Yatırım yapmaya başla!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayan’dan AKK ile İlgili Zam Açıklaması Geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ömer Fatih Sayan ‘İnternot Olmaya Var mısın’ etkinliğinde kaldırılan adil kullanım kotası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayan’dan AKK ile İlgili Zam Açıklaması Geldi

Bilindiği üzere 2019 yılı itibariyle tüm internet servis sağlayıcıları adil kullanım kotasını kaldırdı. Kaldırılan kota uygulaması sonrası tarife fiyatlarında gözle görülür artış yaşanmış ve kullanıcıların büyük tepkisini çekmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ömer Fatih Sayan’dan konuyla ilgili önemli açıklamalar geldi.

Sayan, BTK ile Google Türkiye tarafından hayata geçirilen ‘İnternet Olmaya Var mısın?’ adlı platformun tanıtım etkinliğinde, kaldırılan adil kullanım kotası ve operatörlerin yaptığı ücretlendirmeler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Sayan, ISS’lerin, adil kullanım kotasının kaldırılması ile birlikte yüksek zamlar yapmak istediklerini ancak kendilerinin buna izin vermediğini ifade etti.

‘Ciddi Bir Fiyat Yükselmesi Yok’

‘Ciddi Bir Fiyat Yükselmesi Yok’

Bakan Sayan, internet servis sağlayıcıları ile AKK’nin kaldırılması konusunda yaşadıkları süreç hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu. Fiyatların arttığı yönünde eleştiriler olduğunu ifade eden Bakan Sayan, sunulan fiyatların konuşulduğundan daha düşük olduğunu ve ciddi bir fiyat yükselmesi olmadığını belirtirken, belirli hızlar için makul fiyatların, bazı hızlar için ise pahalı denebilecek fiyatların olduğunu ifade etti.

Bakan Sayan açıklamasında ayrıca tüketicinin sahip olduğu hakların azaltıldığı değişikliklere müsaade etmediklerini belirterek “Mevcut müşterilerde Tüketici Yasası’na uygun şekilde, tarifelerini daraltıcı işlemlere izin vermek mümkün değil. Ancak yeni müşterilere bu abone olurken, neyin nasıl olduğu anlatılarak, müşterinin kabul etmesi durumunda bunu yapmasında engel olmaz. Limitsiz internet de dahil, tüm şirketler için mevcut müşterinin haklarının korunması gerekiyor. Ne faturalarda ne uygulamalarda sürprize izin vermek istemiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

‘İnternet Daha Fazla Yatırım ile Geliştirilmesi Gerekiyor’

'İnternet Daha Fazla Yatırım ile Geliştirilmesi Gerekiyor'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayan, katıldığı etkinlikte internetin yaygınlaşmasının kötü amaçlı kullanımları da beraberinde getirdiğini ifade ederken, ancak internetin korkulması gereken bir yapı olmadığını vurguladı. Bu tarz risklere karşı güvenli ve bilinçli internet kavramları geliştirdiklerini söyleyen Sayan, “Bilinçli internet, zarar ve riskleri azaltmanın yanı sıra internetin fayda ve fırsatlarını da artırma yönündeki eğitim ve farkındalık faaliyetleridir. Bu anlamda gerek BTK gerek Bakanlığımız, tüm paydaşlarımızla internetin güvenli ve bilinçli kullanımı konusunda birçok çalışma yapıyoruz.” diye konuştu.

Güvenli İnternet Hizmeti’nin Türkiye’de yapılmış en önemli projelerden biri olduğunu da sözlerine ekleyen Sayan, bilinçli internetin en az güvenli internet kadar önemli bir konu olduğunu ifade ederken, internetin korkulması gereken bir yerin aksine daha fazla yatırım yapılarak geliştirilmesi ve çocuklar ve gençler için çağdaş bir eğitim aracı olarak görülmesinin gerektiğini belirtti.

Google Türkiye ve BTK’dan Ortak Proje Geliyor

Google Türkiye ve BTK’dan Ortak Proje Geliyor

Google Türkiye ve BTK’nın ortak işbirliği ile yeni bir proje hayata geçiyor. ‘İnternot Olmaya Var mısın?’ adıyla kurulan platformda bilnçli internet kullanımına yönelik gerekliliklere ye verildi. Düzenlenen etkinlikte internet olma ilkeleri şu maddeler ile özetlendi.

  • İnternette paylaşım yaparken özenli olmak
  • Çevrimiçi dünyada olabilecek tuzaklar konusunda bilinçlenmek
  • Özel bilgilerini neden ve nasıl koruyacaklarını anlamak
  • Internet ortamında başka kullanıcılarla girdikleri etkileşimlerde nazik ve düşünceli olmak
  • Şüphe uyandıran durumlarla karşılaştıklarında ise durumu gecikmeden büyükleri ile paylaşmak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum