Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Çavuşoğlu: Yangın Söndürülmezse Herkesi Etkileyecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile Ukrayna savaşındaki arabuluculuk adımlarından bahsetti. Bakan Çavuşoğlu tarafların anlaşmaya yakın olduğunu söyledi.
Bakan Çavuşoğlu: Yangın Söndürülmezse Herkesi Etkileyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Rusya ile Ukrayna arasında barışın sağlanması için gerekli adımları attıklarını belirten Çavuşoğlu, diplomasi temposunun artarak devam ettiğini belirtti. Bakan Çavuşoğlu, krizin başından itibaren ilkeli bir tutum sergilediklerini ve Rusya ile birçok alanda ilişkiler olduğunu söyledi.

Bu ilişkilerin hakkı hukuku savunmaya engel olmadığını belirten Çavuşoğlu, “Ukrayna ile de çok yakın ilişkiler geliştirdik. Savaşın sona ermesi için büyük çaba içindeyiz. Ukrayna Rusya krizinde barış için çalışıyoruz. Ortada büyük bir yangın var. Yangını söndüremezsek herkesi etkileyecek.” açıklamasında bulundu.

‘Taraflar Anlaşmaya Yakın’

Tarafların temel konularda anlaşmaya yakın olduğunu belirten Çavuşoğlu, müzakerelerde ivme yakalandığını kaydetti ve Ukrayna Türkiye’nin garantör ülke olmasını istediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’i bir araya getirme çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Dışişleri Bakanı, “Bunun Türkiye’de olmasını isteriz. Ama önemli olan iki liderin dünyanın neresinde olursa olsun bir araya gelmesi.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Ak Parti Antalya İl Danışma Meclis Toplantısı'nda konuştu.
Kaynak: Twitter

Rusya ve Ukrayna’nın gösterilen ilkeli tavırdan dolayı Türkiye’ye güvendiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, diplomasinin merkezi haline gelindiğini belirtti. Dünyanın ezber bozan diplomasimizi takdir ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz bu yola oyun kurucu olmak için çıktık. Biz her zaman oyunu da kuruyoruz oyunu da bozuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kalıcı ateşkes için çalışıldığının altını çizen Çavuşoğlu, Mariupol’da çatışma devam ederken bunun kolay olmadığına dikkat çekti. Bakan Çavuşoğlu, barış için gece gündüz çalıştıklarını ve bu yola oyun kurucu olmak için çıktıklarını söyleyerek, “Oyunu da kuruyoruz oyunları da bozuyoruz.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu sözlerini tamamlarken, Doğu’da ve Batı’da var olduklarını belirterek “Biz dünyanın umuduyuz. Dolayısıyla dünyanın her yerinde olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz kadim bir mirasa sahibiz.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu