Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Barclays: S&P 500 Endeksi 2021’de 4000 Puana Ulaşabilir

Pazarların büyüme konusunda haklı iyimser olduğunu düşünen Barclays, S&P 500'ün gelecek yıl 4 bin puanı görebileceğini düşünüyor.
Barclays: S&P 500 Endeksi 2021’de 4000 Puana Ulaşabilir

Koronavirüs pandemisinin kötü haberlerinin hakim olduğu 2020 yılının son ayına girilirken, 2021 için tahminler gelmeye başladı. İngiliz borç veren Barclays, pazarların büyüme konusunda haklı iyimser olduğunu söylerken, S&P 500 endeksinin gelecek yıl 4000 puana ulaşabileceğini söyledi.

Barclays Ekonomi Araştırma Başkanı Christian Keller’e göre; piyasalar 2021’de küresel ekonomik görünüm konusunda iyimser olmaya devam ediyor ve büyüme geri dönüyor.
Barclays 2021 Küresel Görünüm
Kaynak: Barclays Private Bank

Enflasyonun ise merkez bankası hedeflerinin altına indiğini belirten Keller, 2021’de küresel GSYİH büyümesini %5,6 olarak tahmin ediyor. Küresel GSYİH’in bu yılki 3,6 daralma seviyesinden toparlanacağını da öngörüyor. Keller’in tahmini, OECD’nin 2020 için %4,2 daralma ve 2021 için %4,2 genişleme tahminlerinin ardından geldi.

CNBC’nin Street Signs Europe programına konuşan Keller’in tahminleri, 2021’in ikinci çeyreğinde büyüme için önemli bir artışa işaret eden, beklentileri aşan etkinlik oranları ile son zamanlarda pozitif aşı sonuçlarının artışını yansıttı. Keller, enflasyon görünümünün mevcut eşi görülmemiş merkez bankası desteğinde herhangi bir gevşemeye işaret etmeyeceğini de belirtti.

Araştırma başkanı, “İşgücü piyasaları toparlanıyor ancak hala çok yüksek işsizlik oranındayız, bu nedenle sistemde inkar edilemez birçok gevşeklik var. Bu, çekirdek enflasyon ve altta yatan etmenler, ücret maliyetleri vb. söz konusu olduğunda, kısa vadede yani gelecek yıl bile gerçekleşmesinin olası olmadığı anlamına gelir. Geri dönmek gerçekten birkaç yıl alacaktı,” ifadelerini kullandı.

Barclays’in enflasyonda kademeli bir iyileşme beklese de bunun merkez bankalarının uyumlu sıkı para politikası düşünmelerine neden olacak kadar önemli olmayacağını belirtti.
Barclays S&P 500 Endeksi 2021 Tahmini
Grafik: MarketWatch

Barclays hisse senedi analistleri, aşılar pandemiyi kontrol altına almaya başladıkça, hisse başına kazanç artışının arkasında 2021’de Avrupa hisseleri için bir ralli öngören 2021 görünümlerini yayınladılar. S&P 500 endeksinin gelecek yıl 4000 puana işaret ettiğini öngören analistler, Avrupa’da rekor yükselişler bekliyor.

Analistler, gösterge niteliğindeki ABD 10 yıllık Hazine getirisinin %1,25’e yükselmesini bekliyor. S&P 500 endeksi, dünkü işlemleri 3662,45 puandan sonlandırdı. Bugüne 3653,78 puan ile hafif ekside başlayan endeks, %0,19 oranında düşüşle 3655,39 puanda seyrediyor.

Barclays Makro Araştırma Başkanı Ajay Rajadhyaksha ise “Yatırımcılar kış Covid dalgasının kısa vadede sürüklenmesine bakarken ve bunun yerine dirençli bir küresel ekonomiye ve 2021’in ikinci yarısında normale daha hızlı dönüşe odaklandığından çekirdek tahvillere göre “ağırlığını artır” konumundaki risk varlıkları olarak kalıyoruz,” ifadelerini kullandı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum