Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Duyurdu: Maske ve HES Kodu Zorunluluğu Kalktı

Sağlık Bakanı Koca, salgınla mücadelede büyük başarı gösterdiğimizi belirterek alınan yeni kararları açıkladı. Buna göre kısıtlamalar büyük oranda azaltıldı.
Bakan Duyurdu: Maske ve HES Kodu Zorunluluğu Kalktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulundu. 2 yıldan fazla süredir devam eden Covid-19 pandemisi sürecinde başarılı bir mücadele verdiğimizi belirten Koca, kısıtlamaların gevşetildiğini duyurdu.

Salgının başından beri tüm dünyada en hızlı hareket eden, vaka sayısı bakımından ise en az etkilenen ülkelerden biri olduğumuzu belirtti. Milletin kurallara uymada büyük kararlılık gösterdiğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Bilim Kurulu Açıklaması
Kaynak: Twitter

“Bugün ısrarların sabırları sınadığı konularda size nihayet beklediğiniz haberleri vereceğim.” diyen Koca, alınan kararları şu şekilde açıkladı:

  • Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz.
  • Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse, maske takmak şart değil.
  • Yeni dönemde HES uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu uygulaması yapılmayacak.
  • Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek.
  • Okullarda 2 vakanın çıkması durumunda karantina uygulaması olmayacak. Pozitif çıkan öğrenci izole edilecek ve eğitim devam edecek.

Diğer yandan maskelerin hayatımızdan tamamen çıkmadığı uyarısını yaparak, gerektiğinde hemen takılması için yanımızda taşımamızı istedi. Bundan sonra salgınla mücadelenin aşıyla olacağını söyleyen Sağlık Bakanı, hastalıkta kullanılmak üzere bir ilaç geliştirildiğini ve 65 yaş üstüne dağıtılmaya başlandığını açıkladı.

Bakanlık olarak en iyisini yapma ve en doğru kararları verme konusunda kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini ifade eden Koca, “Alınan kararlar salgının düşüşe geçtiği realitesine dayanmakta, hayatımızın ihtiyaç duyduğu psikolojik rehabilitasyonu amaçlamaktadır.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu