Yatırım yapmaya başla!

Dünya Tarihinde İlk Kez İnsan Beyni İnternete Bağlandı!

Dünya tarihinde ilk defa insan beyni ilk direkt olarak internete bağlandı! Güney Afrika’daki Wits Üniversitesi araştırmacıları, teknolojinin geleceğine yön verecek bir keşfe imza attılar!
Dünya Tarihinde İlk Kez İnsan Beyni İnternete Bağlandı!

Başlangıçta “insan beynini, internete bağlamak” birçoğumuza bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir olay gibi gelecektir. Fakat başlangıçta bilgisayarlarımızdan kullandığımız ve daha sonra telefonlara, saatleri, hatta kıyafetlerimize entegre edilen bu devasa ağ içerisine artık insanlık da dahil oluyor.

Johannesburg’da bulunan Wits Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, biyomedikal alanda yürütmüş olduğu çalışmaları akıl almaz boyutlara taşıyarak adeta tarih yazdılar. Medical Xpress’de yer alan habere göre, üniversitedeki biyomedikal mühendisleri, insan beynini direkt olarak internete bağladılar!

İlk Defa İnsan Beynini Gerçek Zamanlı Olarak İnternete Bağladılar!

İlk Defa İnsan Beynini Gerçek Zamanlı Olarak İnternete Bağladılar!Internet of Things (IOT) ya da “Şeylerin İnterneti”… İnternete bağlı olan cihazlar ve oluşan devasa ağ anlamına gelen bu terimin içerisine artık insanlık da dahil oluyor. Geleceğin teknolojisine yön verebilecek bir keşfe imza atan Wits Üniversitesi araştırmacıları, ilk kez bir insan beyni gerçek zamanlı olarak internete bağladılar.

“Brainternet” adını verdikleri bu proje ile beyin aktiviteleri, gerçek zamanlı olarak bir web sayfasına aktarıldı. Uzmanlar ise bu bulguların, beyin-bilgisayar arayüzlerine ve öğrenen yapay zeka makinelerinin geleceğine yön verebileceğini düşünüyorlar.

Brainternet Projesi’nin Detayları

Araştırmacılar bu proje için Emotiv EEG cihazı ve Raspberry Pi olarak bilinen 5 dolarlık düşük maliyetli bir bilgisayar kullandılar. Kullanıcının kafasına yerleştiren Emotiv EEG cihazı, topladığı beyin dalgalarından almış olduğu EEG sinyallerini Raspberry Pi’ye kurulan programlama ara birimine anlık olarak gönderiliyor. Sonrasında ise tüm beyin aktiviteleri, rahatlıkla herkesin takip edebileceği şekilde web sitesine aktarılıyor.

Beyin ve Bilgisayar Arasında Veri Aktarımı Yapılabilir!

Beyin ve Bilgisayar Arasında Veri Aktarımı Yapılabilir!Proje sorumlusu Adam Pantanowitz ise Brainternet projesi ile insan beyninin bilgiyi nasıl işlediğine dair verilere kolayca ulaşılacağını, hatta bir kişinin hem kendi hem de başkasının beynini anlamasını sağlayacağını belirtiyor. Ayrıca beyin aktivitelerinin sürekli olarak internet üzerinden izlenebileceğini de sözlerine ekliyor.

Araştırmacılar, projeyi daha da kullanışlı hale getirebilmek için çalışmalarına devam ediyorlar. Hatta Brainternet temel alınarak, yakın gelecekte insan beyni ve bilgisayar arasında kolayca veri aktarımı yapılabileceğini savunuyorlar. Belki bir gün bu proje sayesinde rüyalarımızı bir bilgisayar ekranından seyredebiliriz. Peki bu proje hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum