Yatırım yapmaya başla!

Bakan Turhan İstanbul Depremi Sonrası GSM Şirketlerini Uyardı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, geçtiğimiz günlerde yaşanan İstanbul depremi sonrası sorun yaşayan GSM operatörlerine ‘kapasitenizi artırın’ talimatı verdi.
Bakan Turhan İstanbul Depremi Sonrası GSM Şirketlerini Uyardı

26 Eylül tarihinde İstanbul’un Silivri açıklarında gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrası kent genelinde büyük panik yaşandı. Yaşanan panikle beraber Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom olmak üzere tüm GSM operatörlerinde belirli bir süre erişim sıkıntısı yaşandı.

Turkcell ve Vodafone’da yaşanan sıkıntı kısa sürede çözülürken Turk Telekom kullanıcıları bir gün sonrasına kadar iletişim kurmakta zorlandı. Operatörler kullanıcılarından yaşanan sıkıntılarla ilgili özür diledi ancak akıllara büyük bir deprem anında ne olacağı sorusu geldi.

Konuyla ilgili bir açıklamada Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan geldi. Turhan operatörlere yönelik olarak verdiği demeçte, “GSM operatörlerine kapasitenin artırılması dahil ne gerekiyorsa yapılmalı verildi” diye konuştu. Türkiye’nin deprem kuşağında olduğu ve doğal afetlerle yaşamayı öğrenmek gerektiğini belirten Bakan Turhan, olası sarsıntılara karşı her an hazır olunması gerektiğini söyledi.

GSM Operatörlerine Kapasite Talimatı

GSM Operatörlerine Kapasite Talimatı

Yaşanan İstanbul depremi sonrası daha büyük bir sarsıntı ihtimaline karşı iletişimin nasıl sağlanacağı merak konusu olmuştu. Bakan Turhan, GSM operatörleri ile temasa geçtiklerini ve Türkiye’de faaliyet gösteren üç operatöre de kapasitelerini artırmaları yönünde talimat verdiğini söyledi. Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom’un toplam kapasitelerinin bugün itibariyle 118 milyon olduğunu söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, önümüzdeki günlerde bu sayının 175 milyona yükseltileceğini söyledi.

Doğal afetler anında yaşanan iletişim sorunlarının sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten Turhan, bu alanda çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini ve bundan sonra gerekli iyileştirmeleri yapacaklarını ifade etti.

Haberleşme altyapısında sürekliliğin sağlanması adına ulusal düzeyde bir plana sahip olduklarını ifade eden Bakan Turhan, kapsama alanı olmayan bölgeler için mobil baz istasyonları olduğunu vurguladı. 2014 yılından beri hizmet vermeye başlayan mobil baz istasyonlarının 40 farklı bölgede uydu üzerinden kapsama alanının olmadığı alanlara destek sağladığı belirtildi. Bununla beraber afet ve acil durum haberleşmesine yönelik 723 uydu telefonu ve 55 uydu terminali kuruldu.

‘Köprüler Depreme Göre İnşa Edildi’

‘Köprüler Depreme Göre İnşa Edildi’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan açıklamasında boğaz köprülerine yönelik iyileştirmelerden de bahsetti. 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde güçlendirme yaptıklarını söyleyen Bakan Turhan, “Yine 2 bin 475 yılda bir meydana gelebilecek depreme dayanıklı olacak şekilde mesnet oturma tabanın genişletilmesi, düşmeyi önleyici kablo montajı, mevcut mesnetlerin değiştirilmesi, mevcut genleşme derzlerinin değiştirilmesi, tabliye kule çarpışması durumunda olası hasarı önlemek için kule içerisinden takviye işleri yapılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün büyük onarımı ve yapısal takviyesi işi kapsamında da askı halatlarının değiştirilmesi, kulelerin güçlendirme işleri, kutu kiriş uç diyaframlarının güçlendirilmesi, pandül mesnetlerin değiştirilmesi, ana kablo kelepçelerinin değiştirilmesi, askı plakalarının değiştirilmesi, ana kablo sargı sisteminin yenilenmesi ve muayenesi başta olmak üzere gerekli tüm çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Kısacası tüm köprülerimiz, Marmara Denizi merkezli gerçekleşen ve öngörülen olası depremlerde oluşacak riskleri karşılayacak performans ve dayanıma sahip yapılardır.” diye konuştu.

Marmara Denizi’nin altında bulunan tünellere dair projelere de değinen Bakan Turhan, “Avrasya Tüneli, deprem yükleri, tsunami etkileri ve sıvılaşma düşünülerek en son uluslararası standartlara göre tasarımı ve imalatı yapıldı.” diye konuştu ve çalışmalarını İstanbul’da yaşanacak 7.5 büyüklüğünde bir depreme göre planladıklarını belirtti.

Marmaray için Erken Uyarı Sistemi

Marmaray için Erken Uyarı Sistemi

Boğazın altından geçen Marmaray Tüp Tüneli’ne dair yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Bakan Turhan, dünya üzerinde bugüne kadar inşa edilmiş en derin su altı tüneli olduğuna dikkat çekti ve ölçütleri belirlerken son derece katı davrandıklarını söyledi.

Yaşanması muhtemel bir büyük depreme karşı Marmaray’a erken uyarı sistemi kurduklarını söyleren Bakan Turhan, “Marmaray 7,5 büyüklüğündeki depremden sıfır güvenlik riski, minimum işlev yitirme, batırma tünel ve birleşimlerinde su sızdırmazlığı korunarak çıkması hedefiyle inşa edildi. Tüp tünelde segmentler arası her bir birleşim noktasında yük aktarımını en aza indirmek ve iki yapıyı sismik olarak izole etmek amacıyla esnek deprem derzleri inşa edildi.

Marmaray’da batırma tüp tünele erken uyarı sistemi de kuruldu. Söz konusu sistem, tünel dışındaki trenlerin depremde ve deprem sonrasında tünele girmelerini engellemek, tünel içindeki trenlerin de güvenli yere çekilmesini sağlamak amacıyla kuruldu. Tsunami dalgalarına karşı istasyonların giriş yapıları 1,5 metre yükseltildi.

Avrasya Tüneli’nde olduğu gibi Marmaray’da da sismik hareketleri algılayan izleme sistemleri yani 26 ivme ölçer, 13 inklinometre ve 6 adet 3 boyutlu yer değiştirme sensörü, Kandilli Erken Uyarı Sistemi ile bağlantılı Tren Merkezi Kontrol Sistemi mevcuttur.” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum