Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Çavuşoğlu: Diplomasinin Nabzı Antalya’da Attı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da düzenlenen Diplomasi Forumu'nun son gününde önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Bakan Çavuşoğlu: Diplomasinin Nabzı Antalya’da Attı
Son Güncelleme: 
Yorum

Antalya geçtiğimiz dört gün boyunca, dünyanın dört bir yanından diplomatların bir araya geldiği, Diplomasi Forumu’na ev sahipliği yaptı. Etkinlikte geçtiğimiz günlerde Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları bir araya gelmiş ve temaslarda bulunmuştu. Bugün forumun son günü ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu düzenlenen etkinliğe dair açıklamalarda yaptı.

Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, 10 Mart’ta tarihi bir görüşmeye ev sahipliği yaptıklarını, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları’nı bir araya getirdiklerini söyledi. Savaş sürecinin en başından bu yana diplomasiye önem verdiklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, farklı bakış açılarını dinlediklerini ve ADF’nin artık uluslararası düzeyde tanınan bir etkinlik haline geldiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu ADF açıklaması
Kaynak: Twitter

3 binden fazla kişinin etkinlik nedeniyle Antalya’ya geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, 75 ülkeden katılımcıyı bir araya getirdiklerini ifade etti.

Dört gün boyunca diplomasinin nabzının Antalya’da attığına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, “Bu sene Antalya Diplomasi Forumu’na 27 ülkeden yaklaşık 600 basın mensubu katıldı ve izledi. Hepsine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Forum’un sadece ülkemizde değil, tüm dünyada görünür hale gelmesinde çok büyük emeğiniz var.” açıklamasında bulundu.

‘Çatışma Bölgesinde Vatandaşlarımız Var’

Bakan Çavuşoğlu, dün Rus güçlerin Mariupol’de bir camiyi vurduğuna dair haberlere ilişkin değerlendirmede bulundu. Çatışma bölgelerinde kalan vatandaşlarımız olduğunun altını çizen Çavuloğlu, Mariupol’de insani koridor açılmasını gündemde tuttuklarını ve buradaki savaşın sokak çatışmasına dönmesin edeniyle vatandaşları çıkarmanın riskli olduğunu söyledi.

Dün caminin bombalandığına ilişkin bir haber çıktığını hatırlatan Çavuşoğlu, cami imamının bunu doğrulamadığını ve şu an için camide bir hasar olmadığını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştüklerini ve Mariupol’de vatandaşların tahliyesi için destek istediklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Birkaç gündür otobüslerimizi gönderiyoruz ancak şehir içinde çatışmalar devam ettiği için otobüsler giremiyor. Bugün vatandaşlarımızı tahliye etmek için çalışmalarımızı devam ettirdik.” açıklamasında bulundu.

‘Ermenistan’ın Azerbaycan’a Cevap Vermesi Gerekiyor’

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gelişmelere de değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bölge için istikrar vurgusunda bulundu ve Azerbaycan’ı Ermenistan’a kapsamlı bir barış anlaşması teklif ettiğini ve Ermenistan tarafının buna cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Bölgedeki istikrar için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Bana göre bir barış anlaşmasının müzakeresinde üçüncü bir tarafa ihtiyaç olmamalı. İdeali Ermenistan ve Azerbaycan’ın oturup birlikte müzakere etmesi. Bizi ilgilendiren bir şey varsa biz bunu destekleriz. Hayata geçirilmesi için anlaştıkları projelerin bir an önce gerçekleşmesi için destek veriyoruz.” diye konuştu.

Ermenistan ile yürütülen sürece Azerbaycan’ın destek verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, “İki devletiz ama bir milletiz, bu son derece doğaldır” söyleminde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu