın toplantısı düzenleyen Biden, ABD’nin Rusya’dan hem petrol hem de doğal gaz ithal etmesinin yasaklandığını açıkladı. Rusya lideri Putin’i hiçbir şekilde desteklemeyeceklerini dile getirdi.

Avrupalı müttefiklerinin söz konusu kaynaklara kendilerinden daha bağımlı olduklarını söyleyen Biden, ABD’nin tam aksine net ihracatçı olduğunu belirtti. Putin’in savaş makinesi olmaması için her şekilde önüne geçmeye çalışacaklarını söyledi.

“Özgürlüğü Korumanın Bedeli Olacaktır”

“Özgürlüğü Korumanın Bedeli Olacaktır”
Kaynak: Twitter

Ukrayna halkını desteklemeyi sürdüreceklerini ifade eden Biden, özgürlüğü korumanın bedeli olacağını ve bu bedeli Amerika’nın da hissedeceğini söyledi.

Ukrayna lideri ile birçok görüşme gerçekleştirdiklerini, toplamda 1 milyar dolara yakın yardım yaptıklarını açıkladı. Ukrayna halkının komşu ülkelere sığınması konusunu takip ettiklerini ve gerekli yerlere tıbbi destek sağladıklarını aktardı. Ayrıca savaştan kaçanların güvenli yerlere ulaşabilmesi için de çaba harcadıklarını ifade etti.

Diğer ülkelerle sürekli görüştüklerini ve Rusya’ya tarihte görülmemiş ekonomik yaptırımlar uyguladıklarını belirtti. Bunun da Rus ekonomisine emsalsiz kayıp yaşatacağını sözlerine ekledi.

Visa, MasterCard ve American Express’in Rusya’daki faaliyetlerini durdurduklarını hatırlatan Biden, Putin’in kararının özel sektördeki etkilerinin de bu şekilde görüldüğünü ifade etti.

Gaz ve petrol şirketlerinin Rusya’dan çıkıp kendilerine alternatif aradığını belirten Biden, Ukrayna’nın Putin’in zafer alanı olmayacağını söyledi.

Açıklama Sonrası Ham Petrol Yüzde 8’e Yakın Yükselişte

Savaş etkisiyle günlerdir yükseliş trendinde olan petrol fiyatları, dün Rusya’dan alımların durdurulacağı söylentileriyle 130 doları aşmıştı. Bugünkü işlemlerde bir miktar gerilese de akşama doğru yeniden bu seviyeyi test etti.

Biden’ın açıklamasının ardından ham petrol yüzde 8’e yakın yükselişle 128 dolar, brent petrol yüzde 7 yükselişle 132 dolardan işlem görüyor.

ABD Başkanı, “Aldığımız kararların fiyatları artıracağının farkındayız ama aşırı fiyat artışı söz konusu olursa bununla ilgili kararlar almaya hazırız. Petrol ve ilgili ürünlerden edinilecek kâr bu savaşı beslememeli.” şeklinde açıklama yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu