Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Azerbaycan ve Rusya Müttefik İşbirliği Bildirgesini İmzaladı

Rusya, Ukrayna konusunda aldığı kararla birçok ülkeyi karşısına alırken, Azerbaycan’la müttefiklik anlaşması imzalandı.
Azerbaycan ve Rusya Müttefik İşbirliği Bildirgesini İmzaladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasındaki görüşme sona erdi. Moskova’da bir araya gelen iki lider ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik mesajlar verdi.

Toplantının ardından yapılan basın açıklamasında Rusya ile Azeybancan arasında müttefik iş birliği deklarasyonu imzalandığı duyuruldu.

Putin konuya ilişkin olarak “Bu müttefiklik bildirgesi, bizim diplomatik ilişkilerimizin 30. yılında imzalanmasının sembolik bir önemi vardır. Son yıl içerisinde ticarette yüzde 10 artış sağladık. Yakın zamanda Azerbaycan ve Rusya hükümetler arası bir toplantı yapacaklar. Tarım ve başka alanlardaki iş birliğiyle ilgili anlaşma yapılacaktır. “ dedi.

Rusya’nın ekonomik ve ticari bağlarının giderek geliştiğini söyledi. Azerbaycan için çok önemli olan insani sorunları çözme konusunda gösterdiği destek için Aliyev’e teşekkür etti.

Azerbaycan’da 300 okulda Rusça öğrenildiğini, bundan sonra da bunun devamını destekleyeceklerini belirtti. Bu görüşmeden hemen önce Kazakistan Cumhurbaşkanı ile görüştüklerini söyleyen Putin, “Bu şekilde tüm komşularımızla ilişki içinde hareket etmeye devam etmek niyetindeyiz. Tekrar ediyorum, Ukrayna ile durum farklıdır ve bunun nedeni ne yazık ki bu ülkenin topraklarının üçüncü ülkeler tarafından Rusya Federasyonu’nun kendisine karşı tehdit oluşturmak için kullanılmasıdır.” şeklinde konuştu.

Aliyev ise Rusya ile sürekli temas halinde olduklarını belirterek, imzalanan bildirgenin karşılıklı etkileşim ve bölgesel güvenlik için çok önemli olduğunu dile getirdi.

İki ülke arasında Müttefik İşbirliği Bildirgesi’nin imzalanmasının, son yıllardaki aktif çalışmanın ve karşılıklı iş birliği potansiyeli oluşturmanın somut bir örneği olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu