Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beyaz Saray Denizaşırı Rüşvetleri Yasaklayan Yasa için Değişiklikleri Değerlendiriyor

Trump ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Beyaz Saray'ın küresel rüşvetle mücadele yasasında yapılan değişikliklere baktığını söyledi.
Beyaz Saray Denizaşırı Rüşvetleri Yasaklayan Yasa için Değişiklikleri Değerlendiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Trump’ın ekonomi danışmanı olan Larry Kudlow, yönetimin 1977 Yabancı Yolsuzluk Uygulamaları Yasası’nda yapılan değişikliklere baktığını söyledi. “Buna bakıyoruz ve şirketlerimizden bazı şikayetler duyduk” diyen Kudlow, 1988 ve 1998’de değiştirilen ABD federal yasasına atıfta bulundu.

Yeni bir kitap, Trump’ın Amerikan şirketlerinin denizaşırı ülkelere iş yapmaları için rüşvet vermelerine izin verilmemesinin o kadar adil olmadığını söylediğini iddia ediyordu. Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, Trump yönetiminin on yıllardır süren küresel bir rüşvetle mücadele yasasında değişiklik yapmaya baktığını dile getirdi.

Kudlow; “Politika açısından kesin bir şey söylemek istemiyorum, ancak buna bakıyoruz” diye ekledi.

Larry Kudlow Küresel Rüşvet Yasası Açıklaması Beyaz Saray’ın FCPA’da yapmaya çalışabileceği belirli değişiklikler hakkındaki sorulara ayrıntı vermeyi reddeden Kudlow, bununla birlikte yönetimin bir reform paketi üzerinde çalıştığını bildirdi. FCPA’daki olası değişikliklerle ilgili sorular ise Trump hakkında yakında yayınlanacak olan bir kitaptaki yorumlarla tetiklendi.

Çünkü kitapta Trump’ın ABD’nin yurtdışında rekabet eden işletmelerine engel olarak gördüğü yasadan şikayet ettiği söyleniyordu. Washington Post muhabirleri Phillip Rucker ve Carol Leonnig’e göre Trump 2017’de Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a; “Amerikan şirketlerinin denizaşırı ülkelerde ticaret yapmaları için rüşvet vermelerine izin verilmemesi çok adaletsiz” demişti.

Trump daha sonra Tillerson’a bu yasadan kurtulmak için ona ihtiyacı olduğunu aktarmıştı.

Trump ABD Rüşvet Yasası Açıklaması Tillerson, Trump’a Kongre’nin yasayı iptal etmesine izin vermenin neredeyse imkansız olacağını söylediğinde ise Trump üst düzey bir politika danışmanı olan Stephen Miller’ı istemişti. Kaldı ki bu, uluslararası bir otel ve emlak geliştiricisi olan Trump’ın FCPA’dan ilk kez şikayet etmesi değildi.

2012’de CNBC’de konuşarak bunu korkunç bir kural olarak tanımladığı ve ona uydukları için dünyanın ABD’ye güldüğünü kaydetti. Fakat Trump’ın yasayı küçümsemesine rağmen, Kongre’de yasada değişiklik yapma konusunda neredeyse hiç istek bulunmuyor ve kaynaklara göre Trump’ın yapmaya çalıştığı herhangi bir tek taraflı yürütme eylemine mahkemede derhal itiraz edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu