Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği, iPhone’un NFC Özelliğine Yönelik Yeni Düzenleme Hazırlığında

Apple’ın iPhone’larda kullanıma sunduğu NFC özelliğine dair Avrupa Birliği’nin yeni bir düzenleme hazırlığında olduğu öğrenildi.
Avrupa Birliği, iPhone’un NFC Özelliğine Yönelik Yeni Düzenleme Hazırlığında

ABD’li teknoloji şirketi Apple geliştirdiği ürün ve servisler ile berabe dünyanın en büyük şirketler arasında yer alıyor. Böylesine büyük bir şirketin dünyanın farklı ülkelerinde yapılan düzenlemelere uyum sağlaması gerekiyor. Son dönemde Apple ile Avrupa Birliği arasında bu amaca yönelik pek çok gelişme yaşanıyor. Daha önce ABD tarafından mobil cihazlara yönelik kablo düzenlemesi yapılacağı gündeme gelmişti.

Aynı şekilde komisyon Apple aleyhine haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı. Son olarak teknoloji devinin iPhone kullanıcılarına özel sunduğu NFC özelliği AB’nin radarına takılmış durumda. Avrupa Birliği tarafından yapılacak düzenleme ile iPhone’ların NFC özelliğinin başka şirketlere açılması söz konusu olabilir.

iPhone NFC Özelliği için Düzenleme Yolda

iPhone NFC Özelliği için Düzenleme Yolda

iPhone kullanıcıları NFC özelliğini sadece Apple Pay aracılığı ile kullanabiliyor. Apple diğer şirketlerin bu şekilde ödeme almasına izin vermiyor. Avrupa Birliği tarafından yapılacak düzenleme ile NFC ile ödeme sisteminin başka şirketlere de sunulması istenecek. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Avrupa parlamentosu tarafından NFC özelliğinin üçüncü taraf şirketlere sunulmasına imkan veren bir düzenleme yapmıştı.

Parlamento tarafından yapılan düzenleme AB tarafından kabul edilirse Apple’ın ilgili düzenlemeyi yapması gerekecek. Avrupa Parlamentosu üyesi Markus Ferber yapılacak düzenlemeyle ilgili, “Finansal hizmet sunan teknoloji şirketlerinin daha fazla denetim görmesi gerekiyor. Her ne kadar yeni kurallar gecikmiş olsa da hem şirketler hem de son kullanıcılar için yararlı olabilecek kararlar almayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yasa yürürlüğe girerse düzenlemenin 27 ülkede uygulanması söz konusu olacak. Başlatılan çalışmanın 2022 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu süre sonrasında Apple’ın yapacağı düzenlemeler yeni bir sürece girmesi söz konusu olacak. Apple gibi başka şirketlerin de düzenleme kapsamında değişiklikler yapması istenecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum