Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kirişci’den Ayçiçek Yağı Açıklaması Geldi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, son günlerde ayçiçek yağına yönelik yüksel talep sonrası, stok sorunu olduğuna dair söylentilere yanıt verdi.
Bakan Kirişci’den Ayçiçek Yağı Açıklaması Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde marketlerde, vatandaşların ayçiçek yağını stok yaptıklarını gösteren görüntüler sosyal medya platformlarında yerini almaya başladı. Bu durum sonrası Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarına dair açıklamada bulundu.

Bakan Kirişçi açıklamasında, “Ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı yönünde paylaşılan bilgiler doğru değildir. Gerekli tedbirler alınmıştır. Ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Asılsız iddialara itibar etmeyin. Endişe edilecek bir durum söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı ayçiçek yağı paylaşımı
Kaynak: Twitter

Toplam ayçiçeği üretiminin 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 17 arttığını belirten Kirişçi, Ayçiçeği üretimindeki son yıllardaki artışa rağmen yurt içindeki tüketimin artması ve pandemi koşullarında artan talep nedeniyle ihtiyacın bir kısmı ithalat yoluyla karşılandığını söyledi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Tarım ve Orman Bakanı, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbirin alındığını ve bu kapsamda alternatif ülkeler ile alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bakan Kirişçi ayrıca ayçiçeği yağı ihracatını da durdurarak mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde düzenlendiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu